Jak niedrogo i funkcjonalnie zaaranżować pokój studenta?
Początek roku akademickiego to dla wielu studentów czas szukania nowego lokum. Stworzenie wygodnego i przyjemnego miejsca do nauki może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli do dyspozycji jest jedynie stancja, pokój w akademiku, czy współdzielone z rodzicami mieszkanie. Zwłaszcza dla przyjezdnych, i rozpoczynających pierwszy rok studiów, własny kąt do nauki to ważny element adaptacji i integracji na uczelni. O czym warto pamiętać tworząc namiastkę swojego pierwszego własnego domu? Podpowiadamy o co zadbać, by nauka i odpoczynek były w studenckim pokoju możliwe.
Odpowiednie oświetlenie wnętrza
Jedną z najważniejszych spraw w przestrzeni do nauki jest oświetlenie. Najlepiej mieć dostęp do światła dziennego, dlatego szukając pokoju do wynajęcia warto zwracać uwagę na umiejscowienie okna. Pracę i naukę po zmroku umożliwi lampa biurkowa – najlepiej z ruchomą oprawą i ramieniem z regulacją wysokości. Pozwoli ona na oświetlenie całej powierzchni biurka i dopasowanie strumienia światła tak, by nie oślepiać. Godne polecenia są lampy biurowe na klipsie, które w miarę potrzeb przymocujemy także przy łóżku. Jednak sama lampa biurowa nie wystarczy - konieczne będą też lampy dające światło rozproszone, tak aby uniknąć kontrastu między ciemnością, a przestrzenią oświetloną. Mogą to być reflektorki, niewielkie lampy stojące, czy wiszące.
Funkcjonalność lampy zależy też od odpowiedniej żarówki. Najlepiej wybrać energooszczędne LEDy, które mają wysoką wydajność i zużywają niewiele prądu. Technologia LED pozwala na dobranie żarówek w różnych temperaturach barwowych, jednak do lamp biurkowych najlepsze będą dające światło neutralne, zbliżone do naturalnego. Innym ważnym parametrem jest współczynnik oddawania barw, który dla komfortu pracy przed monitorem powinien wynosić powyżej 80 Ra. Gwinty żarówek przeznaczonych do lampek biurkowych to najczęściej E27 lub ewentualnie E14.
Funkcjonalnie zorganizowane przechowywanie
Student potrzebuje miejsca na ubrania, sprzęt sportowy, torby i plecaki, podręczniki, notatki i tysiące innych drobiazgów. Dobra organizacja przestrzeni do przechowywania ułatwia życie i pozwala zminimalizować stres. Wszelkiego rodzaju pudła, pojemniki, wieszaki, uchwyty do wieszania toreb i inne sprytne rozwiązania do przechowywania, jakie oferuje Leroy Merlin, pozwolą utrzymać porządek i zaoszczędzić czas na szukaniu niezbędnych przedmiotów. Pojemniki można dobrać kolorystyczne i oznaczyć naklejkami określającymi ich zawartość.
Przyjemna i komfortowa przestrzeń
Powrót do chłodnego, pozbawionego wyrazu czy mało przyjaznego pokoju po całym dniu zajęć na uczelni, jest mało komfortowy i nie sprzyja regeneracji, która każdemu studentowi jest przecież niezbędna. Warto zadbać o swoje samopoczucie urozmaicając przestrzeń i nadając jej indywidualny charakter. Doskonale nadają się do tego dekoracyjne poduszki i miękki pled, którym można otulić się w zimowy wieczór, czy bawełniany dywanik przed łóżkiem. Wnętrze urozmaici roślina doniczkowa w ładnej osłonce - na początek wystarczy np. mało wymagający kaktus. W akademiku czy na stancji łatwo można nadać osobistego charakteru pokojowi za pomocą ramek na ulubione zdjęcia czy obrazki. Plakaty, okrągłe lustro i kolorowe podkładki na stół też spełniają funkcję poprawiaczy nastroju. Skupić się pomoże też na pewno aromatyczna kawa zaparzona w kawiarce.
Produkty i rozwiązania ułatwiające zagospodarowanie pokoju dla studenta i studentki są dostępne we wszystkich sklepach stacjonarnych Leroy Merlin oraz w sklepie internetowym leroymerlin.pl.
Skomentuj:
Jak niedrogo i funkcjonalnie zaaranżować pokój studenta?