Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać?

C.
Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać? - Ventura/Shutterstock

Remontując kuchnie musisz wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Jedną z nich jest sam projekt, układ i rozmieszczenie urządzeń kuchennych. Te ostatnie są bowiem niezbędnym atrybutem każdej kuchni. To niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt o dużych gabarytach, którego lokalizację należy wcześniej zaplanować. Wśród nich jest lodówka, która może być wolno stojąca lub wbudowana w układ mebli.

Plusy i minusy wbudowanych lodówek

Pierwsza różnica między lodówką do zabudowy a konwencjonalną polega na tym, że jest ona w pewien sposób zamaskowana i harmonijnie komponuje się z zestawem mebli, dlatego nie rzuca się w oczy. Jednocześnie lodówki tego typu wyróżniają się pewnymi rozwiązaniami technicznymi.

Lodówki do zabudowy są wzmocnione ze względu na sztywniejszy sposób użytkowania. Dlatego ten typ wymaga pewnych cech konstrukcyjnych do prawidłowej eksploatacji. W szczególności lodówka w zabudowie wymaga dodatkowego chłodzenia urządzeń grzewczych.

Kluczową zaletą lodówki do zabudowy jest jej wszechstronność. Wszystkie urządzenia do zabudowy są zwykle ukryte i mało rzucają się w oczy, co pozwala z powodzeniem dopasować je nawet do stylu, który nie uwzględnia obecności nowoczesnej technologii. Dzięki zabudowie lodówkę można umieścić w kuchniach, gdzie panuje minimalizm, a nawet styl rustykalny.

Kolejną zaletą są rozmiary – większość lodówek do zabudowy ma znacznie mniejszą objętość niż ich standardowe odpowiedniki. Lodówki do zabudowy posiadają wzmocnioną izolację termiczną ścian. Ta cecha pozwala lepiej utrzymać wymaganą temperaturę, zużywać mniej energii elektrycznej. Ponadto takie wyposażenie będzie charakteryzowało się niskim poziomem hałasu dzięki dodatkowemu rzędowi ogrodzenia w postaci paneli meblowych i drzwi.

Podsumowując — w przeciwieństwie do lodówek wolno stojących, te do zabudowy wytwarzają znacznie mniej hałasu lub pracują zupełnie bezgłośnie. Dodatkowa izolacja termiczna, jako niezbędna właściwość lodówki typu zamkniętego, czyni ją ekonomiczną. Nadaje się do montażu w różnego rodzaju pomieszczeniach. Pasują do każdego wnętrza i wystroju, jednocześnie spełniając swoje główne zadanie.

Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać? - flywish/Shutterstock

Główne wady lodówki do zabudowy

Za kluczową wadę lodówek do zabudowy uważa się mniejszą objętość. Kompaktowe wymiary sprzętu nie pozwalają stworzyć modeli z pojemnymi lodówkami i zamrażarkami. Dlatego, jeśli jesteś przyzwyczajony do dużych zapasów żywności w lodówce, to lodówka do zabudowy nie jest rozwiązaniem dla ciebie. Na szczęście ten problem nie dotyczy wszystkich lodówek, ponieważ istnieją wbudowane modele ze standardowymi objętościami komór.

Kolejnym punktem jest cena, która będzie nieco wyższa niż w przypadku standardowego wyposażenia. Przed zakupem należy również wziąć pod uwagę fakt, że taka lodówka wymaga bardziej złożonego procesu instalacji. Wynika to z przestrzegania pewnych norm i zasad, a także specyfiki i cech konstrukcyjnych samej technologii. W każdym razie najlepiej powierzyć ten proces specjalistom.

Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać? - Ground Picture/Shutterstock

Rodzaje lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy dzielą się według ich rozmiaru:

Według rodzaju instalacji są one podzielone na następujące modele:

Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać? - zstock/Shutterstock

Jak wybrać wbudowaną lodówkę?

Czołowi światowi producenci sprzętu AGD szybko zorientowali się, że lodówki i zamrażarki do zabudowy kryją w sobie ogromny potencjał i rozpoczęli ich masową produkcję, ponieważ są to urządzenia najbardziej zaawansowane pod względem parametrów. Koszt wbudowanej lodówki całkowicie zależy od popularności marki producenta, a także od ilości funkcji.

Najtańsze modele przeznaczone są do użytku przez jedną osobę (maksymalnie dwie). Wyposażone są w małe zamrażarki, a ich całkowita objętość nie przekracza 118 litrów (brak dodatkowych funkcji). Wbudowane urządzenia premium różnią się znacznie zarówno ceną, jak i zestawem dodatkowych funkcji

Wyróżniamy lodówki jedno- i dwukomorowe, Side-by-Side, zamrażarki oraz szafy na wino (w zależności od przeznaczenia). Lodówki jednokomorowe mają jedne drzwi do chłodziarki i zamrażarki, natomiast lodówki dwukomorowe mają oddzielne drzwi do każdej komory. Zaleta dwukomorowych lodówek do zabudowy jest oczywista - otwierając drzwiczki jednej komory, nie zakłócamy reżimu temperatury w drugiej komorze, a to znacznie oszczędza energię. A zamrażarka w takiej lodówce jest znacznie większa niż w jednokomorowej.

Same komory można ustawić według trzech głównych schematów: europejskiego (zamrażarka jest na dole i jest duża); Azjatycki (na górze znajduje się mała zamrażarka); Amerykański (schemat Side-by-Side, gdy obie komory są umieszczone równolegle na całej wysokości lodówki).

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?

Polecane

Czyszczenie płyty indukcyjnej - jakie błędy popełniamy najczęściej?
Kuchnia w stylu modern classic
Elica Connex - innowacyjna technologia łącząca okap i płytę indukcyjną

Skomentuj:

Lodówka do zabudowy — co warto o niej wiedzieć? Kiedy ją wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej