Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

Małgorzata Kapelusiak, prawnik
Aby zainstalować przydomową oczyszczalnię, wystarczy samo zgłoszenie - Rys. Małgorzata Ślińska

Jestem w trakcie budowy domu. Niedługo będę instalował przydomową oczyszczalnię ścieków. Wykonawca za wykonaną usługę chce doliczyć 23% podatek VAT. Dlaczego? Przecież jeśli zamawiam usługę wraz z montażem powinienem zapłacić 8% podatku? E. i S. Sierakowice Prawe

Jeśli nie mamy możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, dobrym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na instalację o wydajności do 7,5 m³/dobę nie potrzebujemy nawet pozwolenia na budowę.

Niezbędne formalności

Aby zainstalować taką oczyszczalnię, wystarczy samo zgłoszenie. Należy określić w nim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do tego dołączamy oświadczenie, że jesteśmy właścicielami nieruchomości oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (w przypadku oczyszczalni mogą to być na przykład opinia geotechniczna czy opinia inspektora ochrony środowiska). Zgłoszenia, należy dokonać przed rozpoczęciem robót.

Jeśli właściwy organ - starosta - w ciągu 30 dni nie wniesie sprzeciwu, możemy przystąpić do budowy. Ale może zdarzyć się tak, że starosta powie "nie", ponieważ planowana oczyszczalnia ma wydajność większą niż 7,5 m³ na dobę - w takiej sytuacji mamy obowiązek wystąpić o pozwolenie na budowę.

Uwaga! Gdy budowa oczyszczalni narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, lub inne przepisy, np. może powodować pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych w okolicy albo wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich, należy również wystąpić  o pozwolenie na budowę.

Co z tym VAT-em?

Kompleksowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się obecnie  z większym kosztem, ponieważ od 2008 roku usługa ta jest objęta 23% podatkiem VAT (wcześniej stawka wynosiła 8%, a więc znacznie mniej). Powyższe stanowisko potwierdza treść artykułu 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym 8% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych albo ich części.

Jednocześnie z powyższego przepisu wynika, że ta preferencyjna stawka podatku nie ma zastosowania przy budowie, remoncie, modernizacji i konserwacji obiektów określanych jako infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu. W konsekwencji roboty takie podlegają podstawowej (wyższej) stawce podatku VAT tj. 23%.

Związana z budownictwem mieszkaniowym usługa budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, stanowiącej infrastrukturę towarzyszącą temu budownictwu, przeprowadzona poza budynkiem mieszkalnym, podlegać więc będzie opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług (zatem w sytuacji naszego Czytelnika wykonawca ma niestety rację).

Ta sama stawka obowiązywać będzie dla pozostałych obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Pod pojęciem tym kryją się zgodnie z przepisami:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Uwaga! Aby sfinansować budowę oczyszczalni, możemy starać się o dofinansowanie  tego przedsięwzięcia (może to być np. dotacja na przykład z funduszy gminnych).

Skoro wykonanie instalacji, przyłączy, dojść, dojazdów, chodników itp., czyli wskazanej infrastruktury towarzyszącej objęte jest 23% podatkiem VAT, można spodziewać się, że wartość nieruchomości najpewniej wzrośnie, gdyby sprzedawca zechciał ją w przyszłości sprzedać.

Oczyszczalnia a odległości

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba zachować wymagania dotyczące odległości głównych jej części - osadnika oraz drenażu rozsączającego - od granic działki i innych obiektów. Przepływowe szczelne osadniki podziemne stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych i służące do wstępnego ich oczyszczania mogą być sytuowane:

- w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach;

gdy tak wyprowadzonego odpowietrzenia nie ma - przynajmniej

- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych budynków mieszkalnych, mierząc od pokrywy i wylotu wentylacji;

- nie mniej niż 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi (w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej);

- w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi.

Drenaż rozsączający nie może być ułożony bliżej niż:

- 30 m od osi studni z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi i niewymagającej ustanowienia strefy ochronnej

- 2 m od granicy działki;

- 1,5 m od poziomu wód gruntowych;

- 1,5 m od rurociągów z gazem lub wodą;

- 0,8 m od kabli elektrycznych,

- 3 m od drzew i krzewów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. poz. 290 z 2016 r.).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 1422 z 2015 r.).

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 710 z 2016 r.).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Świadectwo energetyczne nie takie straszne
Koniec budowy - co zgłosić w urzędzie
Jak podzielić dom na pół

Skomentuj:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej