Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mała garderoba

C.
Mała garderoba - Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Funkcjonalna garderoba nie musi mieć dużej powierzchni - z powodzeniem można ją zaaranżować również na niewielkiej przestrzeni. W jaki sposób zorganizować przechowywanie odzieży urządzając małą garderobę?

Małe garderoby wydają się świetnym rozwiązaniem w małym mieszkaniu, gdzie po prostu nie ma miejsca na dużą wygodną garderobę. Jeśli zamówimy meble na wymiar i zaprojektujemy odpowiednio przestrzeń, to nawet w małym mieszkaniu można urządzić przytulną garderobę.

Jaka powinna być mała garderoba?

Garderoba w małym pokoju może być równie funkcjonalna, jak solidne wielkie szafy. Musimy wziąć pod uwagę ergonomię szafy. Urządzając garderobę, weź pod uwagę, że minimalna szerokość takiej przestrzeni to 150 cm („półki”, ubrania na wieszakach zajmą około 60 cm). Jednym z pomysłów na małą, funkcjonalną garderobę jest głęboka szafa. Zwykle znajduje się w niszy, wyróżnia się dużą pojemnością i łatwością obsługi. Innym dobrym rozwiązaniem jest miejsce do przechowywania bez szafek. Zalety takiego rozwiązania to:

Aby garderoba była jak najbardziej ergonomiczna i wygodna, postępuj zgodnie z radami projektantów:

Mała garderoba - liyuhan/Shutterstock

Jaki układ garderoby byłby najlepszy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który projekt małej garderoby będzie dla ciebie najodpowiedniejszy. Zależy od powierzchni i gabarytów pomieszczenia, ilości przechowywanych rzeczy. Według projektantów można urządzić garderobę na pięć sposobów – wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie.

  1. Liniowy. Zwykle stosowany we wnękach, wygląda jak szafa wnękowa lub system szaf wnękowych, oddzielony od pokoju zasłonami, drzwiami przesuwnymi. W niektórych przypadkach nawet mała stylowa garderoba w sypialni bez drzwi wygląda dobrze - na przykład, jeśli znajduje się za łóżkiem, a od sypialni oddziela ją ścianka działowa. Półki wzdłuż jednej ściany są również często montowane w długich, wydłużonych przestrzeniach.
  2. Narożna garderoba. Prawie w każdym mieszkaniu sprawdzi się garderoba na planie litery L. To dobre rozwiązanie zarówno do wydłużonych, jak i kwadratowych pomieszczeń. Garderoba jest uważana za bardziej przestronną, ponieważ zajmuje dwie ściany przedpokoju.
  3. W kształcie litery U. Jeśli szerokość 150 cm wystarczy, żeby zrobić garderobę w kształcie litery L , to w tym przypadku pomieszczenie powinno mieć co najmniej 200-210 cm szerokości i co najmniej 150 cm długości.
  4. Równoległa garderoba. Umiejscowienie dwóch przeciwległych rzędów w małej garderobie jest możliwe tylko w pomieszczeniach, gdzie jest dodatkowe miejsce o szerokości co najmniej 2 metrów. Odpowiednie jest udekorowanie przeciwległej ściany lustrem lub przymocowanie tam deski do prasowania. Półki, drążki i szuflady są instalowane na całym obwodzie, w tym w przestrzeni nad drzwiami. Nadaje się do garderób o powierzchni co najmniej 4 metrów kwadratowych (2*2).
Mała garderoba - solepsizm/Shutterstock

Gdzie najlepiej umieścić garderobę?

Stworzenie garderoby zaczynamy od wyboru lokalizacji. Jeśli w mieszkaniu jest już pusta spiżarnia, najłatwiej z niej skorzystać. Spiżarnia zazwyczaj znajduje się w dogodnym miejscu, jest już oddzielona drzwiami, posiada oświetlenie. W innych przypadkach będziesz musiał przeznaczyć dotąd dostępną powierzchnię na „akcesoria” garderoby.

Garderoba w sypialni

Najczęściej używana jest opcja z podziałem na strefy w sypialni. Projekt pojemnej szafy w pokoju jest lokalizowany z uwzględnieniem lokalizacji małej garderoby. Umieszcza się ją za łóżkiem lub przy wejściu, w zależności od tego na co pozwala przestrzeń. Sypialnia się zmniejszy, ale wszystkie ubrania, buty i inne niezbędne przedmioty będziesz mogła przechowywać w miejscu ukrytym przed wzrokiem ciekawskich.

Garderoba w sypialni - TovtynPavlo/Shutterstock

Garderoba w korytarzu

Drugim, jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest umieszczenia garderoby w przedpokoju lub korytarzu. Na to rozwiązanie warto postawić, kiedy w korytarzu jest mało mebli i wystarczająco dużo miejsca na szafki. W przestronnym korytarzu o kształcie kwadratu lub zbliżonym do kwadratu, za pomocą przegród lub drzwi przedziałowych, oddziela się niszę i umieszcza w niej półki. Jeśli to wąski korytarz warto zdecydować się na duża szafę.

Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się umiejscowić garderobę, warto zacząć od drążków: wolna przestrzeń pod nimi zależy od rzeczy, które są przechowywane na wieszakach. Sukienki, długie płaszcze - 150-160 cm, koszule - 90-100 cm, spodnie - 65-75 cm. Dla wygody drążki są lokalizowane pod sobą. W takiej szafie możesz pomieścić więcej ubrań. 

Garderoba w małym mieszkaniu - Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb

Skomentuj:

Mała garderoba

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej