Efekty dekoracyjne na drewnie. Vintage - zrób to sam!
Drewniane meble i mniejsze elementy wyposażenia wnętrz to inwestycja w jakość i wyjątkowo atrakcyjny wygląd danego pomieszczenia. Z czasem jednak mogą się opatrzeć i wygenerować chęć wymiany ich na nowe - i inne. Nie należy jednak działać pochopnie - zamiast pozbywać się solidnych krzeseł, stołu, witryny czy lampy na drewnianej podstawie, warto poddać je metamorfozie. Produkty marki Remmers pozwolą na uzyskanie różnorodnych efektów dekoracyjnych na drewnianych powierzchniach, a praca z nimi będzie łatwa i przyjemna.
Efekt "Antyk". Zegar ścienny w nowej odsłonie
Zegar w drewnianej obudowie kiedyś można było znaleźć niemal w każdym domu. Z czasem takie modele zaczęły być wypierane przez bardziej nowoczesne, a drewniane trafiły do piwnic i na strychy. Nie warto jednak spisywać ich na straty - przy odrobinie chęci i własnej pracy nie tylko przywrócimy im blask, ale i nadamy nowe życie. Przy użyciu produktów marki Remmers odświeżymy drewniane powierzchnie i stworzymy prawdziwą perełkę, która uzupełni aranżację wnętrza.
Efekt "Antyk" krok po kroku
- KROK 1. W ramach przygotowania starą skrzynię zegara należy oczyścić wilgotną ściereczką. Następnie przeszlifować drewno papierem ściernym o ziarnistości P120.
- KROK 2. Pomaluj obudowę zegara ściennego od wewnątrz i od zewnątrz białą Farbą olejową do drewna [eco] Remmers. Wystarczy to zrobić jeden raz.
- KROK 3. Po wyschnięciu miejscami trzeba przetrzeć farbę papierem ściernym (P120). Należy szlifować raz mocniej, raz delikatniej - tak, aby osiągnąć pożądane akcenty.
PRZED. Ciemna i ponura – zużyta obudowa zegara ściennego z drewna dębowego. Czas na odświeżenie!
PO. Dzięki kilku prostym czynnościom nadgryziony zębem czasu zegar zyskał nowy wygląd i urok. Ponownie zasłużył na swoje miejsce w domu.
Jak widać, wystarczy niewielki wysiłek i trochę wolnego czasu, aby zachować pamiątkę rodzinną na przyszłość. Czy to pokój dzienny, jadalnia, przedpokój czy kuchnia: wszędzie tam, gdzie powiesisz „nowy” zegar ścienny, przyciągnie on uwagę Twoich gości. Szczególnie w kontraście do nowoczesnego umeblowania taki "starszy" akcent wypada wyjątkowo dobrze.
Efekt ”Maritim”. Szafka w marynarskim stylu
Pragnienie niewielkiej, ale wyrafinowanej zmiany w domu można zrealizować poprzez pomalowanie nawet jednego mebla. Świetnie nadają się do tego celu wszelkie komody i szafki nocne. Farba olejowa do drewna [eco] marki Remmers gwarantuje, że pożądany efekt uda się osiągnąć łatwo i szybko.
Efekt ”Maritim” krok po kroku
- KROK 1. Oszlifuj komodę papierem ściernym o ziarnistości od P120 do P180 i ostrożnie przeszczotkuj szuflady drucianą szczotką.
- KROK 2. Pomaluj korpus kryjąco Farbą olejową do drewna [eco] w kolorze kremowym, w razie potrzeby dwukrotnie.
- KROK 3. Po wyschnięciu nałóż metodą przecierek, za pomocą bawełnianej szmatki, Farbę olejową do drewna [eco] w kolorze „błękit gołębi”.
- KROK 4. Pomaluj szuflady Farbą olejową [eco], w kolorze "błękit gołębi".
- KROK 5. Po wyschnięciu nanieś Farbę olejową do drewna [eco] w kolorze kremowym.
PRZED. Szafka jest solidna, ale i trochę nudna. Tu jest pole do popisu.
PO. Świeża, jak morska bryza – oto efekt „Maritim”!
Czy komoda z efektem „Maritim” nie pasowałaby idealnie do tej łazienki? Jeśli uznasz, że wpisze się idealnie również w aranżację Twojej, skorzystaj z możliwości, jakie dają produkty marki Remmers. Jak widać, wystarczy pięć kroków, aby urzeczywistnić ten plan. Do tego papier ścierny, szczotka druciana, pędzel i Farba olejowa do drewna [eco] Remmers.
Efekt „Nostalgia”. Perełka w spadku
Wiele komód, sekretarzyków czy drewnianych stołów jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Często są one solidne i pięknie zaprojektowane. Ale równie często ząb czasu tak mocno ponadgryzał powierzchnię drewna, że jej pierwotne piękno przestało być wyraźne. Dzięki poradom przygotowanym przez markę Remmers - i efektowi „Nostalgia” - stary mebel znów będzie w formie.
Efekt „Nostalgia” krok po kroku
- KROK 1. Aby przygotować starą komodę do obróbki, należy ją oczyścić wilgotną ściereczką. Następnie przeszlifować drewno papierem ściernym o ziarnistości P80.
- KROK 2. Pomaluj komodę Farbą olejową do drewna [eco] w kolorze „ czerwień skandynawska”. Nałóż cienką warstwę farby.
- KROK 3. Po dokładnym wyschnięciu nałóż za pomocą bawełnianej szmatki (metodą wycierania) Farbę olejową do drewna [eco] w kolorze „głęboka czerń”, zmieszaną z wodą (w proporcji 5 części farby na 1 część wody).
- KROK 4. Po wyschnięciu wykonaj papierem ściernym (P180) miejscowe przecierki. Aby osiągnąć pożądane akcenty, szlifuj raz mocniej, raz delikatniej.
PRZED. Typowy „spadkowy” mebel: dobrze zachowany, ale wizualnie „już nie to co kiedyś”.
PO. Wyrazisty i charakterystyczny, będzie służył jeszcze przez długi czas.
W ten sposób, przy niewielkim wysiłku i bez fachowej wiedzy na temat postępowania ze starymi meblami, „szara mysz” stała się nostalgiczną ozdobą domu. Ty też możesz to zrobić. Jeśli nie posiadasz mebli, które wymagają odnowienia, ale chcesz podjąć się tego zadania, warto poszukać czegoś ciekawego na pchlich targach lub internetowych aukcjach z używanymi meblami.
Efekt „Wiejska chata”. Skarby odzyskują blask
Ogród często bywa „przedłużeniem" pokoju dziennego i przestrzenią, którą projektuje się z dbałością o szczegóły. Proponowany przez markę Remmers efekt „Wiejska chata” oferuje cały wachlarz możliwości. Przekształcenie starego krzesła w atrakcyjny element dekoracyjny jest tylko jedną z nich. Mniejsze stoły lub drewniane skrzynki na owoce i warzywa są również idealne do tego celu.
Efekt „Wiejska chata” krok po kroku
- KROK 1. Aby przygotować stare krzesło do obróbki, należy je oczyścić wilgotną ściereczką. Następnie przeszlifować drewno papierem ściernym o ziarnistości P120.
- KROK 2. Pomaluj krzesło białą Farbą olejową do drewna [eco]. Nałóż cienką warstwę farby.
- KROK 3. Po wyschnięciu nałóż Farbę olejową do drewna [eco] w kolorze fiołkowym (2 części koloru "czerwień skandynawska" wymieszanej z 1 częścią białego koloru).
- KROK 4. Po wyschnięciu wykonaj papierem ściernym (P180) miejscowe przecierki. Aby osiągnąć pożądane akcenty, szlifuj raz mocniej, raz delikatniej.
PRZED. Nawet jeśli stare krzesło nie nadaje się już do siedzenia, można je przekształcić w przedmiot dekoracyjny.
PO. Kreatywnie przetworzone i ozdobione naturalnymi materiałami krzesło rozpoczyna swoje drugie życie.
Pamiętajmy - poprzez mieszanie różnych kolorów podstawowych można tworzyć nowe, według własnego uznania, które dopasujemy na przykład do barwy kwiatów. Można to zrobić „ton w ton” - jak w prezentowanym przykładzie, albo na zasadzie kontrastu. Ponadto Farba olejowa do drewna [eco] jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego nadaje się do stosowania na zewnątrz.
Efekt „Retro”. Szczypta tradycji
Półka na przyprawy była kiedyś nieodłącznym elementem każdej kuchni. Dzięki efektowi "Retro" można tę tradycję ożywić - w świeży i przyjazny sposób, który wspaniale współgra z nowoczesnym wyposażeniem kuchni. I nie trzeba zatrzymywać się przy małej półce. Farba olejowa do drewna [eco] będzie również idealnym wykończeniem starych stołów i krzeseł w stylu retro.
Efekt „Retro” krok po kroku
- KROK 1. Pomaluj półkę na przyprawy Farbą olejową do drewna [eco] w kolorze "bazaltowoszary". Wystarczy nanieść jedną warstwę.
- KROK 2. Po wyschnięciu nałóż białą Farbę olejową do drewna [eco]. Tu również wystarczy jedna warstwa.
- KROK 3. Po wyschnięciu wykonaj papierem ściernym (P120) miejscowe przecierki. Aby osiągnąć pożądane akcenty, szlifuj raz mocniej, raz delikatniej.
PRZED. Praktyczna, ale trochę już „nie z tej bajki” półka ścienna - co można z nią zrobić?
PO. Farba olejowa do drewna [eco] nadała półce na przyprawy świeżego i ożywczego charakteru.
Ni[eco] wskazówek. Rozwiń skrzydła kreatywności - kolekcja Farb olejowych do drewna [eco] obejmuje bogatą paletę kolorów standardowych i niestandardowych. Poprzez ich wzajemne mieszanie można uzyskać dowolne niuanse kolorystyczne.
Efekt „Patyna”. Nietuzinkowe akcenty
Jeśli chcesz uzyskać na starych meblach elegancką powłokę malarską, sięgnij po szlachetną patynę. Ten trwały i bardzo indywidualny charakter można meblom nadać łącząc Farbę olejową do drewna [eco] i Lazurę do architektury ogrodowej [eco] - oraz używając papieru ściernego.
Efekt „Patyna” krok po kroku
- KROK 1. Aby przygotować stare krzesło do obróbki, należy je oczyścić wilgotną ściereczką. Następnie przeszlifować drewno papierem ściernym o ziarnistości P80.
- KROK 2. Pomaluj krzesło Farbą olejową do drewna [eco] w kolorze "tytoniowy". Jedna warstwa wystarczy.
- KROK 3. Po wyschnięciu nałóż Lazurę do architektury ogrodowej [eco] w kolorze białym. Tu również wystarczy jedna warstwa.
- KROK 4. Po wyschnięciu wykonaj papierem ściernym (P80) miejscowe przecierki. Aby osiągnąć pożądane akcenty, szlifuj raz mocniej, raz delikatniej.
PRZED. Stare, solidne krzesło idealnie nadaje się do przeprowadzenia metamorfozy.
PO. Efekt „Patyna” podkreśla wiek mebla, ale równocześnie nadaje krzesłu elegancji.
Ni[eco] wskazówek: Dzięki połączeniu Farby olejowej do drewna [eco] i Lazury do architektury ogrodowej [eco] można uzyskać wiele wspaniałych efektów. Ponadto sama farba zyskuje doskonałą ochronę. Wykorzystaj ten tak dobrze współgrający duet w swoich projektach!
Wachlarz możliwości - Twoja fantazja nie ma ograniczeń!
Zaprezentowane przykłady to oczywiście nie wszystko. Farba olejowa do drewna [eco] umożliwia przeprowadzenie wielu innych zabiegów dekoracyjnych na drewnie.
Vintage w pokoju dziecięcym. Stary koń na biegunach czy też skrzynia na zabawki: Farby olejowe do drewna [eco] są bezpieczne dla dzieci.
Paleta w stylu vintage.Farba olejowa do drewna [eco] jest odporna na warunki atmosferyczne – doskonale nadaje się do tworzenia modnych mebli ogrodowych ze starych europalet.
Skrzynka na wino w stylu vintage. Idealne na prezent: za pomocą Farby olejowej do drewna [eco] zrobisz ze zwykłej skrzynki na wino spersonalizowane opakowanie. A może wolisz ciekawy pojemnik, np. na sztućce?
Dodatkowe wskazówki - jeszcze lepszy efekt
- Aby farba dobrze się trzymała! Remmers Grunt uniwersalny do drewna, metalu i PCV to perfekcyjna powłoka gruntująca na trudne podłoża.
- Odwagi! Śmiało łącz kolory! Wszystkie kolory farb olejowych do drewna Remmers [eco] można ze sobą mieszać.
- By nie przesadzić ze szlifowaniem… po prostu nałóż spodni kolor razy dwa.
- Suche łatwiej szlifować! Zanim zaczniesz szlifować, pozwól, by warstwa farby dobrze wyschła.
- Powoli, ale bezpiecznie. Pracuj nad efektem vintage stopniowo, w ten sposób uzyskasz wyjątkowe rezultaty!
- Aby efekt był naturalny. Typowe miejsca, w których dochodzi do przetarć, poddaj szczególnie mocnej obróbce, np. za pomocą wkrętaka.
- Bądź twórczy – wiele narzędzi to wiele efektów. Używaj drucianej szczotki, bawełnianych ścierek, gąbek, itp. W ten sposób zawsze uzyskasz nowy efekt. Ale uwaga: nie przesadź ze szlifowaniem.
- By efekt był jeszcze trwalszy… Na koniec nanieś bezbarwną powłokę ochronną. Na zewnątrz będzie to Lazura do architektury ogrodowej [eco]. W pomieszczeniach - Remmers Lakier do schodów i parkietów.