Mazurska przystań - projekt Marta Subda Design
Najlepiej odpoczywa się z dala od zgiełku miasta. Właściciele prezentowanego domu stworzyli swoją oazę spokoju w niewielkiej miejscowości koło Olsztyna. Okolica cieszy urokliwymi krajobrazami i ciszą, a latem sąsiedzi chętnie dzielą się plonami ze swoich ekologicznych upraw.
Na 160 metrach kwadratowych króluje nowoczesny styl i proste formy, a całość została umiejętnie połączona z duńskim hygge. Koncepcję aranżacji opracowała Magda Subda, założycielka studia Marta Subda Design. Inwestorzy pragnęli, aby wnętrza był wypełnione światłem oraz materiałami naturalnego pochodzenia, chcieli przy tym, aby było przytulnie i "na czasie". Wyczucie stylu właścicieli oraz pomysłowość architektki sprawiły, że rezultat współpracy okazał się dla wszystkich satysfakcjonujący.
Przestronna strefa dzienna
Na parterze zaplanowano przestronną część dzienną, na którą tradycyjnie składają się: salon, otwarta kuchnia oraz jadalnia - tworzące jedną, spójną pod względem estetycznym, całość. Dzięki zastosowaniu dużych okien domownicy mają zapewniony widok na ogród i okoliczną przyrodę, co staje się szczególnie cenne latem, kiedy roślinność kwitnie. Ponadto do środka wpada duża ilość światła, która czyni przebywanie w strefie dziennej jeszcze przyjemniejszym.
Podział funkcjonalny dyskretnie podkreśla użycie dwóch różnych materiałów wykończeniowych na podłodze. W salonie i holu mamy piękne drewniane deski, a w części kuchenno-jadalnianej jasnoszare płytki gresowe. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka "czyta się" przestrzeń jako podzieloną na dwie mniejsze - bez stosowania tradycyjnych przegród w postaci ścian. Dodatkowo miejsce wypoczynku zostało oddzielone od części roboczej poprzez kształt strefy dziennej, przypominający literę L - sofy i kominek znalazły się w pewnego rodzaju niszy. Uwagę przyciąga tu piękna, wykończona aksamitem kanapa w turkusowym kolorze. To narożnik Feza, pochodzący z oferty polskiego producenta, Nobonobo. Mimo sporych rozmiarów nie przytłacza aranżacji, ponieważ została umieszczona na subtelnych, metalowych nóżkach, a sam forma mebla jest prosta i nowoczesna. Ściana obok sofy, którą pokryto betonem, nadaje wnętrzu industrialnego klimatu. To surowe wykończenie "przechodzi" na ścianę z telewizorem. Efekt cieniowania na betonie podkreślają oprawy sufitowe, których światło pada na nierównomierną powierzchnię. Kominek narożny pozwala cieszyć się widokiem ognia również podczas celebrowania posiłków w jadalni oraz pracy w kuchni.
Część kuchenna
Architektka Magda Subda użyła w kuchni tych samych płytek imitujących kamień do wykończenia podłogi oraz wyspy kuchennej (z jednej strony). Ta aranżacja jest doskonałym przykładem pokazującym, jaką funkcję - poza przechowywaniem - może pełnić wyspa. Umownie zamyka kuchnię i oddziela ją od jadalni ułatwia też przenoszenie przygotowanych potraw i naczyń z kuchni na stół jadalniany. Dzięki niej zyskujemy też dodatkową przestrzeń roboczą. Świetnym pomysłem było umieszczenie na niej zlewozmywaka - w ten sposób właściciele mogą zmywać naczynia mając przed oczami przestrzeń, a nie ścianę - i mogę co jakiś czas zerkać w dal, na zieleń za oknami. Gładkie fronty zabudowy meblowej ciekawie kontrastują z ceglaną okładziną ścian. Czarny blat kuchenny nawiązuje z kolei do ciemnej ściany w korytarzu. W jadalni znalazł się dębowy stół, który wraz z futrzanymi nakryciami krzeseł wizualnie ociepla tę strefę.
Aranżacja sypialni
Sypialnia właścicieli znajduje się na piętrze - obecność skosu w tym pomieszczeniu czyni je mniejszym pod względem użytkowym, ale przy okazji również bardziej przytulnym. Na ścianie za łóżkiem projektantka zaplanowała ułożenie białej cegiełki, która jest powtórzeniem zabiegu dekoracyjnego z parteru. Drewniane deski podłogowe wprowadzają naturalny balans między nowoczesnością, która czasem bywa surowa, a przytulnością. Tapicerowane łóżko i duża liczba poduszek zachęcają do wypoczynku i czynią go jeszcze bardziej komfortowym. Miękki zagłówek ponadto sprzyja wygodzie przy czytaniu książki przed snem. Dachowe okno wprowadza dzienne światło dzięki, czemu mogą tu rosnąć nawet tak egzotyczne rośliny, jak monstera.
Elegancka łazienka
Aranżacja łazienki (również pod skosem) opiera się na zestawieniu dwóch kontrastujących barw - bieli i czerni. Ciemniejsze tło doskonale podkreśla urodę wanny wolno stojącej, która gwarantuje wieczorny relaks w kąpieli.
Druga łazienka, w której zaprojektowano strefę prysznicową, jest mniejsza, ale tutaj również wykończono powierzchnie marmurowymi płytkami. Towarzyszy im drewnopodobny gres, nawiązujący do szafki podumywalkowej, znajdującej się tuż obok kabiny. Industrialny sznyt zrealizowano tu za pomocą cienkiej i prostej w formie ramy lustra oraz opraw oświetleniowych.
Skomentuj:
Mazurska przystań - projekt Marta Subda Design