Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?

AZ
Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce? - Homly

Mieszkania w Polsce stale drożeją – wpływ na tę sytuację ma wiele różnych czynników. Przygotowujesz się do inwestycji w nieruchomość? Wiedza o tym, co kształtuje ceny rynkowe, może pomóc Ci w lepszym zainwestowaniu kapitału i wyłapaniu „złotych okazji”. Sprawdź, co kształtuje ceny mieszkań na polskim rynku oraz od czego zależy wycena nieruchomości.

Kupno nieruchomości to bezpieczna inwestycja, która pozwala na zabezpieczenie środków finansowych, ale też umożliwia łatwy zysk. Polski rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo dynamicznie — popyt na nieruchomości stale rośnie. Samych mieszkań jednak brakuje, co przekłada się na dość wysokie ceny.

Ile przeciętnie kosztuje mkw w Polsce?

Wysokość zarobków Polaków stale rośnie, a wraz z nimi – ceny mieszkań w Polsce. Tylko w 2019 roku ceny za metr kwadratowy zaliczyły kilkunastoprocentowy wzrost do roku ubiegłego. W 2020 roku za mkw mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić średnio ponad 10 000 zł (dane raportu RynekPierwotny.pl). Stolicy po piętach depcze Trójmiasto, gdzie ceny plasowały się na wysokości 9600 zł/mkw. Na trzecim miejscu jest natomiast Kraków, który zanotował dość spore spadki cen w związku z pandemią.

Co kształtuje ceny mieszkań?

Rynkowe standardy kształtują ceny mieszkań – większość sprzedawców swoją wstępną wycenę bazuje na porównaniu ofert w okolicy. Na wartość nieruchomości wpływ mają takie aspekty, jak:

Jak sprawdzić, czy wycena mieszkania jest trafna?

Przeglądając oferty mieszkań, warto zweryfikować, czy cena interesujących Cię nieruchomości idzie w parze z rynkowymi standardami. Jak to zrobić? Najlepiej za pośrednictwem internetowych kalkulatorów. Darmowy dostęp do tego rodzaju narzędzia oferuje na przykład Homly – https://homly.to/. Działa ono na podstawie algorytmu, który porównuje informacje dostępne w sieci na temat podobnych ofert do tej, którą rozważasz. Aby go użyć, wystarczy wpisać dane dotyczące mieszkania — nie tylko adres, ale również takie informacje jak standard, liczba pomieszczeń i pięter, piętro, typ budownictwa i tym podobne.

Przymierzając się do zakupu mieszkania i porównując oferty, warto przede wszystkim poznać przepisy prawne i sprawdzić, czy proponowana cena nie jest zawyżona. Często sprzedający proponują nieco wyższe kwoty, które są skłonni negocjować. Warto zweryfikować więc możliwość negocjacji przed podjęciem decyzji. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto zlecić operat szacunkowy — procedurę, w której rzeczoznawca ustala wartość nieruchomości. To najlepszy sposób na zweryfikowanie zasadności ceny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Niedziele handlowe - za czy przeciw?
Wprowadź wiosnę do domu - porządki w mieszkaniu
Jak wynająć mieszkanie? 10 porad dla szukającego

Skomentuj:

Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej