Jakie cegły wybrać na elewację? Jakie materiały można jeszcze wykorzystać na elewację
Ponadczasowość, trwałość, solidność, bogata kolorystyka oraz wielość formatów. Te cechy wyróżniają elewacyjne cegły ceramiczne i sprawiają, że są odpowiednie na każdą elewację. Zapewniają warstwę wykończeniową w trójwarstwowej konstrukcji ścian. Podpowiadamy jakie cegły można dać na elewacje.
Z cegieł muruje się najczęściej warstwę osłonową ściany trójwarstwowej, która składa się jeszcze z warstwy nośnej oraz materiału termoizolacyjnego. Elewacje ceglane mogą też mieć domy o konstrukcji szkieletowej. Obmurówkę z cegieł można zastąpić płytkami elewacyjnymi. Taka elewacja również jest trwała i estetyczna. Czasami płytkami okłada się tylko część murów, a resztę na przykład tynkuje. Płytkami - zamiast tynku - często wykańcza się ściany dwuwarstwowe. Elewacja z płytek jest prostsza do wykonania i tańsza niż murowana z cegieł.
Cegła na elewacji domu czyli cegła elewacyjna
Pośród cegieł elewacyjnych znajdziemy cegły klinkierowe, licowe czy ręcznie formowane. Mimo że czołowych producentów tego materiału jest kilku, oferta rynkowa jest w stanie zaspokoić każde upodobania – niektórzy z nich proponują nawet 300 rodzajów cegieł ceramicznych. Część wyrobów pochodzi z krajowych cegielni, pozostałe są importowane zwykle z Niemiec, Holandii lub Belgii.
Cegły i płytki ceramiczne
Cegieł licowych i klinkierowych jest na rynku mnóstwo. Różnią się wymiarami, kolorami i mają bardzo różnie ukształtowane lico. Dostępne są cegły o powierzchniach gładkich, ryflowanych i o różnej fakturze. Producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowych wzorów.
Cegły mogą być pełne lub lżejsze od nich - drążone. Uzupełnieniem cegieł podstawowych są kształtki przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju detali architektonicznych i wykończeń murów.
Zazwyczaj glinę wypala się na kolor czerwony, ale istnieją również takie jej odmiany, które wypala się na żółto, piaskowo, a nawet biało. Cegły i płytki mogą być barwione w masie (cały czerep jest w tym samym kolorze) lub wypalane z różną ilością tlenu, by miały jasny lub ciemny odcień na powierzchni (wypalone z mniejszą ilością tlenu są ciemniejsze.
Innym, obecnie często stosowanym sposobem barwienia cegieł i płytek jest angobowanie, czyli nakładanie na wysuszone elementy (przed ich wypaleniem) szlachetnej, specjalnie dobranej gliny. Angobowanie daje możliwość barwienia i uzyskiwania melanży kolorystycznych niedostępnych w innych technikach barwienia.
Cegły oraz płytki ceramiczne nie wymagają impregnowania. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia (jak cokoły czy parapety) można stosować środki hydrofobowe. Nie należy ich jednak traktować jako ochrony przed zanieczyszczeniem, lecz raczej jako ułatwienie w utrzymaniu elewacji w czystości.
Silikaty
Dzięki stosowaniu wapna do ich produkcji mają odczyn zasadowy, więc nie rozwijają się na nich grzyby ani pleśnie.
Cegły mogą być pełne lub drążone (pionowe otwory cegieł drążonych zmniejszają ich ciężar i zwiększają izolacyjność cieplną). Podobnie jak cegły ceramiczne, mogą mieć gładką bądź fakturowaną powierzchnię licową; są na przykład cegły młotkowane i łupane jedno- i dwustronnie (do wykonywania naroży).Taką samą fakturę mogą mieć płytki silikatowe.
Silikaty najczęściej są białe albo jasnopopielate, rzadziej - barwione w masie na kilka podstawowych kolorów (na żółto, beżowo, różowo, czerwono, wrzosowo, zielono, niebiesko i grafitowo). Stosowane barwniki są wypróbowane w budownictwie od kilkudziesięciu lat i gwarantują trwałość koloru gotowych wyrobów. Sam proces wytwarzania wyrobów wapienno-piaskowych (wysokie ciśnienie i temperatura) jest najlepszym testem dla barwników.
Na elewacje można stosować również bloczki służące do budowy ścian, zostawiając uzyskany w ten sposób rysunek muru.
Silikaty łatwo się brudzą, często więc zaleca się ich impregnację zapewniającą ochronę elewacji przed wchłanianiem wilgoci oraz przed trwałym zabrudzeniem. Na polskim rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które sprawiają, że podczas deszczu woda spływa po elewacji, nie wnikając w jej wnętrze, na przykład: Ahydrosil K (Silikony Polskie), Atlas Silstop (Atlas), Ceresit CT 13 (Henkel Polska), Funcosil F (Remmers), Silicoat (Soudal), Sopro FAD 712 (Sopro), Tytan - preparat do impregnacji fasad (Selena). Impregnaty nie zmieniają barwy silikatów ani nie nadają im połysku; zaimpregnowane ściany mogą swobodnie "oddychać".
Bloczki betonowe
Produkowane są jako barwione w masie cegły i bloczki łupane o gruboziarnistej strukturze przypominającej naturalny kamień. Zazwyczaj wykonuje się z nich tylko fragmenty elewacji, na przykład cokoły.
Ściany elewacyjne można też wznosić z cegieł betonowo-kalcytowych. Cegły te są tak ukształtowane, że wzajemnie się zazębiają. Nie łączy się ich więc na zaprawę, ale układa na łatach w nieco podobny sposób jak dachówki ().
Okładziny kamienne
Stosuje się je nie tylko na elewacje, ale też jako okładziny ścian wewnętrznych. Najczęściej stosowanymi kamieniami są granity, marmury, wapienie i piaskowce. Wszystkie występują w Polsce, ale często sprowadza się je też z zagranicy, np. z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Chin, Indii czy Ameryki Południowej. Kamienie z różnych złóż różnią się właściwościami, dlatego wybierając kamień, nie należy posługiwać się tylko jego nazwą, lecz zapytać sprzedawcę o dane dotyczące konkretnego towaru i oferty.
Najodporniejsze na wszelkie szkodliwe oddziaływania są granity, najmniej - wapienie miękkie. Przed zakupem należy też dowiedzieć się, jak i czym konserwować dany kamień. W zakładzie kamieniarskim można zamówić impregnację płytek.
Cegły na elewacji; klinkier lub cegła licowa
Cegły klinkierowe powstają z gliny z dodatkiem piasku i szamotu. Mieszanka jest maszynowo prasowana pod ciśnieniem, uformowane bryły przycinane na odpowiednie elementy, a następnie wypalane w temperaturze około 1100°C. Dzięki temu cegły elewacyjne klinkierowe odznaczają się najwyższą wytrzymałością mechaniczną (nie mniejszą niż 35 MPa) i co najwyżej 6-procentową nasiąkliwością (rekordzistki osiągają nasiąkliwość na poziomie 1-1,5%.).
Cegły elewacyjne, które mają nieco słabsze parametry zaliczają się do cegieł licowych. Oba materiały są jednak mrozoodporne i odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego zarówno jedne, jak i drugie doskonale sprawdzają się na elewacji.
, cegła na elewację, elewacja z elementami cegły, cegła na elewacji domu.
Zdaniem Eksperta
Elewacja z klinkieru na lata – jak dobrać cegły do stylu domu?
Elewacja z elementami cegły z klinkieru wyróżnia się kilkoma bardzo istotnymi zaletami. Prezentuje się bardzo atrakcyjnie oraz jest wyjątkowo trwała i praktyczna – łatwa do utrzymania w czystości i niewymagająca renowacji przez wiele lat. Wysokie parametry techniczne cegieł klinkierowych sprawiają, że pokryte nimi ściany są odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jako producent oferujemy szeroki wybór płytek i cegieł klinkierowych o różnorodnych kolorach, strukturach i formatach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich do projektów domów w różnych stylach, zarówno do tradycyjnych budynków, jak i tych nowoczesnych, o prostych bryłach.
Cegła na elewacji domu? Dobierając cegły lub płytki klinkierowe do stylu domu, inwestor stoi przed podjęciem kilku ważnych decyzji. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na kolor. Klasyczną i naturalną barwą klinkieru jest czerwień, jednak obecnie oferujemy szeroki wybór kolorów: od bieli, przez czerwienie, brązy, szarości, antracyty, aż po czerń.
Kolejnym krokiem jest wybór faktury. W tym przypadku klinkier daje duże spektrum wykończenia: cegły i płytki mogą być gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, drapane.
Oprócz koloru i faktury zostaje jeszcze format. Oferujemy trzy: klasyczny NF (240 x 115 x 71 mm) oraz dwa wydłużone LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm), stworzone z myślą o nowoczesnych, prostych bryłach budynków.
Ostatnim etapem jest wybór wiązania, czyli sposobu ułożenia cegły oraz koloru fugi. Warto zdawać sobie sprawę, że te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ułożenia i koloru spoiny. Ciekawy efekt można osiągnąć, układając klinkier na przykład pionowo lub stosując wiązanie wozówkowe ukośne, z przesunięciem o ¼ cegły. Za pomocą fugi można natomiast osiągnąć kilka efektów, np. spójną powierzchnię, w której cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną czy ścienną mozaikę, gdzie każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę.
Cegły ręcznie formowane na elewacji
Cegły ręcznie formowane produkuje się z innej gliny niż klinkierowe oraz z innych dodatków. Mieszanka prasowana jest pod mniejszym ciśnieniem, a jej porcje umieszczane w pojedynczych formach. Cegły ręcznie formowane po wypaleniu mogą mieć niewielkie odchyłki wymiarowe i odkształcenia, a ich nasiąkliwość wynosi około kilkanaście procent.
Ta grupa wyrobów jest najbardziej zróżnicowana pod względem formatów, kolorów i faktur.
Formaty cegieł na elewacje
Producenci oferują cegły w różnych wymiarach – od tradycyjnych po nowoczesne, czyli znacznie dłuższe i cieńsze. Na naszym rynku najpopularniejsze są dwa wymiary cegieł – RF, nazywane polskimi (250 x 120 x 65 mm) oraz NF (240 x 115 x 71 mm). Asortyment producentów cegieł nie kończy się na tych wymiarach: dostępne są też m.in. wąskie i długie cegły LDF (290 x 90 x 52 mm), czy wysokie i masywne 2DF (240 x 115 x 113 mm).
Format cegieł jest istotny przede wszystkim przy obliczaniu ich potrzebnej liczby (a także kosztów zakupu) – przykładowo na 1 m2 muru zużyjemy około 48 sztuk cegieł NF lub 51-52 sztuki cegieł RF. Na każdych 12 rzędów cegieł RF przypada 11 rzędów cegieł NF, co sprawia, że zużycie chemii budowlanej jest w tym drugim wypadku nieco mniejsze.
Wielkość cegieł i sposób ich wiązania decydują o efekcie końcowym.
Cegła na elewacji -kolory i faktury cegieł
Kolor cegieł wynika z rodzaju zastosowanego surowca i metod wypału uformowanych elementów. Cegły z klinkieru mogą być różne – od tradycyjnych czerwonych po nowoczesne, gładkie, w kolorach lśniącej bieli lub grafitu.
Czerwone cegły na elewacji
Czerwień wypalonej gliny, choć nadal popularna, to dziś tylko jeden z setek wariantów kolorystycznych cegieł. Na kolor cegły ma wpływ szereg czynników.
- Skład mineralny gliny. Obecnie znane są złoża nie tylko o ciepłych kolorach, takich jak żółcie, pomarańcze i czerwienie, ale też na przykład wyjątkowe, białe gliny (z dużą zawartością kaolinitu, któremu klinkier zawdzięcza czystą biel).
- Sposób wypału. Nowoczesne linie produkcyjne, sterowane komputerowo i korzystające z najnowszych osiągnięć techniki, pozwalają na modyfikowanie warunków wypału, np. im mniej tlenu w piecu, tym powierzchnia wyrobu jest ciemniejsza.
- Barwienie w masie. Barwnik dodaje się na wczesnym etapie produkcji, dzięki czemu cała cegła jest w jednolitym kolorze.
- Angobowanie. Aby nadać cegłom pożądany kolor (niewystępujący naturalnie, na przykład granatowy), pokrywa się je cienką warstwą angoby (szlachetnej glinki z dodatkiem różnych minerałów i tlenków metali), a następnie wypala.
- Glazurowanie. Polega na nałożeniu na licową płaszczyznę cegły (tę, która będzie widoczna w murze) podwójnej warstwy glazury. Następnie cegły się wypala. Jest to metoda, która pozwala zabarwić cegły na dowolny kolor.
Efekty dekoracyjne są uzyskiwane także przez poddawanie cegieł obróbce mechanicznej i nadawanie im faktury. Wyroby mogą być gładkie, piaskowane, ryflowane czy z odciśniętymi na nich wzorami. Są także cegły strukturyzowane, postarzane, z efektem ożużlenia.
Zdaniem Eksperta
Cegły na elewacje
Nasze cegły klinkierowe produkowane są w technologii ekstrudacji, dzięki której mają gładki i jednolity wygląd, co zdecydowanie odróżnia je od cegieł ręcznie formowanych. Mają różne formaty, z których podstawowym jest NF. Cegły klinkierowe występują jako perforowane, szczelinowe i pełne. Tego typu wyroby znacznie rzadziej znajdują zastosowanie we wnętrzach, w przeciwieństwie do cegieł ręcznie formowanych.
Unikatową kolekcją cegieł klinkierowych jest seria Impression. Charakteryzują ją nieregularne, strukturyzowane powierzchnie, które delikatnie mienią się w słońcu, wyraźnie wyróżniając zbudowane z nich domy. Najczęściej są to budynki o nowoczesnej modernistycznej architekturze, z płaskimi dachami.
Na ostateczny wygląd elewacji ogromny wpływ ma nie tylko kolor cegieł, ale także format, rodzaj fugi i wiązania.
Rysunek spoin
Spoiny w kolorze cegieł stanowią harmonijne tło. Fugi mogą też wyraźnie kontrastować z cegłami. Odpowiednim, choć dość neutralnym kolorem do takich zabiegów jest szary. Czarne fugi z kolei nadają cegłom trójwymiarowość, białe zaś wzmacniają ich kolor.
Cegły na elewacji mogą też być układane bezspoinowo. Są to specjalne cegły, które mają zagłębienie na zaprawę murarską uformowane za ścianką licową, dzięki czemu od strony elewacji mur wygląda tak, jakby nie miał spoin.
Nie tylko elewacja, nie tylko cegła
Nie zawsze całe elewacje robi się z cegły, ale stosuje się je jedynie do budowy cokołów, nadproży, parapetów, kominów czy słupów. Z kolei nie każda elewacja, która wygląda jakby była zrobiona z cegieł, naprawdę jest z nich wykonana. Zbliżony efekt wizualny można osiągnąć, zastępując ciężkie cegły lżejszymi płytkami.
Zdaniem Eksperta
Wizytówka domu, czyli elewacja na pierwszym planie. Jakie trendy wiodą prym?
Elewacja to jeden z elementów budynku, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Od jej wyboru zależy wizualna strona domu, która będzie nam towarzyszyła przez lata. Należy więc obiektywnie ocenić, czy materiał, na który stawiamy, wpisuje się w trendy, czy jest zgodny z naszym gustem, jakie daje możliwości aranżacji oraz jak prezentują się jego właściwości po dłuższym czasie.
Cieszy fakt, że coraz chętniej bawimy się formą i stawiamy na oryginalne rozwiązania na elewacji, traktując ją na równi z pozostałymi elementami projektu domu. Coraz częściej też skłaniamy się ku rozwiązaniom szlachetnym i naturalnym, takim jak cegły ceramiczne, które w stylowy sposób łączą tradycję i historię architektury, szlachetność z niezwykłą trwałością oraz bogatym wyborem faktur, kolorów i wzorów. Obserwując obecne style w architekturze, możemy wymienić kilka silnych trendów odnoszących się do elewacji.
Jednym z niezmiennie modnych kierunków jest trend „w harmonii z naturą”, w którym sięgamy po rozwiązania dające poczucie spokoju i potęgujące kontakt z przyrodą. W tej roli idealnie sprawdzają się cegły i płytki ceramiczne z wypalonej gliny, czyli naturalnego surowca. Prym wiodą kolory ziemi takie jak szarości, brązy, ceglane odcienie, a sama elewacja może zajmować całą bryłę lub stanowić mocniejszy akcent na jednej ze ścian, połączony np. z drewnem. Osiągnięcie tego efektu umożliwiają modele cegieł o łamanej fakturze takie jak Cassia Long Graphite czy ręcznie formowana cegła Pastorale. Z kolei uwagę zwolenników nowoczesnych, bardziej surowych kierunków przykuje trend „industrialny klimat”. To właśnie cegły i płytki ceramiczne połączone z surowymi materiałami coraz częściej możemy zaobserwować na ścianach współczesnych, minimalistycznych brył. W tej roli doskonale sprawdzą się modele o nieregularnej fakturze lica, np. cegły z linii Long, który dodatkowo swoim nietypowym długim formatem pozwalają podkreślić industrialny i awangardowy styl. Możemy je zastosować solo lub połączyć np. ze szkłem. „Hołd dla prostoty i minimalizmu” to z kolei propozycja dla inwestorów ceniących sobie jednolite czy gładkie wykończenia. By nasz dom wyróżniał się na tle innych poprzez oszczędną formę dającą mu imponujący wygląd, warto postawić np. na jeden z modeli klasycznej, gładkiej cegły w odcieniu dostosowanym do naszych preferencji i z niekontrastującą kolorystycznie zaprawą czy stosując cegły z tzw. kieszenią z linii Iluzo, w których zaprawa jest niewidoczna.
Odpowiednim dla inwestorów ceniących sobie indywidualizm jest trend „w moim stylu”, w którym personalizacja jest kierunkiem umożliwiającym swobodne mieszanie materiałów, faktur czy kolorów, wspartych niesztampowym ułożeniem. W ten rosnący na popularności trend wpisuje się zastosowanie na elewacji ręcznie formowanych cegieł ceramicznych z bardzo nieregularną kolorystyką i powierzchnią lica, których oryginalność zagwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny. Ułatwić to mogą m.in. cegły ręcznie formowane Fortuna, Famosa, Optima czy Lumina, występujące także w długim formacie.
Cegły ceramiczne na elewacji z czasem nabierają charakteru, ponieważ czas działa na ich korzyść – starzeją się bardzo szlachetnie i powoli, co gwarantuje znikome koszty konserwacji. Charakteryzuje je duża odporność na warunki atmosferyczne, co jest istotne w przypadku obiektów użytkowanych przez dziesiątki lat.
Skomentuj:
Jakie cegły wybrać na elewację? Jakie materiały można jeszcze wykorzystać na elewację