Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Mieszkania na poddaszu często oferują ciekawe możliwości aranżacyjne. Kominy, wnęki, skosy, widoczne belki czy mała bądź duża wysokość mogą być fascynującym wyzwaniem do stworzenia nietypowego i wyjątkowego miejsca do życia.
Pomieszczenia ze skosami urządzone z pomysłem przyciągają urokiem i klimatem, którego próżno szukać w prostopadłościennych wnętrzach. Otwarte, często wysokie przestrzenie z oknami połaciowymi i zakamarkami przy kominach z jednej strony utrudniają aranżację, ale z drugiej bywają inspiracją do wykreowania przytulnych i niebanalnych wnętrz. Pod względem aranżacyjnym otwierają przed nami wdzięczne pole do eksperymentów. Wnęki i skosy można wykorzystać pod zabudowę szaf i schowków nie tracąc przy tym powierzchni użytkowej. Wysokie pomieszczenia pozwalają na wybudowanie antresoli z funkcją spania, czytelni, miejsca do pracy lub na zaaranżowanie loftowego wnętrza. Odsłonięta konstrukcja dachu jest sama w sobie dekoracją.
Na obronę niedocenianych przez wielu przestrzeni pod dachem warto dodać, że współczesne rozwiązania budowlane i materiałowe pozwalają radzić sobie z problemami zbyt chłodnych zimą i zbyt ciepłych latem, ciemnych i nieregularnych poddaszy. Nowoczesne metody dociepleń, wentylacji, klimatyzacji, okna dachowe, które mogą przybrać formę balkonów lub być połączone w panoramiczne modele z oknami kolankowymi, szyby okienne zespolone wyposażone w folie wyciszające spadający deszcz, a także osłony okienne, kabiny prysznicowe i systemy zabudowy meblowej dostosowane do nachylonych połaci dachów, to niektóre ze współczesnych rozwiązań pomagających tworzyć poddasza komfortowe w użytkowaniu. Dzięki nim można urządzić pod dachem pomieszczenia o różnych funkcjach: salonu, kuchni, sypialni czy łazienki.
Odpoczynek na poddaszu
Strefa wypoczynku pod skosami ze względu na ułożenie ścian pod kątem tworzy klimatyczny zakątek, idealny do spędzania wolnego czasu. Niezależnie od stylu, w jakim ją urządzisz zadbaj o dobór mebli i wyposażenia, które nie przytłoczą i tak już ograniczonego nachylonym dachem wnętrza. Staraj się wybierać tylko najpotrzebniejsze, niewysokie meble, o lekkiej konstrukcji, najlepiej w jasnych kolorach. Wykorzystaj wnęki do zabudowy. Przy ściance kolankowej postaw niskie, podłużne szafki lub otwarte półki. Przy szczytowej, najwyższej ścianie zaplanuj telewizor lub bibliotekę z modułowych systemów przechowywania. Na skosach zamontuj wiszące lampy lub dostosowane do nachylenia ścian kinkiety. Unikaj ciemnych farb do malowania ścian. Jasne kolory na powierzchniach o różnych kierunkach nachylenia i nasłonecznienia uspokoją przestrzeń.
Gotowanie na poddaszu
Kuchnia ograniczona skosami potrafi być równie funkcjonalna co ta umieszczona wzdłuż prostopadłych ścian. Ciąg kuchenny możesz zaplanować przy odpowiednio wysokiej ściance kolankowej tak, aby podczas pracy nie uderzać głową w połać dachu (min. 110-120 cm wys.). Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewni wyspa kuchenna ustawiona w głębi pomieszczenia (tam gdzie sufit jest wyżej) lub zabudowa ściany pełnowymiarowej (jeśli taka jest). W pomieszczeniu z wysokim skosem możesz pokusić się o zawieszenie nad blatem półek, kompozycji schodkowo rozplanowanych szafek modułowych lub zamówić zabudowę na wymiar. Umieść blat kuchenny koniecznie w pobliżu okna dachowego i z zestawem rolet, które ograniczą nagrzewanie pomieszczenia. Z oferty sztucznego oświetlenia wybierz kinkiety oraz taśmy LED i spoty, które nadają się do wbudowania w skosy.
Spanie na poddaszu
W sypialni na poddaszu łóżko często umieszcza się przy ściance kolankowej, co nie zawsze jest wygodne, gdyż przy ściance niższej niż 80-90 cm grozi nam uderzanie w skos przy wstawaniu z materaca. Jeśli więc możesz, ustaw mebel z dala od nachylonej połaci dachu. Idealne ustawienie łóżka na poddaszu zależy nie tylko od wysokości skosów, ale też od umiejscowienia okien dachowych. Chociaż są zwolennicy zasypiania pod oknami przez które chcą obserwować gwiaździste niebo, ale znacznie wygodniej jest mieć je naprzeciwko lub z boku miejsca do spania. Zwłaszcza osoby wrażliwe mogą odczuwać dyskomfort spania bezpośrednio pod elementem architektonicznym, tak jak pod centralnie zawieszoną nad łóżkiem lampą. Okna dachowe w sypialni wyposaż w rolety zaciemniające, a na sztuczne oświetlenie wybierz lampy stojące i kinkiety. Pionowe ściany przeznacz na zabudowę szafami.
Kąpiel na poddaszu
Skos dachu w łazience zwykle przysparza najmniej kłopotów. Możesz przy nim ustawić wannę sprawdzając, czy swobodnie wyprostuje się w niej najwyższy członek rodziny. Nie musisz też rezygnować z prysznica. W sprzedaży znajdziesz drzwi prysznicowe docinane na zamówienie do skosu. Niższe ścianki kolankowe wykorzystaj do zabudowy szafkami i półkami na kosmetyki lub do postawienia tu pralki. Na ścianie bez skosów zaplanuj WC oraz umywalkę, nad którą trzeba przewidzieć miejsce na lustro i oświetlenie – zamontowane w formie kinkietu na ścianie, w suficie lub wiszące przed lustrem.
Jeśli jeszcze nie masz okna dachowego w łazience, to zastanów się nad tym rozwiązaniem. Odporne na wilgoć okna PVC zapewnią naturalne światło. Nie musisz ich nawet zasłaniać, gdyż nad sobą masz tylko niebo. Kąpiel w słońcu, a nawet przy akompaniamencie deszczu daje dużą przyjemność.
Pokój dziecka na poddaszu
Przestronniejsze niż w typowych mieszkaniach, rozświetlone światłem z okien dachowych, z ciekawymi załamaniami i zakamarkami pokoje na poddaszach uwielbiają dzieci, te mniejsze, jak i nastolatkowie. Łatwiej w nich o przytulny zakątek, czy o antresolę-platformę do spania lub zabaw, na którą trzeba wspiąć się po drabince.
Planując pokój dziecka na poddaszu podobnie jak w tradycyjnych wnętrzach podziel go na strefy: nauki, spania, zabawy. Biurko ustaw w pobliżu okna zabezpieczonego roletą zaciemniającą, gwarantującą komfort snu. Na łóżko znajdź miejsce pod prostą ścianą lub pod naprawdę wysokim skosem. Do umeblowania pokoju użyj gotowych, modułowych mebli systemowych lub zamów dopasowaną do wnętrza zabudowę u stolarza, korzystając z pomocy architekta. Uwzględni on w projekcie każdy cenny centymetr przestrzeni i zadba o optymalne jej wykorzystanie.
Skomentuj:
Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?