Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Redakcja
Jak stworzyć przytulne wnętrze? - Shevchenko Andrey/Shutterstock

W przytulnym wnętrzu czujemy się bardziej komfortowo i bezpiecznie, lepiej odpoczywamy i pozbywamy się stresu. O czym należy pamiętać przy tworzeniu takiej aranżacji? Jakich elementów wyposażenia użyć, aby zaprojektować ciepłe i klimatyczne wnętrze?

Według Słownika Języka Polskiego przytulne wnętrza to takie "w których jest wygodnie i miło". Nie tylko zimą warto zmienić dom w ciepły azyl. Jak to zrobić? Jakich elementów wyposażenia użyć?

Przytulne wnętrze: kolory 

Wybierz ciepłe kolory ścian, takie jak: odcienie beżu, brązu, delikatne pastele, ciepłe szarości, kremy, écru. W aranżowaniu przytulnych wnętrz można też wykorzystać ciepłe zielenie i żółcie, a także kolor pomarańczowy. Unikaj zbyt intensywnych lub chłodnych kolorów, które mogą sprawiać zimne, mało przyjemne wrażenie.

Dowiedz się więcej o kolorach we wnętrzach:

Przytulne mieszkanie: meble

Planując rozmieszczenie mebli we wnętrzu pamiętajmy, aby ich układ sprzyjał interakcjom i wspólnemu spędzaniu czasu. Układ powinien być ergonomiczny i zapewniać wygodną przestrzeń do poruszania się. Same meble muszą być komfortowe i sprzyjające wypoczynkowi — najlepsze będą miękkie, tapicerowane, wykończone przyjemną w dotyku tkaniną. Na sofie i fotelach przydadzą się poduszki i pledy, które sprawią, że będzie nam jeszcze wygodniej — przydadzą się też na wypadek poobiedniej drzemki. Jeśli planujemy stół, krzesła i regały/komody, wybierzmy modele wykonane z drewna w ciepłym odcieniu. 

Jak stworzyć przytulne wnętrze? - blaskor/Shutterstock

Dodatki, które pomogą w aranżacji przytulnego wnętrza

Przede wszystkim otaczaj się przedmiotami, których lubisz dotykać. Miękkie poduszki i ciepłe koce to strzał w dziesiątkę. Zamiast stali czy betonu postaw na uniwersalne drewno (deski lub panele warto położyć również w kuchni-dzięki temu nie tylko stworzymy przytulną aranżację kuchni, ale i sprawimy, że strefa dzienna stanie się bardziej spójna).

Na podłodze układamy puszyste dywany — w salonie przy kanapie, pod stolikiem kawowym, a w jadalni (lub części jadalnianej salonu) pod stołem i krzesłami. Alternatywnie ciekawy efekt dadzą sztuczne skóry lub sztuczne futra. Na oknach umieszczamy gęsto marszczone firany i zasłony z grubszej, miękkiej tkaniny, które nie tylko udekorują przytulne wnętrze, ale i pozwolą na odcięcie nadmiaru światła w razie potrzeby. Dobieramy naturalne materiały, takie jak wełna, bawełna lub len, aby stworzyć bardziej przyjazne i organiczne wnętrze. 

Aranżacja przytulnego wnętrza - Pinkystock/Shutterstock

Oświetlenie, które tworzy przytulny klimat

Dobrze dobrane oświetlenie również pomaga stworzyć przyjemną atmosferę. Odpowiednio zaplanowane umili nie tylko długie, zimowe wieczory, ale również wakacyjne przyjęcia dla przyjaciół czy relaks z książką po ciężkim dniu. Warto postawić na różne rodzaje opraw oświetleniowych — i podkreślenie nimi poszczególnych stref funkcjonalnych:

Barwa światła 

Temperatura barwowa światła ma zasadniczy wpływ na nasz nastrój, zwłaszcza w zimowe wieczory. Światło o niższej temperaturze, od 2700 do 3000 kelwinów, sprawdzi się przede wszystkim w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć po długim dniu pracy. 

Jak stworzyć przytulne wnętrze? - Followtheflow/Shutterstock

Rośliny w aranżacji wnętrz

Rośliny doniczkowe nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale także ożywiają przestrzeń i stanowią doskonałe nawiązanie do natury. Przebywanie w ich otoczeniu wpływa korzystnie na samopoczucie, poprawia humor i jakość wypoczynku. Wybierając rośliny, weźmy pod uwagę warunki panujące w naszym mieszkaniu — rośliny wymagające półcienia nie mogą stać na parapecie okiennym, z kolei tych, które potrzebują słońca, nie ustawimy w głębi pomieszczenia. Pamiętajmy też, aby nie kupować gatunków, które wymagają intensywnej pielęgnacji, jeśli nie możemy im jej zapewnić. 

Przyjemny zapach

Wiele sklepów w centrach handlowych stosuje specjalnie dobrane kompozycje zapachowe, aby zachęcić klientów do wejścia. Nie ma w tym nic dziwnego — wszak przyjemny zapach przyciąga i przyjemnie się kojarzy. Podobny efekt możemy uzyskać we własnym domu — wystarczy wybrać ulubione olejki eteryczne, świece zapachowe lub naturalne kwiaty. Dobrze dobrany zapach ma znaczący wpływ na tworzenie atmosfery relaksu i przytulności.

Przytulna aranżacja wnętrza - Followtheflow/Shutterstock

Akustyka we wnętrzu

Przytulne wnętrze to również takie, w którym panuje komfort akustyczny. Oprócz odpowiednio dobranego sprzętu audio (i właściwie rozmieszczonych elementów, które składają się na zestaw) ważne jest wykończenie ścian i podłogi. Warto zastosować materiały, które pomogą zredukować hałas i będą pochłaniały dźwięki: miękkie dywany, na ścianie panele tapicerowane, grube zasłony na oknach.

Porządek i minimalizm

Utrzymywanie porządku we wnętrzach pomaga uniknąć uczucia chaosu i przeciążenia wizualnego. Minimalizm może być kluczowym elementem w tworzeniu przytulnych wnętrz. Wybieramy tylko te przedmioty i elementy dekoracyjne, które naprawdę lubimy i które są dla nas ważne. Pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy, aby stworzyć przestrzeń, która jest uporządkowana i relaksująca dla oka.

Jak stworzyć przytulne wnętrze? - Pinkystock/Shutterstock
Jak stworzyć przytulne wnętrze? - Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Meble z tamtych lat
Plastikowe meble w aranżacji wnętrz
Skandynawska podłoga - propozycje aranżacji

Skomentuj:

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej