Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Hydrożel ogrodniczy

Katarzyna Jodłowska
Hydrożel ogrodniczy - Fot. Allegro/flytoy_pl

Hydrożel to genialny wynalazek ostatnich lat. To specjalna substancja magazynujące wodę, która wygląda jak kawałki bezbarwnej lub kolorowej galaretki.

Co to jest hydrożel ogrodniczy?

To galaretowata substancja szybko nasiąkają wodą, a potem oddająca ją do podłoża, dzięki czemu pozwalają wydłużyć czas między jednym a drugim podlewaniem. Istotną cechą tych preparatów jest to, że woda przenika stopniowo, nie ma więc niebezpieczeństwa, że rośliny zgniją z powodu jej nadmiaru - ziemia w doniczce jest wilgotna tylko na tyle, na ile jest to potrzebne. Trwałość hydrożelu to nawet 5 lat.

Jak stosować hydrożel?

Hydrożele możemy stosować w uprawie roślin doniczkowych jak i w ogrodzie czy szklarni. Najlepiej sprawdzają się w glebach piaszczystych i przepuszczalnych, które nie wiążą wody. Po zmieszaniu ziemi z hydrożelem obficie ją podlejmy za pierwszym razem, gdy granulki spęcznieją możemy już rzadziej podlewać rośliny rosnące w hydrożelu.

O zastosowaniu hydrożelu najlepiej pamiętać wiosną podczas sadzenia kwiatów; tuż przed wyjazdem na wakacje jego zastosowanie jest trochę kłopotliwe - należy wyjąć rośliny z doniczek, wymieszać ziemię z preparatem, a potem ponownie wsypać ją do pojemnika i w tak przygotowanym podłożu zasadzić kwiaty.

Roślinę rosnącą w ziemi z dodatkiem hydrożelu trzeba przed wyjazdem obficie podlać. Na pewno nie zabraknie jej wody przez tydzień. Jeśli jednak wyjeżdżamy na dłużej, sam hydrożel nie wystarczy. Musimy zastosować dodatkowe metody.

Kwiaty doniczkowe - jak zapewnić im opiekę podczas urlopu

Jaki hydrożel wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów hydrożeli sprzedawanych przez różnych producentów. Przy zakupie warto się kierować jednym czynnikiem: chłonnością wody. Możemy spotkać hydrożele o chłonności wody od 200 do 600 g/g. , gdzie np. chłonność 200 g/g oznacza, iż 1 gram hydrożelu jest w stanie wchłonąć 200g wody. Całkiem fajnym rozwiązaniem są hydrożele z nawozem, które nie tylko nawadniają roślinę, ale również nawożą. Są też hydrożele dekoracyjne o różnej średnicy kuleczek i kolorze - stosuje się głównie w wazonach.

Hydrożel - gdzie kupić?

Hydrożele są obecne na naszym rynku od wielu lat i nie będziecie mieli żadnego problemu z ich zakupem. Można je kupić w marketach budowlanych na dziale ogrodniczym, w sklepach ogrodniczych i w internecie. 5 kg hydrożelu to koszt ok. 140 zł.

Urlopowe podlewanie kwiatów

Hydrożel - jak zrobić?

Do doniczki: Po zakupie hydrożelowych kulek polimerowych mieszamy je dokładnie z ziemią i wsypujemy do doniczki. Ważne jest by większość kulek  znalazła się na poziomie korzeni tak by po "nabraniu" wody mogła je nawilżać. Do tak przygotowanej ziemi sadzimy roślinę i suto podlewamy by kuleczki nabrały wody.

Do wazonu:  Na każde 10g produktu przygotuj ok. 5 litrów zimnej wody (najlepiej wody destylowanej, miękkiej deszczówki lub przegotowanej wody). Następnie odczekaj ok. 4-6 godzin.

Dla tych co lubią eksperymentować mamy pomysł na samodzielne stworzenie hydrożelu z sody, wody, octu i wodorowęglanu wapna:

https://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-kulki-z-plynnego-roztworu-kolejny-sposob

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ideas Botanic Garden
Sekator akumulatorowy do pielęgnacji drzew, krzewów, winorośli i roślin ozdobnych
Nowe autonomiczne roboty koszące dla trawników małych i dużych

Skomentuj:

Hydrożel ogrodniczy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej