Garaż podziemny w domu jednorodzinnym Cardok, a SUpark- co warto wiedzieć o tych rozwiązaniach
Wyobraź sobie, że podjeżdżasz pod swoją posesję, pilotem otwierasz bramę i garaż, który wysuwa się spod ziemi, a Ty jednym ruchem wjeżdżasz w przez bramę i od razu parkujesz na miejscu, po czym wysiadasz, a Twoje auto chowa się pod ziemią. Cała operacja trwała kilkanaście sekund. Auto jest bezpieczne, a Ty cieszysz się przestrzenią wokół domu. Brzmi niewiarygodnie? Nic bardziej mylnego!
Przez ostatnie 25 lat liczba samochodów osobowych jeżdżących po polskich drogach wzrosła czterokrotnie (dane z raportu NIK z 2019 roku). Niewspółmiernie do tej liczby rośnie liczba miejsc parkingowych, która jest ciągle za mała. Dotyczy to zarówno centrów miast, jak i parkingów osiedlowych. Na brak miejsca na posesjach skarżą się też właściciele jednorodzinnych domów, zlokalizowanych na obrzeżach miast. Odpowiedzią na to jest system garażu podziemnego: Cardok i SuPark. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Co to jest Cardok?
Cardok to nowoczesny system parkowania, który szczególnie może zainteresować właścicieli domów szeregowych stojących na małych działkach, wyposażonych w wąskie podjazdy. Garaż hydrauliczny to wynalazek Brytyjczyków . Jedno miejsce parkingowe może pomieścić aż dwa samochody. Cały proces parkowania rozpoczyna automatycznie po naciśnięciu jednego guzika w pilocie .
To ciekawe architektonicznie rozwiązanie stwarza możliwości wkomponowania piętrowego parkingu w przestrzeń przydomową. Taki system parkingowy skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą i zajmuje mało miejsca.
Budowa takiego, wydawało by się bardzo skomplikowanego systemu jest nad podziw prosta. Gotowy garaż przyjeżdża w całości i wystarczy go tylko zakopać w ziemi.
Jak działa garaż podziemny Cardok?
Oryginalny Cardok zawiera dwie hydraulicznie napędzane windy i przystosowany jest do każdego rodzaju pojazdu (terenowych , produkcyjnych czy nawet luksusowych limuzyn).
Windę transportującą samochód na poziom -1 wyzwalamy jednym przyciskiem znajdującym się na pilocie. Winda przenosi samochód na poziom zero w zaledwie 30 sekund.
Każda platforma może wspierać bezpieczne obciążenie trzech ton. Dla porównani a Range Rover waży około 2,7 tony.
Po zaparkowaniu samochodu na dach garażu może wjechać jeszcze jeden samochód. Dzięki temu oszczędzamy miejsce parkując dwa auta jeden nad drugim. Jest to niezwykle przydatne, gdy posiadamy mały podjazd przed domem.
Czym przykryć górną platformę podziemnego garażu?
Ciekawym pomysłem jest posadzenie na wąskim pasku ziemi, znajdującym się między kolami podczas postoju samochodu, roślin okrywowych (rozchodników, macierzanki). Należy pamiętać o tym by dobrze przygotować podłoże. Konieczny jest drenaż.
Jeśli chcemy by przewidziana na parking powierzchnia była utwardzona i wyłożona kostką betonową, górna platformę parkingową należy pokryć tym samem materiałem co resztę, by nie wyróżniała się.
Na rynku także pojawił się inny rodzaj garażu podziemnego o nazwie SUpark – najnowsze rozwiązanie w obszarze parkowania - garaż podziemny. Zachwyca prostotą użytkowania i designem.
Garaż podziemny SU park na platformie
W odpowiedzi na tą potrzebę powstało rozwiązanie, które kierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych, których celem jest oszczędność miejsca na działce już na etapie projektowania albo tych, którym przybywa pojazdów do zaparkowania pod rodzinnym domem, a miejsca brakuje. SUpark sprawdzi się też przy inwestycjach developerskich, zarówno biurowych, jak i mieszkalnych. Ale nie tylko.
Prowadzimy rodzinny biznes związany z renowacją samochodów zabytkowych. Na naszej działce zaczęło brakować miejsca na kolejne samochody. Nie było możliwości wykupienia sąsiednich działek, a przechowywanie samochodów w innych miejscach było po prostu niewygodne. Dlatego właśnie pomyślałem, że jedynym rozwiązaniem byłby inteligentny parking podziemny. W planie są modyfikacje podstawowej wersji garażu w odpowiedzi na specyficzne potrzeby klientów. Pracujemy nad modułem utrzymującym stałą wilgotność, żeby jeszcze lepiej zabezpieczyć old timersy.
Innowacyjny system parkowania łączy w sobie wiele zalet: oszczędza miejsce, jest prosty i intuicyjny w obsłudze, dopasowuje się do otoczenia i zapewnia bezpieczeństwo. Nikt niepowołany nie dostanie się do samochodu. SUpark zapewnia też najlepsze warunki do jego przechowywania:
- garaż jest wyposażony w system odprowadzania wody,
- pod ziemią utrzymywana jest stała temperatura ok. 5 C (użytkownicy docenią to zwłaszcza zimą i przy wysokich temperaturach),
- górna platforma została wyposażona w system przeciwoblodzeniowy, który zapobiega jej przymarzaniu przy ujemnych temperaturach
- a w przypadku awarii prądu dostęp do pojazdu zapewni system awaryjny.
Więcej informacji o garażu przydomowym SUpark znajduje się na stronie www.supark.pl.
Skomentuj:
Garaż podziemny w domu jednorodzinnym Cardok, a SUpark- co warto wiedzieć o tych rozwiązaniach