Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mała kuchnia

Artykuł sponsorowany
Mała kuchnia - Pepco

Aranżacja niewielkiej kuchni może być ogromnym wyzwaniem. Jeśli jednak dobrze rozplanujesz dostępną przestrzeń oraz sięgniesz po ergonomiczne i praktyczne rozwiązania, zyskasz komfortową przestrzeń do realizowania swoich kulinarnych planów. Dowiedz się, jak urządzić małą kuchnię i jak ją wyposażyć.

Dokładny pomiar i dobry plan to podstawa udanej aranżacji

Urządzanie każdej kuchni warto zacząć od bardzo dokładnych pomiarów przestrzeni. Zmierz powierzchnię podłogi oraz każdej ze ścian. Rozrysuj je i nanieś na plan istniejące elementy instalacji oraz drzwi i okna. Pamiętaj, by zmierzyć również dokładną wysokość pomieszczenia – w małej kuchni warto wykorzystać pełny potencjał ścian.

Dysponując wymiarami pomieszczenia, można zacząć planować ustawienie mebli oraz ich estetykę. Poszukaj inspiracji w sieci, programach telewizyjnych lub w prasie. Odwiedź kilka sklepów meblowych i salonów z meblami na wymiar. Dzięki takiemu rozeznaniu łatwiej odnajdziesz swój ulubiony styl.

Aranżacja małej kuchni

Nawet najmniejsza kuchnia powinna oferować kilka podstawowych stref:

Im mniejszy metraż do dyspozycji, tym poszczególne strefy będą ciaśniejsze – ważne jednak, by całą dostępną przestrzeń rozplanować możliwie jak najbardziej ergonomicznie. Kluczowe znaczenie ma więc zastosowanie podziału na strefy, gdyż wygodnie jest posiadać lodówkę niedaleko blatu roboczego, a zlew w miarę blisko blatu i kuchenki.

Kompaktowe rozwiązania do małej kuchni

Kompaktowe rozwiązania do małej kuchni - Pepco

Mała kuchnia to pojęcie względne – dla każdego oznacza to coś zupełnie innego. Niektórzy są zdania, że osobna kuchnia z oknem o powierzchni 14 metrów kwadratowych jest niewielka. Inni mają do dyspozycji zaledwie aneks w salonie lub przedpokoju albo kilkumetrowe pomieszczenie. Tak naprawdę nie ma sensu szukać definicji określenia „mała kuchnia”, lepiej skupić się na tym, co można zrobić, by posiadaną przestrzeń zaaranżować w sposób praktyczny. Idealną opcją są rozwiązania kompaktowe – dedykowane do małych kuchni. Świetnym przykładem takiej opcji są dwupalnikowe płyty grzewcze, zmywarki o szerokości 45 centymetrów albo lodówki do montażu pod blatem. Jeśli miejsca jest za mało na dużą zmywarkę, nie warto całkiem z niej rezygnować – lepiej zamontować wersję slim i nieco częściej ją uruchamiać.

Mała kuchnia z dużym potencjałem – wykorzystaj powierzchnię ścian

Zamiast martwić się małą ilością miejsca w kuchni, rozważ wykonanie zabudowy wykorzystującej całą wysokość pomieszczenia. Bez problemu zamówisz takie rozwiązanie na wymiar albo skonstruujesz z mebli modułowych.

Pionowa rozbudowa kuchni ma ogromny sens, ponieważ w szafkach położonych wyżej można przechowywać przedmioty rzadziej używane, ale jednak potrzebne. Jeśli obawiasz się efektu przytłoczenia nadmiarem szafek, zastosuj prosty trick – wybierz szafki górne w kolorze ściany, na której wiszą, a dolne w ciemniejszym kolorze. Efekt będzie lekki i subtelny.

Wyposaż swoją kuchnię tylko w to, co niezbędne

W wielu kuchniach brak miejsca nie wynika z mikroskopijnego metrażu, ale z nadmiaru przedmiotów. Zastanów się, ile naczyń, akcesoriów i blaszek do pieczenia rzeczywiście potrzebujesz. Nowoczesne garnki i patelnie, które znajdziesz w Pepco są ergonomiczne i praktyczne. Niektóre modele z łatwością przechowasz ułożone jedne na drugich, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo miejsca.

Wybór kosza na śmieci - Pepco

Zadbaj o dobrą organizację wewnątrz szafek i szuflad

Przechowywanie kuchennych drobiazgów oraz produktów spożywczych w taki sposób, by nie tracić cennej przestrzeni, wymaga kilku prostych akcesoriów, jak choćby przegródki i organizery do szuflad. Ułatwią one uporządkowanie zawartości szafek. Kolejny sposób na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni to przechowywanie produktów spożywczych (w szczególności sypkich) w specjalnych pojemnikach, które można układać jeden na drugim i bardzo blisko siebie. Takie pojemniki na żywność i napoje znajdziesz w Pepco w świetnej cenie.

Czytaj także: Nowoczesna kuchnia – jak ją zaaranżować i wyposażyć?

Pamiętaj o sztuczkach optycznych

Czy wiesz, że niektóre kolory i wzory mogą sprawić, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne? Tak działają jasne powierzchnie oraz meble o lekkim połysku, które odbijają światło. Podobny efekt zapewni również lustro ścienne, które odbija fragment wnętrza i powoduje, że wydaje się ono większe. Jasne, dobrze oświetlone kuchnie zawsze będą sprawiały wrażenie przestronniejszych niż takie same, w których zastosowano ciemniejsze kolory. Nic też nie wpływa tak korzystnie na odbiór wnętrza, jak porządek – im mniej przedmiotów będzie poustawianych na blacie i na otwartych przestrzeniach w małej kuchni, tym będzie się ona wydawała większa.

Aranżacja niewielkiej kuchni nie musi być trudna. Wykorzystaj jej potencjał w pełni. Sięgnij po wygodne akcesoria i naczynia z Pepco, by stworzyć przestrzeń na miarę swoich potrzeb.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Top 5 wygodnych i stylowych foteli na jesienne wieczory
Minimalizm w sypialni – jak wybrać mniej, by zyskać więcej komfortu?
Loftowe meble, które spektakularnie odmienią Twoją przestrzeń

Skomentuj:

Mała kuchnia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej