Jak się zmieniały polskie wnętrza od lat 20. XX w. do dziś. Archiwalne fotografie
W latach 70. i 80., wiadomo - meblościanki i boazerie. A jak Polacy mieszkali przed wojną, w latach 30. i tuż po niej? Pokazujemy na archiwalnych zdjęciach, jak zmieniały się nasze mieszkania przez ostatnie stulecie.
Polskie mieszkania w ciągu ostatnich 100 lat przeszły diametralne przemiany, co pokazują archiwalne zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. W dwudziestoleciu międzywojennym wnętrza urządzane były z dużą starannością, meble i dodatki wybierano na lata, z myślą o kilku pokoleniach. Nie było więc mowy o prowizorce. Ściany były obficie zdobione obrazami, grafikami, tkaninami, a czasem mapami i różnego rodzaju trofeami.
Druga wojna światowa, a następnie niesprzyjający ustrój spowodowały że naturalny rozwój stylu został na długo zahamowany. W mieszkankach Polaków zagościły dokładnie takie same meble i dekoracje. Meblościanki, tapczany, wersalki, boazerie, ale też polska ceramika były powtarzalnymi elementami w niemal każdym wnętrzu. Zmiana ustrojowa w 1989 roku otworzyła drzwi na nowe i przyniosła zachwyt zachodnimi wzorcami oraz nieposkromioną wolność w kreowaniu przestrzeni prywatnych. Dziś wciąż pozostajemy pod silnym wpływem zagranicznych stylów, jednak podchodzimy do nich bardziej krytycznie niż to miało miejsce jeszcze 15-10 lat temu. Obecnie typowe polskie mieszkanie to coraz częściej pokój połączony z kuchnią, współczesna wersja meblościanki z telewizorem w centralnej części i obowiązkowo jakiś mebel z IKEA. Jest to obraz zgoła odmienny od tego, co było w latach 20. i 30.
Skomentuj:
Jak się zmieniały polskie wnętrza od lat 20. XX w. do dziś. Archiwalne fotografie