Jak schłodzić mieszkanie?
Upał bywa uciążliwy, zwłaszcza jeśli nieduża kubatura pomieszczeń w mieszkaniu wpływa na ich szybkie nagrzewanie. Montaż klimatyzacji we własnym lokum może skutecznie rozwiązać ten problem.
Odkąd technologia na to pozwala, a ceny klimatyzatorów są niższe, ich montaż jest najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z upałami. Jeszcze do niedawna klimatyzatory były wykorzystywane tylko w biurach i marketach, dopiero zmniejszenie kosztów instalacji pozwoliło je spopularyzować. Niestety, wraz z rosnącym zainteresowaniem klimatyzacją, zaczęły narastać wokół niej mity.
Montaż klimatyzatora - pozwolenia i przepisy
Montaż klimatyzatora wewnątrz mieszkania nie będzie stwarzał większych problemów, jednak zawieszenie jednostki zewnętrznej powinno być poprzedzone odpowiednimi procedurami. Zarówno elewacja, jak i dach, a nawet balkon czy taras, są częścią wspólną w mieszkaniu w bloku, dlatego też jakakolwiek ingerencja w nie może odbyć się dopiero po uzyskaniu zgody uprawnionych organów. Zazwyczaj podjęcie decyzji leży wyłącznie po stronie zarządcy budynku.
Należy pamiętać, że montaż klimatyzatora na zewnątrz bloku może być kłopotliwy. Sama instalacja nie jest zabroniona. Problemem może być chęć jego zawieszenia na zewnątrz, ponieważ jest to już część wspólna. Podczas montażu jednostki zewnętrznej w ścianie trzeba wykonać otwór o średnicy nawet 6 cm, co może zostać uznane przez zarządcę za niszczenie elewacji. Wielu zarządców budynków nie zgadza się na montaż klimatyzatorów na elewacji bloków wielkopłytowych, które zostały ocieplone styropianem. Często z odmową spotykają się również mieszkańcy starych kamienic.
Ostatecznie inwestor może zdecydować się na umieszczenie jednostki zewnętrznej na balkonie lub na dachu. Metoda ta jest wykorzystywana zazwyczaj wtedy, gdy inwestor nie uzyskał zgody administratora na montaż jednostki na elewacji lub spotkał się ze sprzeciwem sąsiadów.
Klimatyzacja do mieszkania
Najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym w mieszkaniach jest split, który umożliwia schładzanie powietrza w wybranym pomieszczeniu. Klimatyzator tego typu składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone.
Bardziej zaawansowaną opcją jest multisplit, który daje możliwość podłączenia do jednego urządzenia zewnętrznego kilku jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie w mieszkaniu.
Klimatyzacja „od ręki”
Klimatyzacja w mieszkaniu nie wymaga uzyskania niczyjej zgody, o ile jest to urządzenie przenośne. Nie trzeba go montować. Po rozpakowaniu jest gotowe do użycia. Jest to po prostu kolejny sprzęt kupiony do domu, dlatego nikt nie może nam zabronić jego używania. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory przenośne są mniej efektywne w porównaniu do stacjonarnych.
Jednoczęściowe urządzenie ma rurę o średnicy kilku centymetrów, która musi zostać umieszczona poza pomieszczeniem schładzanym. Najczęściej rurę wystawia się przez uchylone okno. Rozwiązanie to charakteryzuje się mniejszą skutecznością, biorąc pod uwagę otwarte okno, które wpuszcza do środka gorące powietrze.
Nieco skuteczniejszym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w dwie rury. Jedna z nich jest odprowadzająca, a druga doprowadza powietrze do skraplacza. Daje to możliwość oddalenia od siebie rur, dzięki czemu zasysane powietrze nie jest gorące.
Klimatyzacja - regulacja temperatury
Standardowe klimatyzatory oferują najczęściej dwa lub trzy rodzaje obrotów wentylatora. Niektóre z nich są wyposażone w tryb automatyczny, który dobiera optymalną pracę wentylatorów do uzyskania określonej temperatury w pomieszczeniu. Szczególnie polecane są klimatyzatory z inwerterem, który schładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Takie rozwiązanie generuje nawet 40% oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnego urządzenia. Wiele klimatyzatorów nie pobiera czystego powietrza z zewnątrz, a jedynie przetwarza to znajdujące się w pomieszczeniu. Dlatego ważny jest zakup urządzenia z filtrami.
Ważne parametry klimatyzatora
Przed zakupem urządzenia chłodzącego, jakim jest klimatyzator, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, a są nimi np.:
- możliwość regulacji temperatury chłodzenia i grzania,
- tryb grzewczy,
- poziom hałasu,
- automatyka,
- filtry powietrza,
- opcje sterowania,
- nawilżanie powietrza.
Poziom hałasu urządzenia
Hałas, jaki generuje urządzenie, jest chyba najważniejszym parametrem, na jaki muszą zwrócić uwagę mieszkańcy bloków. Szczególnie, że klimatyzator typu split najgłośniejsze elementy ma montowane na zewnątrz, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Dlatego podczas wyboru urządzenia warto sprawdzić parametry techniczne oraz to, na jakim biegu pracy zostały one zmierzone.
Programowanie klimatyzatora
Nowoczesne klimatyzatory mogą być programowane w cyklu dobowym lub tygodniowym. Można w ten sposób z góry określić intensywność pracy w danych godzinach. Klimatyzator może pracować w trybie automatycznym. Wówczas urządzenie samo dostosuje pracę wentylatorów do trybu pracy. Funkcja schładzania powietrza może automatycznie zmieniać się w opcję ogrzewania.
Skomentuj:
Jak schłodzić mieszkanie?