Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Miniporadnik krok po kroku

Robert Gutowski
Metody odpowietrzania podłogówki - Fot. Shutterstock/Megagwiazda

Podłogówka to jeden z najczęściej stosowany system ogrzewania pomieszczeń. Odpowiednio zaprojektowana instalacja grzewcza i położona sieć rur rozprowadzających wodę pod posadzką to praktyczne i bezproblemowe rozwiązanie. Co jakiś czas instalację taką trzeba jedynie odpowietrzyć. Kiedy i jak odpowietrzyć podłogówkę?

Najczęstsze przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego

Zacznijmy od tego, że konieczność odpowietrzenia instalacji ogrzewania podłogowego niekoniecznie musi być spowodowana tym, że źle ją wykonano lub nieodpowiednio się ją użytkuje. Ogrzewanie podłogowe trzeba obowiązkowo odpowietrzyć przede wszystkim zaraz po zamontowaniu całej instalacji, przed pierwszym uruchomieniem, a następnie co 3-4 lata. Bardzo często przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego są jednak związane z brakiem wiedzy lub małej dokładności przy jej instalacji. Pośpiech jest złym doradcą przy kładzeniu podłogówki i przyczyną wielu błędów. Zbyt szybkie napełnienie instalacji wodą, niedokręcenie śrub, czy szybkie pierwsze odpowietrzenie podłogówki prowadzi do powstawania pęcherzy powietrza w rurach. Przyczyn zapowietrzonej instalacji ogrzewania podłogowego możemy się również doszukiwać w niepoprawnym jej użytkowaniu. Gdy ustawiamy zbyt wysoką temperaturę wody możemy się spodziewać, że będziemy musieli odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe szybciej niż oczekujemy.

Może Cię zaciekawi: Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety

 Po czym poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone?

Przy prawidłowo zamontowanym i odpowiednio użytkowanym  ogrzewaniu podłogowym o jego odpowietrzaniu powinniśmy pomyśleć po kilku latach po instalacji i później cyklicznie mniej więcej co 3 - 4 lata zapowietrzoną instalację ogrzewania podłogowego odpowietrzać . Często zdarza się jednak, że instalacja wymaga szybszego działania z naszej strony. Jak rozpoznać, że ogrzewanie podłogowe trzeba odpowietrzyć? Są to łatwe do rozpoznania oznaki, które ciężko przeoczyć. Najczęściej instalacja po prostu przestaje odpowiednio grzać. Zauważymy, że część podłogi jest zimna, a inne miejsca ciepłe. Przy tym zwykle pojawiają się charakterystyczne dźwięki dochodzące z instalacji grzewczej. Zapowietrzoną instalację ogrzewania podłogowego trzeba wówczas odpowietrzyć. Jak to zrobić?

Więcej o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym>>>

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania krok po kroku

Jeżeli decydujemy się na samodzielne odpowietrzenie podłogówki to zaznaczmy na wstępie, że ta czynność zajmie nam dużo czasu. Musimy wykazać się cierpliwością, aby na wszystkich elementach instalacji każdą sekcję odpowietrzyć dokładnie bo źle wykonane prace mogą przynieść odwrotny efekt i naszą podłogówkę napowietrzymy jeszcze bardziej i będzie zawierała pęcherzyków powietrza jeszcze więcej. Do pracy zabieramy się przy rozdzielaczu, który umiejscowiony jest zazwyczaj w szafce podtynkowej z maskownicą. Podstawowym zadaniem rozdzielacza jest rozdzielenie czynnika grzewczego do pętli grzewczych (obiegowych) w celu oddania ciepła do pomieszczeń. I nasza praca będzie polegać właśnie na odpowietrzeniu wszystkich pętli kolejno.

Pamiętaj, poniższa instrukcja dotyczy sytuacji, gdy rozdzielacz ogrzewania podłogowego znajduje się na poziomie instalacji podłogowej. Oto jak wygląda proces odpowietrzania podłogówki - wykonujemy kolejno następujące czynności.

Read more!

Krok pierwszy

Na początku włączamy pompę instalacji podłogowej i ustawiamy na pełną moc. Następnie w rozdzielaczu zamykamy obieg zaworów spustowych poszczególnych pętli obiegowych, jeden zostawiamy otwarty – ten będziemy odpowietrzać.

Krok drugi

Następnie odkręcamy zawór wody. Dzięki temu woda będzie przepływała tylko przez jedną pętlę obiegową  pod dużym ciśnieniem. Powietrze znajdujące się w instalacji podłogowej zostanie wypchnięte i odprowadzone poprzez odpowietrznik. W zależności od długości i skomplikowania instalacji odpowietrzenie jednej pętli może potrwać nawet do kilkunastu minut. Ważne, aby dokładnie i bez pośpiechu pozbyć się powietrza z pętli.

Krok trzeci

Odpowietrzoną sekcję zamykamy i otwieramy zawór kolejnej pętli obiegowej, czynności powtarzamy dla każdej kolejnej sekcji.

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania w sytuacji, gdy rozdzielacz znajduje się na innym poziomie niż ogrzewana podłoga.

Czasami nasz rozdzielacz umiejscowiony jest niefortunnie nie na tej samej kondygnacji co sama instalacja, np. podłogówka ogrzewa piętro, a rozdzielacz jest na parterze. Odprowadzenie powietrza z takiego układu w sposób opisany powyżej jest niemożliwe, ponieważ pompa nie da rady wypchnąć powietrza do dołu. Wówczas stosujemy inną metodę, do której potrzebne będą dwa węże hydrauliczne.

Na początku wyłączamy pompę, wszystkie zawory na rozdzielaczu, a także odpowietrzniki. Gdy upewnimy się, że wszystkie zostały zamknięte, do zaworów dwóch części: zasilającej i powrotnej mocujemy węże: zawór na belce zasilającej podłączamy do instalacji wodociągowej, a zawór na belce powrotnej do kanalizacji, tak aby wypływająca woda była widoczna. Następnie otwieramy pojedynczo pętle obiegowe i po kolei każdą z nich odpowietrzamy do momentu, aż w widocznej wypływającej wodzie nie będzie już pęcherzyków powietrza. Po odpowietrzeniu każdej sekcji odłączamy węże i pozostawiając zamknięte wszystkie sekcje rozpoczynamy pompowanie wody przez rozdzielacz: otwieramy zawór przy pompie i na rozdzielaczu. Otwieramy odpowietrzniki, następnie wszystkie pętle i uruchamiamy pompę.

Jeżeli po raz pierwszy decydujemy się na samodzielne odpowietrzenie podłogówki warto wcześniej przyjrzeć się rozdzielaczowi; gdzie usytuowane są poszczególne zawory, odpowietrzniki itp. Pamiętajmy, aby na tę czynność przeznaczyć dużo czasu, aby móc poprawnie i bez pośpiechu odpowietrzyć instalację ogrzewania podłogowego.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka

Skomentuj:

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Miniporadnik krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej