Łóżko dopasowane do potrzeb
Dopasowane łóżko do potrzeb domowników, a także możliwości lokalowych to prawdziwy skarb. Oczywistym jest, że powinno być wygodne oraz pasować do stylu wnętrza, ale często też ma pełnić dodatkowe funkcje, a nawet - gdy to jest konieczne - zniknąć.
Każdy kto choć kilka nocy spędził na niewygodnym posłaniu, wie jak ważne jest wygodne łóżko. Najlepiej gdy jest to szeroki model z wygodnym zagłówkiem, o który można się oprzeć podczas czytania, oglądania telewizji, czy jedzenia śniadania. Jego szerokość dostosujemy oczywiście do gabarytów i ilości osób z niego korzystających. Jedna, dorosła osoba wygodnie wyśpi się na materacu o szerokości 90 cm, natomiast dwoje śpiących potrzebować będzie powierzchnię szeroką na 160 cm. Długość materaca zazwyczaj wynosi 200 cm i to jest idealny wymiar dla osób nie wyższych niż 190 cm. Osobom mierzącym więcej poleca się modele dłuższe, najlepiej o ok. 10 cm niż ich wzrost. Niestety zazwyczaj takie łóżko robi się na zamówienie.
Wygodne łóżko, jeśli tylko jest taka możliwość, powinno mieć zagłówek. Nawet jeśli na co dzień nie mamy zwyczaju wykonywać czynności wymagających siedzenia w łóżku, może przydać się on podczas choroby, gdy musimy leżeć, ale nie zawsze śpimy. Najmilsze w dotyku są modele tapicerowane, natomiast drewniane, metalowe czy wykonane z płyt drewnopodobnych łatwo utrzymać w czystości. Można je też wyposażyć w dodatkowe, duże poduszki. Ważne jednak jest, by zagłówek był odpowiednio wysoki, najlepiej na minimum 70 cm.
Czasem łóżko musi pełnić też inne funkcje, np. służyć do przechowywania. Wówczas przydadzą się modele wyposażone w pojemniki, szuflady, półki lub takie, które są częścią większej zabudowy. Są też sytuacje, gdy nie mamy oddzielnej sypialni, w takim wypadku z pewnością przyda się wygodny mebel, który za dnia po prostu schowamy.
Łóżko dla dwojga
Najpopularniejsze są łóżka podwójne. Dostępne są w różnych rodzajach (np. kontynentalne, wodne, regulowane), stylach (minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim itp.) oraz zrobione z różnych materiałów (drewniane, tapicerowane tkaniną lub skórą, metalowe, rattanowe, z płyt meblowych). Różnią się też wielkością. Dostaniemy modele już od 120 cm szerokości, ale jak wyżej już było wspomniane, dla dwojga dorosłych osób najlepiej wybrać mebel o szerokości powierzchni spania min. 160 cm. Taki mebel wyposażyć można w jeden lub dwa materace. Drugie rozwiązanie jest wygodne, gdy śpiące osoby znacznie różnią się gabarytami lub jeśli jedna z osób śpi na tyle niespokojnie, że jej ruchy przeszkadzają drugiej. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że na środku łóżka jest łączenie, które może przeszkadzać.
Wybierając taki mebel warto rozważyć kwestię dodatkowej funkcjonalności. Niektóre modele wyposażone są w ruchome stelaże, które regulować można ręcznie lub elektrycznie (za pomocą pilota). Podwyższyć można część górną (tę pod plecami) i/lub fragment stelaża pod nogami. Taki model z pewnością przyda się osobom odpoczywającym w łóżku w ciągu dnia lub chorym czy będącym w czasie rekonwalescencji.
Dziecięce łóżeczko
Dobry sen naszych pociech to bardzo ważna rzecz, dlatego do wyboru dla nich mebla powinniśmy podejść równie poważnie jak dla osoby dorosłej. Najmłodszym wystarczy łóżeczko o powierzchni spania 60 x 120 cm. Trzeba mu też zapewnić bezpieczeństwo, więc mebel musi mieć barierki ze szczebelkami. Przedszkolak nie będzie ich już potrzebował, a jego łóżko dla niego powinno być większe, np. 70 x 160 cm. Uczniowi najlepiej kupić mebel równie duży jak dla osoby dorosłej, więc o wymiarach materaca 90 x 200 cm.
Często rodzeństwo śpi w jednym pokoju. W niedużym wnętrzu warto zaoszczędzić trochę miejsca, np. na biurko czy szafki, i wybrać mebel piętrowy lub z wysuwanym drugim posłaniem. Oba rozwiązania są wygodne, to drugie wydaje się bezpieczniejsze, zwłaszcza gdy pociechy mają dużo energii.
Dodatkowa zabudowa
Ramy łóżek często rozbudowane są o dodatkową zabudowę – zintegrowane szafki, półki w zagłówku czy szuflady pod stelażem. Takie rozwiązania to dobry pomysł do małych pomieszczeń lub dla osób, które lubią mieć ulubione książki czy przedmioty na wyciągnięcie ręki. Producenci proponują też bardziej rozbudowaną zabudowę, np. na całą jeną ścianę sypialni, która pasuje do konkretnej ramy łóżka. Często wielkość i rodzaj szafek możemy dobrać do własnych potrzeb.
Łóżko w ukryciu
Brak osobnej sypialni często sprawia, że decydujemy się na spanie na rozkładanej sofie lub tapczanie. Nie jest to złe rozwiązanie jeśli powierzchnia spania takiego mebla jest jednolita, co niestety zdarza się dość rzadko. Trudno zastąpić wygodny materac. Rozwiązaniem może być półkotapczan. Wróciły do łask i w niczym nie przypominają mebli z połowy ubiegłego wieku. Ramy i stelaże ukrytych łóżek są solidne, a materace często dobieramy samodzielnie, jak w tradycyjnym meblu.
Skomentuj:
Łóżko dopasowane do potrzeb