Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drogocenne przedmioty, które kryją się w naszych domach

mat. prasowe
Empire Belweder zestaw obiadowy - mat. prasowe marki Ćmielów

Każdy dom wypełniają cenne pamiątki, które zbieramy latami. Jedne mają wartość szczególną, bo sentymentalną, drugie stanowią przepiękną pamiątkę z przeszłości. Mogą mieć one także sporą wartość materialną, szczególnie, gdy wypełniają nasze domowe szafki od wielu lat. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Choć mogłoby się wydawać, że starych rzeczy lepiej się pozbywać, aniżeli gromadzić w domu, to jednak nie wszystko należy i warto wyrzucać. O tej zasadzie wiedzą ci, którzy na co dzień zajmują się zbieraniem wartościowych i zabytkowych przedmiotów. Zwykłą staroć od prawdziwej perły dizajnu trzeba umieć odróżnić. W jakich przypadkach warto zastanowić się dwa razy, zanim wyrzuci się coś naprawdę cennego?

Stare meble - dowód, że moda na kultowe wyposażenie powraca

W domu, na strychu lub w piwnicy - przede wszystkim warto sprawdzić meble, które tylko w teorii swoje lata świetności mogą mieć już za sobą. Solidne szafy, komody i regały nie tylko charakteryzuje trwałość i kunszt, ale często także bardzo indywidualna stylistyka. To perełki, które uszlachetniają wnętrza w każdym pięknie udekorowanym domu.

Domowe rękodzieła

Na uwagę wśród domowego rękodzieła na pewno będą zasługiwały także wszelkiego rodzaju produkty haftowane. Obrusy ręcznie wykonane lub serwetki, które niegdyś zdobiły szafki naszych mam to rarytas, który coraz częściej staje się produktem powszechnie poszukiwanym.

Fajans, porcelit, szkło, ale przede wszystkim porcelana

Jedną z najciekawszych, eleganckich i ponadczasowych pamiątek będzie porcelana. Warto zwrócić uwagę, czy nie posiadamy w swoich domach serwisów na przykład "ćmielowskiego" pochodzenia. Te dwie kultowe marki, z uwagi na swoją historię i osiągnięcia w zakresie kultury, z biegiem lat szczególnie zyskują na wartości. Niektóre eksponaty można odsprzedać za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, a kolekcjonerów cieszących się takimi „białymi krukami” na rynku nie brakuje.

Na zdjęciu – słynne, figurki ćmielowskie: Sudanka, Markiza oraz Lena - mat. prasowe marki Ćmielów
Na zdjęciu – jeden z popularniejszych serwisów porcelanowych linii Koneser, Kula Złota, Ćmielów - mat. prasowe marki Ćmielów

Porcelana to najszlachetniejszy rodzaj ceramiki. Sprawne oko bardzo łatwo odróżni ją od zwykłej podróbki. Ta oryginalna jest śnieżnobiała, a po uderzeniu w nią na przykład metalową łyżeczką, wydobędzie się czysty, wysoki dźwięk. Warto również wiedzieć, że najdroższa i najcenniejsza będzie cienkościenna odmiana “białego złota”. Jednym z ważniejszych czynników identyfikacji porcelany będzie również jej przejrzystość, czyli to czy przepuszcza światło.

Szczegóły na stronie www.porcelana.pl.

Goplana Szarość Poranka zestaw kawowy - mat. prasowe marki Ćmielów
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców

Skomentuj:

Drogocenne przedmioty, które kryją się w naszych domach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej