Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Artykuł sponsorowany
Hamak do ogrodu i na balkon - Obi

Lubisz wypoczywać na świeżym powietrzu? Jeśli tak, to z pewnością zaciekawi cię temat hamaków! Niezależnie od tego, czy masz ogród, taras czy balkon, hamak może stać się twoim ulubionym miejscem do odpoczynku. Na rynku są różne ich rodzaje. Sprawdź, jaki hamak wybrać i jak go poprawnie zamocować, aby móc cieszyć się relaksującymi chwilami w letnie dni.

Hamaki ogrodowe i na balkon – bogactwo wyboru

Nie ma chyba nic bardziej relaksującego niż kołysanie się w hamaku w leniwe popołudnie. To idealna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Delikatne huśtanie uspokaja, odpręża i redukuje stres. Hamaki są popularne na całym świecie także ze względu na swoją prostotę, wygodę i możliwość korzystania z nich w wielu miejscach. Są doskonałym rozwiązaniem zarówno do ogrodów, na tarasy, balkony, jak i podczas kempingów. Wiele osób decyduje się również na montaż hamaka w domu. Stanowi on najlepsze miejsce do czytania książki lub drzemki.

W sklepach ogrodniczych czy z akcesoriami turystycznymi dostępne są różne rodzaje hamaków. Wybór odpowiedniego zależy od preferencji i miejsca jego użytkowania. Możesz zaopatrzyć się w hamak klasyczny lub turystyczny. Te proste modele sprawdzają się w ogrodzie lub na biwaku. Hamak ogrodowy z moskitierą, stelażem czy poprzeczką zapewnia jeszcze większą wygodę. Natomiast fotel hamakowy jest najlepszym rozwiązaniem na balkon czy taras, gdy ogranicza cię przestrzeń.

Hamaki klasyczne i turystyczne - Obi

Hamaki klasyczne i turystyczne

Tradycyjny hamak charakteryzuje się prostą konstrukcją. Składa się z tkaniny naciągniętej na liny na obu końcach. Nieobciążony materiał zwisa luźno i się zwija. Klasyczny hamak ogrodowy najczęściej wykonuje się z trwałej tkaniny (np. bawełny, poliestru) lub z plecionych sznurków. Może pomieścić jedną lub nawet dwie osoby, w zależności od rozmiaru. Hamaki produkuje się w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dopasować je do stylu ogrodu i preferencji ich właścicieli.

Jak zamocować hamak ogrodowy? Sposobów jest kilka, a najpopularniejsze to:

Jak zamocować hamak do drzew? Oto najważniejsze zasady:

Uwaga! Jeśli drzewa znajdują się od siebie w odległości większej niż 4 m, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować hamak. Wystarczy użyć dłuższych lin mocujących. Pamiętaj też, że im większa odległość, tym wyżej trzeba go zawiesić. W obliczaniu wysokości pomoże ci wzór:

Y = X/2,
gdzie Y jest wysokością montażu, a X odległością między drzewami.

 

Nawet jeśli nie masz w ogrodzie drzew, nadal możesz zamocować hamak. Alternatywą są podpory osadzone w podłożu betonowym. Sposób mocowania na nich hamaka jest taki sam, jak przy wieszaniu go między drzewami. Jeszcze inną możliwością jest wykorzystanie specjalnego stelażu. Z takim mocowaniem poradzi sobie każdy. Wystarczy użyć dołączonych do zestawu akcesoriów do hamaka.

Prostą konstrukcją cechuje się także hamak turystyczny. Jest on przeznaczony głównie do wypoczynku podczas biwaku w lesie lub na kempingu. Sprawdzi się również w ogrodzie. Główną zaletą hamaka turystycznego jest bowiem niewielki rozmiar – po zwinięciu zmieści się nawet w plecaku, a przy tym jest bardzo lekki.

Jego kolejną cechą jest duża wytrzymałość na przecieranie. Poza tym hamaki turystyczne zazwyczaj są szersze niż klasyczne, dlatego zapewniają najlepsze warunki do wypoczynku na łonie przyrody. Wiele z nich ma także moskitierę chroniącą przed owadami. Hamak turystyczny możesz zamocować na wiele sposobów, podobnie jak klasyczny.

Hamaki materiałowe z poprzeczką

Hamaki do ogrodu z poprzeczką przypominają klasyczne, ale w odróżnieniu od nich po obu stronach mają wszyte drążki, które zapobiegają zwijaniu się materiału. To rozwiązanie zapewnia także większą stabilność i ułatwia użytkowanie. Musisz wiedzieć, że hamaki z drążkiem mają również wady. Poprzeczka sprawia, że środek ciężkości twojego ciała podczas leżenia nie rozkłada się równomiernie, co powoduje dyskomfort. Nie oznacza to jednak, że hamak z poprzeczką ma same wady. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz z niego korzystać.

Taki rodzaj hamaka to idealne rozwiązanie, gdy chcesz mieć do niego szybki dostęp. Ten model najlepiej sprawdza się do leniuchowania, czytania czy zabawy. Natomiast jeśli hamak ma służyć przede wszystkim do ucinania sobie drzemek na świeżym powietrzu, wybierz ten bez poprzeczki. Wówczas będziesz mieć pewność, że twoje ciało ułoży się w dogodnej pozycji, sprzyjającej relaksowi.

Jak zamocować hamak z poprzeczką? Zasady są niemal takie same, jak w modelach klasycznych. Tym, co odróżnia sposób montażu, jest wysokość i kąt mocowania. Hamak z drążkiem między podporami należy rozwiesić pod kątem 15–20 stopni względem podłoża i na wysokości, którą obliczysz ze wzoru:


Y = X/4,
gdzie Y to wysokość montażu, a X to odległość między drzewami lub słupami.

Hamak ze stelażem i daszkiem, fotel hamakowy, hamak z moskitierą

Możesz także zdecydować się na hamak z moskitierą. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu, nie martwiąc się o natrętne owady. Moskitiera wykonana z drobnej siatki o odpowiedniej gęstości otacza hamak, tworząc barierę dla uciążliwych owadów, np. komarów, much.

Montaż hamaka z moskitierą jest prosty i szybki. Rozwieś go między dwoma solidnymi punktami mocowania, takimi jak drzewa czy specjalne podpory. Następnie rozłóż wokół niego moskitierę i przymocuj ją zamkami błyskawicznymi lub haczykami. Niektóre modele mają stelaż w zestawie, więc nie wymagają rozwieszania.

Hamaki ze stelażem i daszkiem to kolejna propozycja dla osób szukających wygodnego sposobu na odpoczynek oraz ceniących łatwość montażu i ochronę przed słońcem. Takie modele można rozłożyć w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępności punktów mocowania, takich jak: drzewa, ściany budynków czy słupy. Stelaż zapewnia także stabilność i trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj hamaka wymaga sporej przestrzeni ze względu na duże gabaryty.

Daszek stanowi ochronę przed promieniami słonecznymi. To duże udogodnienie umożliwiające korzystanie z hamaka nawet w pełnym słońcu, bez martwienia się o poparzenia czy nadmierną ekspozycję na słońce.

Alternatywą dla hamaków są fotele hamakowe. Umożliwiają kołysanie się w pozycji siedzącej. Mają wyprofilowane siedzisko i oparcie zapewniające odpowiednie podparcie dla pleców i komfortowe usadzenie. Doskonale nadają się do czytania książki, delektowania się poranną kawą lub po prostu wylegiwania się. Fotele hamakowe łączą cechy tradycyjnego fotela z hamakiem. Dzięki konstrukcji stanowią atrakcyjny element dekoracyjny, który tworzy przytulną strefę wypoczynku.

Fotel hamakowy może być montowany na specjalnym stelażu przymocowanym do sufitu (z wyłączeniem sufitu podwieszanego), belki lub drzewa. Ważne, aby miejsce umożliwiało swobodne bujanie bez uderzania w inne obiekty. Najlepiej zachowaj metr odległości od przeszkód. Fotel hamakowy zawieś na takiej wysokości, aby łatwo można było w nim usiąść i z niego zejść. Jeśli mają z niego korzystać dzieci, to dla ich komfortu i bezpieczeństwa powinien znajdować się niżej.

Czytaj także: Jaką huśtawkę wybrać na balkon i do ogrodu?

Hamak do ogrodu - Obi

Jaki hamak do ogrodu wybrać?

Jeśli masz ogród, możesz wybierać wśród szerokiego asortymentu huśtawek i hamaków ogrodowych. Podstawowym kryterium powinno być jednak miejsce, w którym wisząca leżanka ma się znaleźć. Jeżeli w twoim ogrodzie są drzewa, doskonałym wyborem jest hamak tradycyjny, turystyczny lub z drążkiem. Jeśli natomiast nie ma punktów, na których można go stabilnie zamocować, to lepszym wyborem są modele ze stelażem. Takie hamaki sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie często trzeba je przestawiać.

Jeśli na wypoczynek wybrałeś słoneczne miejsce, zdecyduj się na hamak ze stelażem i daszkiem. Wówczas będziesz mógł cieszyć się cieniem. Natomiast jeśli hamak nie będzie w słońcu, wystarczy model bez daszka. Hamak z moskitierą jest obowiązkowy dla wszystkich, którym w relaksie przeszkadzają owady.

W ogrodzie z powodzeniem można także zamocować fotel hamakowy stanowiący doskonałe miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Zawieś go na solidnej gałęzi drzewa lub stabilnej belce tarasu. Taki sposób zamocowania zapewnia nie tylko wygodę, ale także tworzy przyjemny kącik.

Hamak na taras - Obi

Jaki hamak będzie odpowiedni na taras?

Wybór odpowiedniego hamaka na taras zależy od specyfiki przestrzeni i dostępności miejsca. Model wiszący możesz zawiesić np. między ścianami budynku czy belkami. Jeżeli na tarasie brakuje punktów mocowania, warto rozważyć kupno hamaka ze stelażem. Zajmuje on sporo miejsca, więc nie sprawdzi się w małych przestrzeniach. Alternatywą jest fotel hamakowy. To wygodne siedzisko zapewnia komfort wypoczynku i zajmuje niewiele miejsca. Jeśli nie możesz go zawiesić, wybierz fotel hamakowy ze specjalnym stelażem.

Infografika Obi hamaki - Obi

Jaki hamak na balkon?

Balkony, szczególnie w starych budynkach, są małe i tworzenie na nich przestrzeni do relaksu to nie lada wyzwanie. Jest to jednak możliwe. Hamak na balkon w bloku nie powinien być duży. Doskonale sprawdzi się fotel hamakowy mocowany do sufitu. Upewnij się jednak, że konstrukcja balkonu jest wystarczająco wytrzymała.

Na dużym balkonie masz więcej przestrzeni do aranżacji i możesz dostosować wybór hamaka do swoich preferencji i stylu. Rozważ propozycje odpowiednie również na taras. Sprawdzi się zarówno model wiszący, jak i na stelażu oraz fotel hamakowy. Hamak na balkonie to świetne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu, nawet jeśli mieszkasz w bloku.

Wybierając hamak na balkon, taras czy do ogrodu, zwróć uwagę nie tylko na wygodę, ale także na jakość materiałów. Dobre tkaniny gwarantują odporność i wytrzymałość. Oferta hamaków w sklepach OBI jest bogata, dlatego z pewnością znajdziesz model dopasowany do twoich potrzeb, zapewniający ci chwile błogiego relaksu przez wiele sezonów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak udekorować ogród i otoczenie domu na święta Bożego Narodzenia?
Ekskluzywne meble ogrodowe
Jesień w ogrodzie ze Scala Plastics

Skomentuj:

Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej