Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty?

Red./C
Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty? - Shutterstock

Bożonarodzeniowe dekoracje wprowadzają nas w miły, świąteczny nastrój. W okresie świąt Bożego Narodzenia w naszych wnętrzach pojawiają się zarówno kupione, jak i własnoręcznie wykonane dekoracje. W wielu domach już w okresie przedświątecznym pojawiają się świąteczne skrzaty. Są one bardzo wdzięczną i modną dekoracją. Świąteczne skrzaty można więc znaleźć praktycznie w każdym sklepie, który oferuje bożonarodzeniowe dekoracje. Świątecznego (również skandynawskiego) krasnala można też zrobić samemu - to banalnie proste!

Gdzie szukać pomysłów na bożonarodzeniowe dekoracje?

Pierwsze dekoracje bożonarodzeniowe zaczynają pojawiać się w sklepach już na początku listopada. Wybierając się na zakupy warto uważnie się rozglądać, bo dostępne w sklepach dekoracje i stroiki mogą stać się doskonałą inspiracją do wykonania własnych dekoracji. Kopalnią pomysłów jest także Internet. Wykonywanie świątecznych dekoracji znacznie umila czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Dla wielu osób najważniejszą dekoracją bożonarodzeniową jest choinka. Są jednak osoby, które dekorują cały dom na Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje pojawiają się na stole, komodzie, a nawet na oknach i drzwiach wejściowych. Ozdoby pojawiają się także na balkonach i przed domami. Zwyczaj dekorowania domów na zewnątrz świecącymi ozdobami pojawił się w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych. Został adoptowany ze Stanów Zjednoczonych.

Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty? - Shutterstock

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne

Wykonywanie świątecznych ozdób to wspaniały sposób na kreatywne spędzenie czasu z bliskimi. Własnoręcznie stworzone dekoracje czy ozdoby na choinkę są niepowtarzalne i unikalne, a do tego ich wykonanie kosztuje naprawdę niewiele. Do wykonywanie świątecznych ozdób przyda się biały i kolorowy papier, szyszki (pomalowane białą akrylową farbą będą wyglądały, jak ośnieżone), orzechy, gałązki sosny czy świerku, nożyczki i klej. Do zrobienia świątecznych stroików można wykorzystać bombki, gałęzie ostrokrzewu, jemiołę, laski cynamonu. Ważnym elementem każdego bożonarodzeniowego są także świece.

Historia krasnala świątecznego: skąd przywędrowały do nas skrzaty?

Inspiracją do stworzenia bardzo wielu ciekawych dekoracji świątecznych jest kultura skandynawska. Bardzo popularnym motywem dekoracyjnym w krajach skandynawskich jest nie tylko renifer, ale także skrzaty. Te małe postacie, które coraz częściej dekorują także nasze domy, w kulturze skandynawskiej są obecne od wieków. Pełnią też w niej niezwykle ważną rolę. Według skandynawskich podań i legend, skrzaty mieszkają w domostwach i przez cały rok pilnują rodziny i domu. Zapewniają rodzinie i gospodarstwu opiekę, bezpieczeństwo i dobrobyt. Jak chcę legendy, w okresie świąt Bożego Narodzenia skrzaty pełnią funkcję pomocników świętego Mikołaja. Aby skrzaty nie zgubiły drogi do domu, w którym mają zostawić prezenty, dzieci zostawiają w oknie zapalone światło. Zostawiają też kubek mleka, kawałek piernika i trochę smacznej kaszki. Jeśli Ty też chcesz zaprosić świąteczne skrzaty do swojego domu, nie musisz ich kupować. Możesz zrobić świątecznego skrzata samodzielnie ze skarpety.

Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty? - Shutterstock

Co jest potrzebne, by zrobić krasnala świątecznego?

Do wykonania świątecznego skrzata potrzebujemy: -grubej, najlepiej szarej skarpety;-cielistej skarpetki lub pończochy;-włóczki w jasnym kolorze lub sztucznego futerka w kolorze szarym, białym lub brązowym;-waty;-ryżu albo kaszy (do wykonania jednego skrzata potrzeba 1 szklanki);-woreczka foliowego. Potrzebna będzie także nitka, gumka recepturka, nożyczki oraz klej. Gdy zgromadzimy wszystkie materiały, możemy zabrać się za wykonywanie skrzata.

Jak zrobić skrzata? Krok po kroku

Jak zrobić skrzata? Krok pierwszy: tułów skrzata. Ucinamy skarpetę nad piętą. Z jej dolnej części powstanie brzuch skrzata. Do foliowego woreczka wsypujemy ryż lub kaszę, związujemy go mocno i wkładamy do środka skarpetki. Formujemy kulę, naciągamy materiał i mocno obwiązujemy nicią albo gumką recepturką. Oczywiście ryż albo kasza muszą być surowe.

Jak zrobić skrzata? Krok drugi: robimy nos skrzata. Nos skrzata zrobimy z kawałka cielistej skarpetki lub pończochy. Odcinamy kawałek kładziemy watę i formujemy kulkę. Ucinamy długi kawałek nitki i mocno związujemy. Zamiast nici możemy użyć recepturki. Nos jest gotowy. Mocujemy go w miejscu, gdzie związaliśmy skarpetkę.

Jak zrobić skrzata? Krok trzeci: broda. Brodę skrzata możemy zrobić ze sztucznego futerka. Wycinamy z niego trójkąt (warto sobie wcześniej przygotować szablon), przez dwa wierzchołki przeciągamy nitkę i przyszywamy pod nosem skrzata. Brodę możemy zrobić także z włóczki. Wystarczy ją pociąć na kilkanaście kawałków – oczywiście wszystkie powinny mieć tę samą długość. Pociętą włóczkę mocujemy pod nosem i rozciągamy tak, aby zakryła brzuch.

Jak zrobić skrzata? Krok czwarty: czapka. Robimy ją z drugiej części skarpetki. Wywracamy ją na lewą stronę i nad miejscem odcięcia przeszywamy nitką. Nitki nie ściągamy zbyt mocno. Po przeszyciu odwracamy skarpetkę z powrotem na prawą stronę  i nakładamy ją na głowę skrzata. Nasz pierwszy świąteczny skrzat jest gotowy. Jak widać, jego wykonanie nie jest trudne ani też czasochłonne. Własnoręcznie wykonany skrzat na pewno wprawi domowników w świąteczny nastrój.

Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty? - Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Bombki choinkowe od polskich producentów
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Krasnale świąteczne - jak zrobić świąteczne skrzaty?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej