Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne

Redakcja Pressland
Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Błędów powinniśmy unikać w każdej dziedzinie. Czasami jest to niezwykle trudne. Jeśli chodzi o błędy na budowie to przyczyn ich powstania może być wiele. Część z nich wynika z błędów dokumentacji projektowej, niewłaściwie dobranych materiałów czy błędów ekipy budowlanej. Usunięcie niektórych z nich może być niezwykle trudne, czasami niemożliwe i bardzo kosztowne.

Nieprawidłowe wytyczenie budynku

Pierwszym, ważnym etapem budowy domu jest wykonanie wykopu pod fundament. Fundamenty można wykonać tuż po wytyczeniu zarysu budynku, jednak w trakcie prac może dojść do przesunięcia reperów naniesionych przez geodetę. 

 

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Można jednak wytyczyć budynek już po wykonaniu wykopu. Konieczne jest jednak orientacyjne określenie miejsca posadowienia, usunięcie ziemi i wówczas geodeta przystępuje do wyznaczenia osi budynku. Obie metody są prawidłowe. Zalecamy jednak by przed wylaniem betonu sprawdzić wytyczenie i zyskać pewność, że dom stoi we właściwym miejscu. Złe wytyczenie budynku wiąże się z koniecznością wykonania projektu zamiennego bądź z ponownym przygotowaniem fundamentów.

Niezabezpieczenie budynku przed wilgocią

Zabezpieczenie budynku przed wilgocią występującą w gruncie jest ogromnie ważne. Brak ochrony może skrócić znacznie trwałość budynku, spowodować zawilgocenie ścian i zwiększyć zużycie energii podczas eksploatacji domu.

 

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Konieczne jest wykonanie hydroizolacji poziomej oraz pionowej fundamentów i ścian fundamentowych. Zadaniem izolacji poziomej jest ochrona ścian parteru przed podciąganiem kapilarnym wilgoci a pionowej przed działaniem wilgoci z gruntu. Pamiętajmy, by do hydroizolacji wykorzystać właściwe materiały w prawidłowy sposób.

Błędy w szalunkach

Elementy żelbetowe, na każdej budowie przygotowuje się w tradycyjnej technologii. Do wspomnianych elementów możemy zaliczyć słupy, nadproża, stropy, wieńce czy też podciągi. Prace te nie są łatwe, wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które ułatwią właściwe wykonanie szalunków.

 

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Świeży beton stanowi duże obciążenie dla szalunków. Nieprawidłowe wykonanie szalunków może spowodować wylanie betonu bądź zdeformowanie elementu. Pamiętajmy, że podczas zalewania już nie mamy możliwości naprawy szalunku. Dodatkowo – jeden szalunek może spowodować uszkodzenie kolejnych.

Niewłaściwe wylewanie betonu

Wykonując elementy żelbetowe należy zadbać nie tylko o prawidłowo wykonany szalunek, ale i o właściwy beton. Konieczne jest odpowiednie jego ułożenie, zagęszczenie i pielęgnacja w późniejszym czasie.

 

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie odpowiedniej mieszanki betonu, o właściwej wytrzymałości. Mieszanka betonu nie powinna być zbyt gęsta gdyż źle wypełni przestrzenie między prętami, ani zbyt rzadka, gdyż może wypłynąć z szalunki. Podczas wylewania mieszanki należy ją odpowiednio zagęszczać, ale też odpowietrzać. Kilka dni po zalaniu mogą powstać naprężenia skurczowe i przyrost wytrzymałości. Konieczne jest zachowanie wilgotności betonu poprzez polewanie betonowych elementów wodą.

Błędy podczas murowania ścian

Fachowcy twierdzą, że nie ma prostszych rzeczy niż murowanie. Owszem – doświadczone osoby wiedzą jak to robić i jak spełnić wszystkie zalecenia wykonawcze. Zalecenia wykonawcze obejmują m.in. przemurowanie elementów murowych, prawidłowe rozłożenie zaprawy murarskiej czy też poprawne połączenie ścian z innymi elementami budynku.

 

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne - Fot. shutterstock

Zaleceń jest naprawdę dużo. Osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy powinny zatrudnić murarza i zapewnić mu dozór w postaci kierownika budowy bądź inspektora nadzoru inwestorskiego. Najwięcej błędów powstaje podczas łączenia elementów cienką spoiną bądź przy wykorzystaniu pianki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Koszty wykończenia mieszkania w 2024 roku okiem deweloperów
Projekt indywidualny czy gotowy, który wybrać, by nie przepłacić?
Zalety drewna konstrukcyjnego

Skomentuj:

Błędy na budowie - ich konsekwencje mogą być kosztowne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej