Logo portalu Ładny Dom

Jak podłączyć wodę do działki?

Jakub Sawicki
Bez doprowadzenia wody nie mamy szans na prowadzenie budowy
Bez doprowadzenia wody nie mamy szans na prowadzenie budowy - Schutterstock.com

Procedura przyłączenia do miejskiej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej jest szczegółowo regulowana i wymaga spełnienia określonych formalności. Jak zatem w praktyce wykonać przyłącze wody do działki, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem?

Na początku wyjaśnijmy, co kryje się pod pojęciem przyłącze wodociągowe. Otóż jest to przewód, który łączy miejską sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w domu (wraz z zaworem za wodomierzem głównym). O podłączenie (wpięcie) nieruchomości do sieci wnioskuje inwestor, czyli my, i to my ponosimy z tego tytułu koszty. I to również po naszej stronie leży właściwe utrzymanie przyłącza (jego konserwacja i ewentualne naprawy).  Dla wielu z nas  proces „dostarczenia” wody do domu wydaje się bardzo skomplikowany i czasochłonny, ale mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami uporają się Państwo z tym zadaniem. Można też czasem skorzystać z oferty firm, które oferują taką kompleksową usługę. To firma przeprowadza wszystkie prace, a my otrzymujemy gotową umowę do podpisania. Dokument ten jest podstawą do naliczania opłat za wodę na podstawie wskazań wodomierza montowanego przez zakład wodociągowy.

6 kroków do przyłącza wodociągowego

1. Jeśli samodzielnie zamierzamy doprowadzić wodę do działki, to najpierw musimy uzyskać informacje o możliwościach technicznych takiego przyłącza. Pierwszy krok to złożenie wniosku do lokalnego zakładu wodociągowego, który oceni, czy teren działki mieści się w zasięgu miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej i jakie są dostępne rozwiązania, jeśli chodzi o doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków z nieruchomości. Zakład – zwykle po 21 dniach
– przygotowuje wstępną analizę możliwości w tym zakresie.

Uwaga! Uzyskana ocena techniczna o możliwości przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej nie oznacza, że można już je wykonać, jest natomiast podstawą do opracowania dokumentacji projektowej.

2. Po otrzymaniu analizy technicznej kolejnym etapem jest złożenie wniosku – tym razem o wydanie warunków technicznych przyłącza. Dokument powinien zawierać dane inwestora (ewentualnie pełnomocnika), określenie lokalizacji, tytuł prawny do nieruchomości oraz rodzaj obiektu budowlanego, który ma powstać. We wniosku konieczne jest również wskazanie zapotrzebowania na wodę 
i ścieki.

Uwaga! Warunki techniczne są ważne przez 2 lata, w czasie których inwestor powinien zaprojektować, a następnie przystąpić do realizacji przyłącza zgodnie z zatwierdzonymi wcześniej specyfikacjami.

3. Mając w ręku warunki techniczne, możemy zlecić odpowiedniej osobie, mającej uprawnienia budowlane do projektowania sieci sanitarnych, przygotowanie dokumentacji projektowej (opracowuje się oddzielnie projekt sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz projekt przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych).

4. Na koniec składamy jeszcze jeden wniosek, aby zweryfikować, czy nasze przyłącze nie koliduje w żaden sposób z uzbrojeniem podziemnym oraz pozostałymi elementami infrastruktury. To prośba o uzgodnienie dokumentacji technicznej przyłącza. Do wniosku w tej sprawie dołączamy niezbędne dokumenty, takie jak m.in. wspomniany już dowód prawny do nieruchomości, a także trzy egzemplarze projektu technicznego przyłącza, aktualne warunki techniczne wraz
z danymi technicznymi oraz kserokopię mapy do celów projektowych
z naniesioną trasą przyłączy.  
Uzyskanie pozytywnego uzgodnienia daje zielone światło do budowy przyłącza.

5. Po zakończeniu prac i odbiorze technicznym tego fragmentu instalacji ostatnim krokiem jest zawarcie z przedsiębiorstwem wodociągowym umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. 

6.  Po wpięciu do sieci, możemy zająć się wewnętrzną instalacją wodną. Projekt instalacji wodnej jest zwykle częścią dokumentacji projektu domu i przedstawia przykładowe rozwiązania, które niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Dlatego zanim instalator przystąpi do prac, skonsultujmy się z nim i dobrze zaplanujmy, jakie urządzenia chcemy zamontować w całym domu. Łatwiej jest dokonać zmian na papierze, niż mieć później kłopoty z podłączeniem np. pralki.

Uwaga! Wybierając instalatora, nie kierujmy się wyłącznie ceną, jaką poda nam za punkt, czyli za podłączenie urządzenia sanitarnego do instalacji. Może to być bardzo mylące. Niektórzy fachowcy na przykład liczą oddzielnie koszt przyłączenia do wody zimnej i do ciepłej. Poza tym różnica w cenie może wynikać z zastosowania przez nich odmiennych materiałów oraz różnych sposobów łączenia rur i kształtek.

 

 

Budowa przyłącza nie należy do najprostszych zadań i wymaga odpowiednich umiejętności. Jeśli nie mamy wiedzy w tym zakresie, to lepiej zrezygnować z samodzielnych prac i zlecić je fachowcom - Shutterstock.com
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak podłączyć wodę do działki?
10 pytań o rynny
Domowa kanalizacja

Skomentuj:

Jak podłączyć wodę do działki?