Lamperia: prosta dekoracja ściany
Lamperia to jeden ze sposobów na ozdobienie - a jednocześnie zabezpieczenie - dolnej części ściany. Można ją wykonać z drewna, okładziny kamiennej, tapety lub farby. Przed kilkoma dekadami lamperia z farby olejnej zastępowała płytki ścienne w łazienkach - obecnie pojawia się w nowych wersjach w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Zobacz, jak krok po kroku wykonać lamperię według pomysłu Annie Sloan.
Lamperia: dekoracja wnętrza według Annie Sloan
Kim jest Annie Sloan? To ważna postać świata DIY i ceniony autorytet w dziedzinie twórczego zastosowania kolorów. Opracowała wiele ciekawych sposobów na metamorfozy wnętrz, w których wykorzystuje sygnowane własnym nazwiskiem farby o nazwie Wall Paint. Są to farby emulsyjne na bazie wody, bogate w pimenty, dostępne w palecie 32 wyjątkowych kolorów.
Wiosna to dobry czas na odświeżenie wnętrza mieszkania czy domu - w zgodzie z aktualnymi trendami lub w oparciu o sentymentalną podróż, czyli styl retro. Jednym z elementów takiej estetyki może być właśnie lamperia - ale w nieco innym wydaniu niż to, które pamiętamy z domu rodziców czy dziadków. Annie Sloan proponuje dekorację ściany z "muszelkowym" zakończeniem - jest prosta i szybka w wykonaniu, a efekt zachwyca oryginalnością!
Warto wiedzieć, że lamperia to także praktyczny sposób na poprawę proporcji wnętrza, uporządkowanie przestrzeni i przełamanie monotonii jednolitych powierzchni. W odświeżonej wersji, z muszelkowym wzorem, sprawdzi się w przedpokoju, pokoju dziecka, ale także za łóżkiem w sypialni.
Jak wykonać taką lamperię? Pomoże w tym krótki tutorial opracowany przez Annie Sloan. Wzorcową metamorfozę przeprowadził Felix Sloan.
Lamperia jest prosta: potrzebne materiały i narzędzia
- farby - farba ścienna Wall Paint w kolorze Paris Grey,
- mały owalny pędzel Chalk Paint™,
- linijka lub prosta deska,
- poziomica,
- okrągły przedmiot do odrysowania, np. rolka taśmy maskującej lub mały talerzyk,
- ołówek.
Jak zrobić lamperię krok po kroku?
Lamperia. KROK 1.
Narysuj ołówkiem prostą poziomą linię wzdłuż ściany. Użyj do tego długiej linijki lub drewnianej deski. Aby upewnić się, że linia jest prosta, skorzystaj z poziomicy.
Lamperia. KROK 2.
Użyj talerza, rolki taśmy maskującej lub czegokolwiek, co ma kształt koła, aby narysować kształty "muszelek" wzdłuż poziomej linii, upewniając się, że wszystkie mają ten sam rozmiar.
Wskazówka Feliksa:
"Lubię używać rolki taśmy maskującej, aby stworzyć kształty muszelek. Łatwo się ją trzyma i mogę zrobić na niej ślady ołówka, aby mieć pewność, że moje muszelki są tej samej wysokości."
Lamperia. KROK 3.
Pomaluj kształty muszelek farbą ścienną Wall Paint za pomocą małego owalnego pędzla, obracając go podczas malowania. Następnie pomaluj ścianę poniżej linii. Użyj dużej ilości farby, aby dobrze ją rozprowadzić.
Lamperia. KROK 4.
Pomaluj ścianę aż do podłogi, aby muszelkowa lamperia idealnie kontrastowała z podłogą i ścianą powyżej.
Lamperie w nowoczesnym wydaniu
Lamperia jeszcze do niedawna kojarzyła się niemal wyłącznie ze szkolnymi i szpitalnymi korytarzami. Teraz wraca do łask we wnętrzach domowych w nowej odsłonie. Nowoczesne lamperie to stylowe wykończenie ściany - nie mają już nic wspólnego z ich peerelowskimi poprzednikami. Dodają wnętrzom szyku i oryginalności.
Lamperia chroni i zdobi
Lamperia to rozwiązanie pozwalające na utrzymanie ścian w czystości, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie są one szczególnie narażone na zabrudzenia - jak korytarze i klatki schodowe. Z powodzeniem można je wprowadzić także do salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego. Sprawdzą się szczególnie, jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta. Będą nie tylko chronić ściany, ale także je zdobić. Nowoczesne lamperie mają bowiem walor ochronny, ale także dekoracyjny.
Lamperia - stylowe wykończenie ścian w pokoju dziecięcym i nie tylko
Lamperie mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Najprostsze wykonanie lamperii uzyskamy poprzez zastosowanie farby tablicowej, malując dolną część ściany. Lamperia malowana farbą może mieć też inne kolory, pamiętajmy jednak o wysokiej jakości farby. Najlepsze do tego będą farby lateksowe (można też zdecydować się na pomalowanie dolnej części ściany farbą olejną), które są odporne na ścieranie (co jest szczególnie ważne w pokoju dziecięcym). Można je myć detergentami bez szkody dla koloru i powierzchni. Tak powstałe lamperie można zwieńczyć efektownym wzorem, np. z szablonu lub dekoracyjną listwą drewnianą bądź styropianową, ewentualnie sztukaterią w górnej części ściany.
Malowanie lamperii to nie jedyna opcja. Można ją wykonać z drewna, tapety, kamienia czy płytek ceramicznych. Opcji jest wiele, a wybór właściwej powinien zależeć od aranżacji wnętrza i naszej inwencji. Wprowadzając lamperię do wnętrza, możemy także optycznie zmienić jego proporcje. Lamperia sięgająca poniżej połowy wysokości ściany (poziomy podział ściany) - optycznie podwyższy niski sufit. Jeśli zaś lamperia będzie sięgała powyżej połowy ściany - wnętrze wyda się optycznie niższe, ale za to przytulniejsze.
Nowoczesna lamperia spełnia funkcję praktyczną. Możemy zastosować tapetę i wykończyć ją na górze ozdobną listwą. Taki sam kolor na suficie i na ścianie nad lamperią pozwala stworzyć jednolitą powierzchnię, a tym samym sprawić, że wnętrze będzie jaśniejsze i bardziej przestronne wizualnie. Zalety lamperii czynią ją najczęściej stosowanym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcemy ochronić ściany przed brudzeniem. Pełni funkcję praktyczną, ale i stanowi dekoracyjną okładzinę.
Skomentuj:
Lamperia: prosta dekoracja ściany