Sklejka: jak ją wykorzystać w aranżacji wnętrz?
Sklejka świetnie sprawdza się na ścianie. Ale nie tylko - można zrobić z niej również meble, lampy i dodatki do aranżacji utrzymanej w różnych stylach. Co istotne, sklejka prezentuje się ciekawie nie tylko w pojedynkę, ale również w połączeniu z innymi materiałami! Zobaczcie, co sklejka potrafi "zdziałać" we wnętrzach.
Niektórzy uważają, że moda na nią zaczęła się wraz z fascynacją wnętrzami industrialnymi. Inni, że wypromowało ją wzornictwo skandynawskie. Jak by nie było, z materiału budowlanego awansowała na dekoracyjny i szturmem zdobyła nasze serca. I nie ma się czemu dziwić: jest efektowna (dzięki ciekawemu rysunkowi słoi), praktyczna (bo giętka i stabilna) oraz uniwersalna (nadaje się na ścianę, podłogę i na meble). Pasuje – w mniejszych lub większych dawkach – do niemal każdego stylu i pomieszczenia: w przedpokoju sprawdzi się w roli wieszaka, w kuchni jako okładzina ściany między szafkami, w salonie może być panelem pod telewizor, a w sypialni parawanem. Doda wnętrzom przytulności charakteru, a my być może odkryjemy nowe talenty – ze sklejki wiele mebli zrobimy bowiem sami.
Sklejka: co warto o niej wiedzieć?
Sklejka jest materiałem drewnopochodnym; składa się z warstw forniru (cienkich płatów drewna) sklejonych pod naciskiem prasy.
Tym, co wyróżnia sklejkę, jest jej giętkość, a zarazem i wytrzymałość; nawet duża ażurowa płyta będzie stabilna.
Producenci wymieniają cztery klasy sklejki. W klasie I materiał jest jednobarwny i praktycznie bez sęków. W kolejnych klasach sęków przybywa.
Ceny sklejki zaczynają się od kilkunastu złotych za płytę (o standardowych wymiarach 90 x 22 cm). Za najdroższe (specjalistyczne: laserowe, do głębokiego frezowania, trudno zapalne, z dodatkiem gumy) zapłacimy nawet kilkaset złotych.
Sklejka: porady do stosowania we wnętrzach
- Sklejka z sosny lub świerku jest mocno usłojona i nadaje wnętrzu rustykalny charakter. Brzozowa i bukowa ma subtelniejszy, a więc bardziej neutralny rysunek.
- Płyty mocuje się bezpośrednio do ściany lub do metalowego stelaża.
- Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd sklejki, należy zabezpieczyć ją lakierem bezbarwnym. Można też pomalować na dowolny kolor bejcą.
- W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej użyć sklejki wodoodpornej - taki materiał nie ulegnie zniszczeniu.
Zobacz także: Mieszkanie całe w sklejce >>
Zobacz także: Zrób to sam: dekoracja ze sklejki w przedpokoju >>
Zobacz także: Zrób to sam: drewniane okiennice >>
Skomentuj:
Sklejka: jak ją wykorzystać w aranżacji wnętrz?