Maty ogrodzeniowe - rodzaje i funkcje. Jak wykorzystać je w ogrodzie?
Ogrodzenie ogrodu (maty osłonowe) to nie tylko element ochrony przed nieproszonymi gośćmi, ale także świetny sposób na ochronę roślin i kwiatów, a także udekorowanie otoczenia.
Mata ogrodowa - charakterystyka
Współcześnie w sklepach jest ogromny wybór różnych rodzajów ogrodzeń. Są to zarówno sprawdzone konstrukcje używane tradycyjnie do ogradzania działki, jak i najnowsze produkty, jak maty ogrodzeniowe.
Bardzo ważne jest, aby ogrodzenie czy płot, oprócz spełniania swoich bezpośrednich zadań, a mianowicie ochrony terytorium przed zwierzętami czy ludźmi, harmonizowało również z zewnętrzną stroną witryny i domem, uzupełniając jego wygląd. Idealne rozwiązanie to maty wykonane z naturalnych lub sztucznych materiałów, które można zamontować i przy grządkach i na balkonie.
Aby zdecydować, które ogrodzenie ogrodowe jest potrzebne w konkretnym przypadku, konieczne jest jasne zrozumienie, jakie funkcje ma spełniać.
Maty i osłony ogrodowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?
Niezależnie od tego, czy chodzi o ochronę roślin pnących, czy stworzenie bariery w ogrodzie, na działce lub w przestrzeni zewnętrznej, maty ogrodzeniowe będą tu optymalną opcją.
Osłona balkonowa czy siatka montażowa to świetny sposób na ochronę roślin przed szkodnikami i innymi intruzami. Może być używana do ogrodzenia całych ogrodów lub być umieszczony wokół pojedynczych roślin, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Siatka ogrodzeniowa to również skuteczny sposób na odstraszanie ptaków od upraw czy ochrony przed wiatrem. Ważne jest, aby wybrać materiał odporny na zmiany temperatury. Odbijający promienie słoneczne, jeśli mata ma pełnić funkcję osłony i aby ogrodzenie cechował łatwy montaż. Na szczęście dziś mamy szeroki wybór osłon i każdy znajdzie model, który będzie adekwatny do jego indywidualnych potrzeb. Siatka ogrodzeniowa zapewnia szereg korzyści, w tym:
- Utrzymuje szkodniki z dala od ogrodu.
- Chroni rośliny przed silnymi wiatrami.
- Siatka ogrodzeniowa może być również używana do odstraszania ptaków od upraw.
- Można ją użyć do stworzenia granicy między dwoma ogrodami.
Maty osłonowe sztuczne – do czego je wykorzystasz?
Maty ogrodzeniowe wykonane są z rozmaitych materiałów jak stal czy z technorattanu. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę wytrzymałość oraz poziom trudności montażu maty. Najpopularniejsze to:
- Drewniane. Materiał ten zapewnia prywatność i zwykle przepuszcza dużo światła. Jednakże, gdy na podwórku znajdują się również drzewa dające cień lub ogrodzenie jest ustawione tak, aby blokować światło słoneczne, przydatne może być ogrodzenie, które przepuszcza więcej światła pod innym kątem. Lepszą opcją w tym przypadku jest drewniana rama ze stalowym ekranem lub stalowymi linkami poprowadzonymi między drewnianą ramą.
- Stal. Ogrodzenia ze stali mają różne zastosowania. Stal bardzo dobrze sprawdza się w tworzeniu formalnych linii bujnych nasadzeń i uzupełnianiu formalnych przestrzeni (stal stanowi świetne ogrodzenie dla wiktoriańskiego domu). Stal łatwo się czyści.
- Winyl jest popularny ze względu na ogólnie niski koszt i łatwość instalacji. Wadą winylu jest to, że nie jest szczególnie trwały. Jest łatwo podatny na wgniecenia i zarysowania, elementy mocujące często rdzewieją, a jego kolor z czasem wyblaknie.
Mata ogrodzeniowa z wikliny - nie tylko piękny wygląd
Maty wiklinowe są ciasno splecione ze sobą i zabezpieczone drutem ocynkowanym. Ta ekologiczna bariera zapewnia przestrzeni odrobinę prywatności. Niewielkie przestrzenie między gałęziami przepuszczają światło, dzięki czemu ogród wygląda na jasny i przestronny.
Naturalna wierzba ma zazwyczaj średnio brązowy odcień. Z biegiem czasu może blaknąć. Ponieważ ogrodzenie z wierzby jest cieńsze niż bambus, jest zazwyczaj tańsze. Jednak kosztuje więcej niż ogrodzenie z trzciny. Jest idealne do szerokiej gamy projektów wewnętrznych lub zewnętrznych. Możesz jej użyć na zewnątrz, aby ogrodzić ogród, basen lub całe podwórko. Świetnie prezentuje się również we wnętrzach, nadając przestrzeni tropikalny klimat. Ogrodzenie z wikliny może przetrwać do 10 lat przy odpowiedniej pielęgnacji, w zależności od klimatu.
Skomentuj:
Maty ogrodzeniowe - rodzaje i funkcje. Jak wykorzystać je w ogrodzie?