Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak wybrać impregnat do betonu? Rodzaje, porady i pomysły

Robert Gutowski
Impregnat do betonu - Fot. Shutterstock/ingae

Kiedyś niekorzystnie kojarzony z masowym budownictwem, dziś nieodłączny element designerskich wykończeń – prosty i wszechstronny beton. Ze względu na panujące trendy coraz częściej wykorzystujemy go w naszych domach i ogrodach. Pamiętajmy jednak, że wbrew swojej wytrzymałości, dzięki której został okrzyknięty „sztucznym kamieniem” tak, jak inne materiały budowlane i wykończeniowe wymaga odpowiedniej konserwacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej impregnatom do betonu.

Do czego służy impregnat do betonu?

Impregnat do betonu zabezpiecza przed wilgocią, mchem, zanieczyszczeniami i pękaniem, wzmacnia strukturę materiału i jego odporność na ścieranie. Ułatwia codzienne czyszczenie i pozwala zachować pierwotny odcień, co jest niezwykle ważne w wykończeniach wnętrz. Dodatkowo, niektórzy producenci oferują także impregnaty, którymi zabarwimy beton na pożądany przez nas kolor. Pamiętajmy jednak, że wybierając preparat do impregnacji powinniśmy przede wszystkim kierować się rodzajem wybranej przez nas mieszanki betonu oraz miejscem, w którym został zastosowany – wewnątrz, czy na zewnątrz. Odpowiednia impregnacja pozwoli chronić beton od kilku do nawet kilkunastu lat.

Rodzaje impregnatu do betonu architektonicznego

Wybierając impregnat do betonu architektonicznego powinniśmy przede wszystkim kierować się tym, gdzie materiał został lub zostanie zastosowany. Płyty betonowe zdobiące dobrze wentylowane pomieszczenia jak np. salony lub klatki schodowe nie będą potrzebowały tak dużej ochrony, jak te użyte w kuchni lub łazience, gdzie jest duża wilgotność i większe ryzyko zabrudzeń. W tym ostatnim przypadku producenci zalecają często lakierowanie betonu, które stanowi najlepszą ochronę, jednak jego aplikacja wymaga odpowiedniej techniki, aby efekt był dla nas zadowalający.

Jeżeli zdecydujemy się na impregnat, na rynku znajdziemy dwa rodzaje preparatów:

W obu przypadkach znajdziemy impregnaty hydrofobowe (odpychają one cząsteczki wody) i oleofobowe (odpychają również zabrudzenia z olejów, tłuszczów itp.). Najszerszą ochronę zapewnimy preparatami powłokowymi oleofobowymi. Przy odpowiednim nałożeniu powłoka może być prawie niezauważalna, a ochrona znacznie większa.

Warto zauważyć, że na rynku mamy coraz więcej  skutecznych, a zarazem ekologicznych impregnatów wodorozcieńczalnych, dzięki którym zmniejszamy ryzyko działania chemii i możemy je spokojnie stosować w użytkowanych już pomieszczeniach.

Impregnat do betonu na zewnątrz - co musisz wiedzieć?

Wiele osób uważa, że beton użyty na zewnątrz nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To duży błąd, którego niekorzystne efekty najprościej zobaczyć na betonowych ogrodzeniach posesji. Pamiętajmy, że beton to materiał bardzo wytrzymały, ale też bardzo chłonny ze względu na swoją porowatość. Użyty na zewnątrz jest dużo bardziej narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także zabrudzeń, na które nie mamy wpływu. Impregnat do betonu użytego na zewnątrz powinien chronić nasz materiał głównie przed działaniem wody, mrozu, promieni słonecznych, a także różnego rodzaju porostami. Zniweluje ryzyko pozostawania plam, przedłuży żywotność pierwotnego koloru – po prostu zapewni estetyczny wygląd. Warto pamiętać o impregnacji betonowych elementów zewnętrznych.  

Kolor i ochrona, czyli impregnat do betonu koloryzujący

Jeżeli szukamy wytrzymałego materiału jak beton, ale nie odpowiada nam jego barwa bądź po latach już nam się znudził, możemy zastosować impregnaty koloryzujące. Impregnaty koloryzujące zachowują właściwości ochronne i jednocześnie barwią powierzchnie. Jeżeli więc zdecydujemy się na ochronę wraz z kolorem, w większości sklepów branżowych dostaniemy od ręki impregnaty w kilku podstawowych kolorach.

Impregnat do betonu bezbarwny - idealny do nowoczesnych wnętrz

Jeżeli wybraliśmy beton ze względu na jego surowość i prostą formę, zabezpieczmy go preparatami bezbarwnymi, które na długi czas zapewnią pierwotny kolor wybranej przez nas mieszanki tego materiału. To prawda, nasz industrialny beton może być piękny także po impregnacji. Aby jak najdłużej wyglądał tak,  jak zaraz po zakupie zastosujmy impregnację bezbarwną. Dobrze wybrany i nałożony preparat może być niewidoczny na powierzchni, a zapewni odpowiednią ochronę. Warto dodać, że dostępne są również impregnaty do betonu pozostawiające efekt mokrej ściany lub skraplającej się wody.

Impregnat do betonu antracyt

Antracyt to najczęściej wybierany kolor wśród impregnatów barwiących. Dlaczego? To dobre rozwiązanie dla osób chcących wyrównać koloryt, przykryć przebarwienia lub inne wady materiału zachowując jednocześnie prostotę w wyglądzie betonu.  Antracyt znajduje się w czołówce kolorów wybieranych również do wnętrz; ściany, płytki, meble, dodatki. Świetnie wypełnia industrialne wnętrza, a beton jest często ich nieodłącznym elementem. Antracytowe impregnaty do betonu są dostępne od ręki w podstawowej palecie wielu producentów.

Impregnat do betonu na forum – warto zajrzeć

Jeżeli nie możemy się zdecydować na konkretny impregnat, zawsze warto poprosić o radę profesjonalistę, aby efekt który chcemy osiągnąć był dla nas zadowalający. Możemy wysłać zapytanie do konkretnego producenta lub też zajrzeć na forum, gdzie oprócz fachowej porady poznamy opinie innych użytkowników.

Impregnat do betonu w sklepach

W ofercie Castoramy znajdziemy kilkanaście produktów do impregnacji betonu w różnych pojemnościach w cenie od około 12 do 85 zł/l. Dostępne są środki typowo do betonu, jak też bardziej uniwersalne jak np. do elementów drewnianych i betonowych zewnętrznych. Najmniejsze litrażowo produkty zakupimy w litrowych pojemnikach.

Impregnat do betonu Perfect Efekt naturalny 2 l żywy kolor - Fot. Castorama

W OBI znajdziemy kilkanaście produktów którymi zaimpregnujemy beton, a każdy z nich przeznaczony jest do konkretnych elementów, m.in. dekorów, ogrodzeń, kostki. Najlepsze opinie wśród klientów ma preparat przeznaczony do kostki brukowej, kamienia, cegły i betonu, który poprawia wygląd, wzmacnia kolor powierzchni oraz zmniejsza ścieralność. Kupimy go od 30 zł/l. Dla tych, którzy cenią sobie różnego rodzaju ułatwienia dostępny jest impregnat do wyrobów betonowych i gipsowych z atomizerem do natychmiastowego użycia.

Impregnat do wyrobów betonowych - 1 l - Fot. OBI

Leroy Merlin posiada w swojej ofercie sporo produktów do impregnacji powierzchni betonowych. Dużo czasu spędzimy przy półce na wybraniu tego właściwego. Najtańsze, przeznaczone konkretnie do powierzchni betonowych kupimy już od 18 zł/l. Tutaj znajdziemy też opakowania od 250 ml, a także impregnaty znanych zagranicznych producentów. Najlepsze opinie wśród klientów sklepu posiada uniwersalny preparat do płytek kamiennych, gipsowych i betonowych, który kupimy od 14 zł/l.

Impregnat do betonu Sarsil H14/R 1 Litr - cena, 74 zł - Fot. Leroy Merlin

Na Allegro w kategorii „impregnaty” znajdziemy ponad 700 ofert produktów do betonu, a większość z nich możemy zamówić do paczkomatu. Ze względu na dużą liczbę ofert warto tu zajrzeć już z konkretnie wybranym produktem, a dzięki filtrom znajdziemy najlepszą cenę i sposób dostawy.

Podsumowując, impregnowanie betonu to bardzo ważna czynność i warto ją wykonywać nie tylko ze względu na ochronę materiału, ale także aspekty estetyczne i łatwość późniejszej konserwacji. Dzięki szerokiej gamie produktów, preparatom ukierunkowanym na konkretne powierzchnie, dostępności i przystępnym cenom wybór odpowiedniego impregnatu nie powinien sprawić żadnego problemu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Cement ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle
Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2

Skomentuj:

Jak wybrać impregnat do betonu? Rodzaje, porady i pomysły

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej