Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Aranżacja łazienki zainspirowana obrazem, czyli jak wprowadzić sztukę do codziennego życia

TEKST: Bożena Głodkowska ZDJĘCIA: Gianni Sala/Mondadori/East News PROJEKT WNĘTRZA: Paola Trione
Taki wystrój narzuca żelazną konsekwencję w doborze kolorów wszystkich dodatków. Ręczniki i łazienkowe akcesoria - nawet te niewielkie, mniej rzucające się w oczy - są czerwone, żółte lub niebieskie. Każda inna barwa zakłóciłaby harmonię i popsułaby efekt. - Fot. Gianni Sala/Mondadori/East News

Marzyliście kiedyś, patrząc na jakiś obraz, by do niego wejść? Odpocząć w ogrodzie wyczarowanym pędzlem artysty? Właściciele tej łazienki codziennie biorą kąpiel... we wnętrzu słynnej kompozycji Pieta Mondriana.

Dominującym kolorem w tej łazience bez wątpienia jest biel, ale główne role grają tu trzy barwy występujące na dużo mniejszych powierzchniach: żółta, czerwona i niebieska. Ważna jest również czerń, która dzieli powierzchnię ścian i podłogi na prostokątne pola. Coś wam to przypomina? Tak, chodzi o obrazy holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Dzieła te są gotową – i jakże efektowną! – kompozycją kolorystyczną, którą można wykorzystać również we wnętrzu. Co więcej, odwzorować w nim nie tylko sam zestaw barw, ale też zainspirować się ich charakterystycznym rytmem. Tak zrobiono w tej łazience.

Aranżacja łazienki - malarska inspiracja

Holenderski malarz PIet Mondrian (1872–1944) zasłynął jako autor geometrycznych kompozycji. Tworzyły je proste, poziome i pionowe linie oraz paleta kolorów ograniczona do trzech barw podstawowych – czerwonej, żółtej, niebieskiej – oraz bieli i czerni. Był twórcą kierunku w malarstwie nazywanego neoplastycyzmem.

Pomieszczenie ma 4,8 m kw. Na takiej powierzchni udało się pomieścić wszystkie urządzenia, jakie chcieli mieć właściciele: wygodną wannę, sedes, bidet, sporą umywalkę i pralkę (ta znalazła swoje miejsce w wydzielonej ścianką wnęce). Do ich rozmieszczenia dopasowano układ kolorowych pól, tak by nawzajem sobie nie przeszkadzały, ale razem tworzyły harmonijną kompozycję.

ARANŻACJA ŁAZIENKI - ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Zapytaliśmy architekta, jak inaczej można by urządzić wnętrze o takiej powierzchni. Czy da się znaleźć inne miejsce na wannę? A może zamienić ją na kabinę prysznicową?

Architekt Michał Grzelak podpowiada:

Urządzanie łazienki przypomina czasem układanie puzzli. Zasadnicza różnica polega na tym, że z elementów tworzących tę układankę mogą powstać różne „obrazki”. Zwłaszcza jeśli jeden element (np. wannę) zastąpi się innym (kabiną).

• TAK JEST TERAZ. Wanna znajduje się przy ścianie naprzeciw drzwi, przy bocznych – sedes i bidet po jednej stronie oraz wnęka z pralką i umywalka po drugiej.

Rys. Michał Grzelak

• PROPOZYCJA 1 - W DWÓCH CIĄGACH. Wanna stoi przy bocznej ścianie, a za nią jest wnęka gospodarcza – w ten sposób pralka i podgrzewacz wody zostały dyskretnie ukryte. Umywalka, sedes i bidet znalazły się przy ścianie naprzeciwko.

Rys. Michał Grzelak

• PROPOZYCJA 2 - Z KABINĄ. Natrysk (bez brodzika) i wnęka zajęły miejsce wanny. Na prawo od wejścia znajduje się umywalka, na lewo – sedes i bidet.

Rys. Michał Grzelak
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?

Skomentuj:

Aranżacja łazienki zainspirowana obrazem, czyli jak wprowadzić sztukę do codziennego życia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej