Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czym ocieplić dom, jakie materiały wchodzą w skład Kompletnego Systemu Ociepleń ?

sponsorowany
Kompletny System Ocieplenia - Termo Organika

Ocieplanie budynków płytami styropianowymi jest rozwiązaniem sprawdzonym najczęściej stosowanym w budownictwie.

Szczególnie ocieplenie ścian zewnętrznych, które wykonuje się już od ponad 40 lat  jest metodą doskonale sprawdzoną pod względem:

Technologia obecnie nazywana jest „ETICS” (External Thermal Insulation Composite System).  Polega ona na tym, że do ściany zewnętrznej przykleja się płyty styropianowe (czasem oprócz kleju stosuje się kołki). Następnie na płyty nakłada się klej w który  wtapia się siatkę z włókna szklanego czyli tzw. warstwa zbrojona siatką. Kolejny krok po wyschnięciu kleju w którym zatopiono siatkę,  to gruntowanie i na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk cienkowarstwowy np. silikonowy GOLD  w dowolnie wybranym kolorze – ponad 260 kolorów dostępnych w palacie kolorów Termo Organika . 

Najważniejszym elementem składowym Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organika są płyty styropianowe typu „FASADA” dostępne aż w 7 odmianach, różniących się właściwościami izolacyjnymi i parametrami mechanicznymi:

  1. Płyty styropianowe Termo Organika typu „FASADA”
Kompletny System Ocieplenia - Termo Organika

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do ocieplenia ścian?

 Najważniejsza jest  izolacyjność cieplna. Parametrem, który koniecznie trzeba sprawdzić jest λ  - lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Największą popularność w ostatnich latach zyskuje grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK. Im mniejsza wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych a tym samym lepsza ochrona cieplna budynku już przy mniejszej grubości płyt. Np. 20 cm warstwa izolacji wykonana z płyt TERMONIUM PLUS fasada chroni ściany budynku tak samo jak 28 cm warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/(mK) W przypadku styropianu ważnym parametrem jest też wytrzymałość na rozciąganie (TR). Minimalny poziom to 80 kPa. Materiał z gorszym parametrem wytrzymałości na rozciąganie TR może się rozerwać przy znacznie mniejszej sile i w konsekwencji odpaść od ściany.

Jaki klej wybrać do przyklejenia płyt styropianowych ?

Sam styropian nie będzie się „trzymał” powierzchni ściany dlatego do mocowania płyt styropianowych wykorzystuje się odpowiednio skomponowane mieszanki klejów, którymi mocuje się na trwale izolacje. Kleje są częścią systemu ociepleń i nie można stosować klejów innych niż te, wchodzące w skład kompletnego systemu

Kleje do mocowania izolacji cieplnej

Zamocowanie izolacji cieplnej do powierzchni ściany zewnętrznej to jedna z bardzo ważnych  czynności, ale drugi, bardzo ważny etap wykonywania prac ociepleniowych przy pomocy kleju to zbrojenie elewacji przy użyciu sitaki z włókna szklanego zatopionej w kilku milimetrowej warstwie kleju uniwersalnego. Ten z kolei w swoim składzie posiada dodatkowo rozproszone zbrojenie w postaci włókien polipropylenowych, wzmacniających cały układ  ociepleniowy. Klejem uniwersalnym możemy wykonać dwie czynności: przykleić płyty styropianowe do powierzchni ocieplanej ściany oraz wykonać warstwę zbrojoną siatką z włókna szklanego.

Kleje uniwersalne:

Który tynk będzie najlepszym rozwiązaniem ?

Tynk to ostatnia warstwa elewacji, a zatem musi być estetyczny, ale też wytrzymały, trwały i odporny na porastanie glonami, algami czy mchem. Ma się nie brudzić. W praktyce nie ma tynków całkowicie odpornych na zabrudzenia podobnie jak inne elementy budynku (najlepszym przykładem są szyby w oknach) wcześniej czy później ulegają stopniowemu zabrudzeniu.  Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj tynku. Na rynku dostępne są tynki akrylowe, mineralne, silikonowe i wiele hybryd jak np. silikonowo - akrylowe czy też silikonowo - silikatowe. Czym się kierować przy jego wyborze?

Jeśli ocieplenie jest wykonane z płyt styropianowych, to możliwości pod względem wyboru tynku są  nieograniczone. Ważne jest także usytuowanie budynku (czy stoi on np. blisko zbiorników wodnych, drzew, ruchliwych ulic itp.).

Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG.

Posiadają ważną cechę jaką jest zdolność samooczyszczenia, co sprawia, że  brud trudniej się do nich przyczepia, bo ich powierzchnię zmywa deszcz. Takie tynki warto stosować, a w szczególności w miejscach o dużym natężeniu ruchu, bliskości drzew i wysokich krzewów oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych gdzie może być większa wilgotność powietrza. Tynki silikonowe dłużej zachowają swoje walory. W ofercie są jeszcze dostępne inne rodzaje tynków silikonowych:

Tynk silikonowy SILVER TO-TSS
Tynk silikonowo – akrylowy TO-TSA
Tynk silikonowo – silikatowy TO-TSISI
oraz pozostałe tynki systemowe:

Tynk polikrzemianowy TO-TP
Tynk akrylowy TO-TA
Tynk mineralno-polimerowy TO-TM
 
W przypadku ścian zewnętrznych najlepszym i sprawdzonym sposobem ograniczenia strat jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta i w połączniu z poprawnym wykonaniem zapewnia skuteczną i trwałą ochronę cieplną ścian budynków przed wychłodzeniem. Kompletny system to również gwarancja kompatybilności poszczególnych jego składników, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość i estetykę elewacji. Produkty Termo Organiki jak np. płyty styropianowe i kompletny system ociepleń posiadają Rekomendację Techniczną.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2
Zdrowe ściany, zdrowszy klimat, zdrowsi my

Skomentuj:

Czym ocieplić dom, jakie materiały wchodzą w skład Kompletnego Systemu Ociepleń ?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej