Kuchnia - zamknięta czy otwarta?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zamierzają wykańczać lub remontować dom. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale też wady. Zobacz, które wnętrze lepiej do ciebie pasuje.
Otwarta na salon kuchnia to coraz bardziej popularne rozwiązanie, na które nie tylko często sami się decydujemy, lecz także jest nam narzucone przez dewelopera, gdy kupujemy nowe mieszkanie. Takie pomieszczenie niewątpliwie ma wiele zalet, jednak nie jest idealne dla każdego. Czasami dużo wygodniejsze są kuchnie zamknięte w oddzielnym pomieszczeniu. Zanim dokonasz wyboru, poznaj wady i zalety obu rozwiązań.
Otwarta na nowe możliwości
Jedna, łącząca różne pomieszczenia przestrzeń dzienna to chętnie wybierane rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Przede wszystkim ten sposób aranżacji sprawia, że nasze wnętrza są większe, i to nie tylko optycznie – ściana i drzwi nie zabierają cennej przestrzeni. Więcej miejsca daje możliwość wykorzystania go np. na wyspę kuchenną lub duży stół, przy którym zmieści się cała rodzina. Wśród argumentacji przemawiającej za tym rozwiązaniem często spotykamy właśnie to, że otwarta przestrzeń daje możliwość wspólnego przebywania domowników podczas gotowania. To dobre rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, które można mieć cały czas na oku. Należy jednak pamiętać, że gdy malec zmęczony zabawą zaśnie na sofie, rodzic nie będzie mógł używać w kuchni głośnych sprzętów. Podobnie jest, gdy pozostali członkowie rodziny oglądają telewizję – hałas robota kuchennego czy szum okapu nie jest wówczas pożądany. Trzeba też wspomnieć, że otwarta przestrzeń dzienna to również nie zawsze przyjemne zapachy, które rozchodzą się niemal po całym mieszkaniu.
Kolejną kwestią jest utrzymanie porządku, który w otwartej przestrzeni powinien panować niemal przez cały czas. Jest to ważna kwestia zwłaszcza wtedy, gdy często masz gości, nie zawsze zapowiedzianych. W takim przypadku kuchnia przejmuje rolę salonu, więc dobrze jest, gdy wszystkie sprzęty znajdą miejsce w zamykanych szafkach, a nie na relingach, wieszakach czy blacie. Osobną sprawą jest stylistyka, która powinna być jednolita w całej przestrzeni. Zarówno w salonie, jak i w kuchni warto zachować podobną kolorystykę i wykorzystać te same materiały. Na szczęście obecnie nie ma z tym kłopotu, ponieważ producenci często proponują te same serie mebli do różnych wnętrz. Można też zamówić zabudowę na wymiar i dostosować ją do własnych potrzeb.
Za zamkniętymi drzwiami
Kuchnia urządzona w oddzielnym pomieszczeniu ma też wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się hałasującym sprzętem czy nieprzyjemnymi zapachami. Również kuchenny nieład łatwo ukryć – wystarczy zamknąć drzwi. To rozwiązanie daje swobodę aranżacji, która nie musi być aż tak spójna z resztą domu. Tutaj możemy pozostawić kuchenny charakter pomieszczenia, nie będą przeszkadzały powieszone na ścianie rondle, sitka czy chochle, wręcz przeciwnie mogą stać się ozdobą wnętrza. Czasem jednak zamknięte kuchnie nie są zbyt duże.
Dodatkowo ich przestrzeń ograniczają drzwi, które do pełnego otwarcia potrzebują dość dużo miejsca. W niewielkim wnętrzu nie mamy możliwości urządzenia wyspy kuchennej lub postawienia dużego stołu dla całej rodziny. Trudno też tu przebywać w większej grupie, a nawet może być to niebezpieczne, np. gdy przenosimy gorące naczynia. Dotyczy to jednak małych wnętrz, duża, zamknięta kuchnia może stać się wygodnym miejscem dla rodziny i gości, nawet gdy na środku stanie wyspa lub stół.
Skomentuj:
Kuchnia - zamknięta czy otwarta?