Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modne kolory ścian 2023 - jak pomalować ściany w tym roku?

Test: Edyta Jabłońska/MŚ

Badanie trendów to coś, czym firmy zajmują się od dawna. Dzięki temu wcześniej docierają do nas informacje, co będzie modne, a co odejdzie do lamusa. Jakie barwy będą gościły w aranżacji wnętrz do końca 2022 roku?

modne kolory kolor ścian w salonie
Very Peri - Kolor Roku 2022 wg Pantone
Shutterstock

Najmodniejsze kolory ścian

Kolory (nie tylko kolor ścian) niosą przekaz, są symbolem, sprawiają, że czujemy się spokojniejsi lub – wręcz przeciwnie – pełni energii. Możemy się też spodziewać, że ogłoszone najmodniejszymi barwy będą dominować w naszych wnętrzach, designie i modzie, będą więc nam towarzyszyć na co dzień.

Modne kolory ścian do salonu - i nie tylko

W poprzednich sezonach wskazywano na potrzebę powrotu do korzeni, stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście wpływ na to miała ówczesna sytuacja światowa, a mianowicie pandemia. W ubiegłym roku to ona zdominowała poszukiwanie trendów kolorystycznych - i fokus na kolory naturalne. Jednak podejście się odrobinę zmieniło – nadal wspomina się naturę jako ważny element przy wyborze, ale coraz częściej mówi się o nieuniknionej, czekającej nas zmianie. Czym ona może być?

Paleta kolorystyczna inspirowana...

Zdaje się, że chodzi o świat wirtualny, który coraz częściej wymieniany jest na równi z rzeczywistym. Ważne więc są nie tylko barwy, które są charakterystyczne dla otaczającej nas natury, ale również te, które możemy stworzyć za pomocą technologii. Co ciekawe, właśnie twórczość często była wymieniana przez poszukiwaczy trendów na 2022 roku. Wpływ sztuki, rzemiosła i ludzkiej kreatywności na poszukiwanie tego jedynego koloru wskazało wiele osób tym się zajmujących. Zobaczcie, na co padły wybory.

Delikatne fiolety sprawiają radość: Very Peri - kolor roku 2022

Wybór Instytutu Pantone padł na kolor Very Peri (17-3938), który opisywany jest przez markę jako niebieski z domieszką czerwieni. To odcień inspirowany powiązaniem świata wirtualnego z rzeczywistym. Tym właśnie Pantone zaskoczył oczekujących na wynik plebiscytu – stworzył zupełnie nowy kolor, który miał nawiązywać do czekających nas zmian związanych z wirtualną rzeczywistością.

Instytut wskazał również na to, jak istotny wpływ na sztukę i twórczość mają nowe technologie i jak dynamicznie w przestrzeni cyfrowej rozrasta się artystyczna społeczność. Przedstawiciele marki przekonują: – PANTONE 17-3938 Very Peri prezentuje radosne nastawienie i dynamiczną postawę, która zachęca do odważnej kreatywności i twórczej ekspresji.

Modne kolory ścian 2023: Inspirujący Błękit

Na błękitny kolor padł wybór marki Dulux. Dlaczego właśnie ten odcień? Przedstawiciele firmy wspominają: A ponieważ błękit uznali za „powiew świeżego powietrza”, stał się on symbolem wszystkich tych wartości. Kolor ten jest optymistyczny, żywy, a jednocześnie wnosi do naszego świata odrobinę spokoju. Zaletą tej barwy jest również fakt, że można ją łączyć z wieloma innymi kolorami.

Modne kolory ścian 2023: Otulający Brąz

Swój typ – L478 Kestrel – opublikowała też marka Tikkurila. Ten ciepły odcień brązu - jego nazwa - nawiązuje do pustułki (ang. Kestrel), która żyje rozdarta między dwoma domami (sokoły te odlatują na zimę, pozostawiając swoje gniazda). Kolor ma więc przywodzić na myśl to, co znane i bezpieczne (dom) i to, co nowe i fascynujące (podróże) . Dlatego Kestrel zachęca nas do nowych inspirujących przygód, ale też zwraca uwagę na nasze wnętrza.

Inspiracje do malowania ścian - te kolory tworzą wnętrza ciepłe i przytulne

W ciągu ostatnich dwóch lat zwracaliśmy większą uwagę na nasze domowe przestrzenie, ale także je intensywniej eksploatowaliśmy. Kiedy wszystko robisz w domu, wiele z tego, co do tej pory było w nim wyjątkowe, staje się zwyczajne. Dlatego musimy zobaczyć nasze domy w innym świetle. Kolor L478 Kestrel zachęca do sentymentalnej podróży, która pozwoli odkryć je na nowo i przypomnieć, co nas w nich zauroczyło, docenić i celebrować spędzony w nich czas.

Marta Chowańczak, marketing manager marki Tikkurila.

Modne kolory ścian 2023: October Mist, czyli wizualne bogactwo natury

Delikatna szałwia – to kolor roku 2022 wg marki Benjamin Moore, wciąż polecany do stosowania w aranżacjach wnętrz. Proces poszukiwań był w tym roku zupełnie inny niż w poprzednich latach – w dużej części odbywał się w świecie wirtualnym, ale ważnym elementem tworzenia trendów kolorystycznych na 2022 było studium florystyczne. Pomimo zestawienia wielu roślin jeden element był wspólny – zielona łodyga. Właśnie delikatny odcień zieleni stał się tym najważniejszym kolorem, który we wnętrzu może być głównym bohaterem lub tłem do wyrażenia ekspresji innych barw.

Modne kolory ścian 2023: Art and Craft. Ciepłe barwy ziemi

Już sama nazwa koloru wskazuje na to, czym kierowała się marka Dunn-Edwards przy wyborze swojego koloru 2022 roku, wciąż modnego w 2023 roku. Wszyscy znamy ten ruch artystyczny, który zmienił spojrzenie zarówno na sztukę, jak i design. Kolor ten jest idealnym tłem do eksponowania wyjątkowych przedmiotów.

Pozostałe modne kolory ścian 2023

  • radosne odcienie różu (nie tylko pastelowy róż), również brudny róż,
  • cudowny beż - odcienie piasku nadają wnętrzom świeży wygląd,
  • głębokie morskie barwy sprawia, ze poczujemy się jak na wakacjach nad morzem,
  • odcienie muszelek,
  • przytłumione, jakby przydymione, a jednocześnie energetyzujące kolory ,
  • odcienie słomy.
    Więcej o:

Skomentuj:

Modne kolory ścian 2023 - jak pomalować ściany w tym roku?