Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy pasywne a zastosowanie płyt warstwowych

artykuł zewnętrzny
Domy pasywne a zastosowanie płyt warstwowych - Balex

Budownictwo pasywne pozwala na znaczne oszczędności związane z kosztami utrzymania domu. To jedna z kwestii, która wpływa na coraz większe zainteresowanie tą technologią. Kolejną jest zdecydowanie większa dostępność materiałów i rozwiązań umożliwiających obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Jednym z nich są płyty warstwowe. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tym materiałem pod kątem budownictwa pasywnego.

Domy pasywne – co to dokładnie oznacza?

Domy pasywne wyróżniają się na tle innych, nawet energooszczędnych, bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Zgodnie z definicją nie powinno ono przekraczać 15 kWh na m² w ciągu roku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na znaczną redukcję utraty ciepła, np. poprzez mostki termiczne. Z drugiej strony proponowane produkty umożliwiają odzyskiwanie energii cieplnej czy lepsze wykorzystanie naturalnego nasłonecznienia w danym terenie. Duże znaczenie mają tutaj także materiały, z jakiego powstaje sam budynek. Jednym z ciekawszych są płyty warstwowe, o których więcej przeczytasz niżej.

Czy płyty warstwowe sprawdzą się w budownictwie pasywnym?

Wiele osób obawia się kosztów związanych z budową domu pasywnego. Wskazuje się bowiem, że zakup materiałów oraz systemów pozwalających na wzniesienie takiego budynku może być droższy niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na optymalizację kosztów. Przykładem mogą być tutaj płyty warstwowe. Mają one bowiem szerokie zastosowanie w budownictwie. Dom pasywny może być nimi ocieplony. Z powodzeniem można je wykorzystać także do grodzenia pomieszczeń. Ich wykorzystanie przyspiesza również realizację projektu domu. Co istotne, występują one w nie tylko w wariancie ściennym, ale i dachowym. Do budowy domów pasywnych warto wykorzystać modele z rdzeniem poliuretanowym. Wyróżniają się one właściwościami termoizolacyjnymi, ale także wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe. Dlatego też można wykorzystywać je do wykańczania elewacji budynków. W tym przypadku warto postawić na modele z niewidocznym mocowaniem.

Jakie jeszcze rozwiązania zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne budynków?

Nie tylko materiały wykorzystane do budowy domu czy jego izolacji termicznej wpływają na jego zapotrzebowanie energetyczne. Istotny jest także wybór odpowiedniej stolarki okiennej czy drzwiowej. Nie bez znaczenia jest tutaj również sposób montażu poszczególnych elementów. Dlatego też najlepiej zatrudniać firmy specjalizujące się w danej technologii. Dodatkowo na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku mogą mieć wpływ takie czynniki jak: prosta forma domu oraz dachu, unikanie elementów takich jak wykusze czy lukarny, zastosowanie inteligentnych systemów sterujących np. oświetleniem, ogrzewaniem czy roletami zewnętrznymi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Taras z dekoracyjnych płyty MUSSO®
Kojący chłód w upalne dni dzięki markizom pionowym
Jak powstają najodporniejsze membrany? Dorken zdradza jak wygląda proces tworzenia produktu

Skomentuj:

Domy pasywne a zastosowanie płyt warstwowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej