Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie

Zbigniew Gałązka

Ten system grzewczy jest stosowany jako podstawowy zwykle wtedy, gdy nie mamy dostępu do innych źródeł ciepła. To rozwiązanie może być jednak opłacalne ekonomicznie, pod warunkiem, że będziemy mieć bardzo ciepły dom i możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej.

Ten system ogrzewania polecany jest jedynie do domów bardzo dobrze ocieplonych
Ten system ogrzewania polecany jest jedynie do domów bardzo dobrze ocieplonych
Fot. Raychem
Trudno sobie wyobrazić w obecnych czasach funkcjonowanie domu bez energii elektrycznej - wykorzystywana jest ona na przykład do oświetlenia, zasilania urządzeń RTV, AGD, pompy do wody itp. Ale prąd może także służyć do ogrzewania pomieszczeń. Jeśli nie mamy gazu, a nie chcemy stosować kotła na paliwa stałe lub kominka (które wymagają obsługi), ani montować pompy ciepła (której zakup jest dość drogi), możemy rozważyć ułożenie elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Zaletą tego rozwiązania są niskie koszty inwestycyjne, gdyż nie trzeba budować komina czy dzierżawić zbiornika na gaz płynny lub olej opałowy. Poza tym, taki układ grzewczy jest bezobsługowy, łatwo nim sterować, i - co ważne - nie potrzebuje corocznych przeglądów technicznych.

Wielu inwestorów docenia również to, że po zakończeniu prac takie ogrzewanie pozostaje niewidoczne i nie przeszkadza w aranżacji wnętrz. Przewody lub maty grzejne, z których składa się system, ukryte są bowiem w wylewce betonowej lub w płytach styropianowych pod posadzką.

Rodzaje przewodów

Na rynku dostępne są kable o mocy stałej (inaczej stałooporowe) oraz zmiennej (zmiennooporowe). Pod wpływem przepływającego przez nie prądu o napięciu 230 V wytwarzane jest ciepło, które jest przekazywane do pomieszczenia.

Stałooporowe . Choć do wyboru są kable zasilane jedno- i dwustronnie, najczęściej stosuje się te pierwsze, z powodu ich prostszego montażu. Przewody te składają się z dwóch oddzielonych od siebie żył grzejnych, umieszczonych w warstwie izolacji. Znajduje się ona w ekranie, który podłącza się do uziemienia. Ekran pokryty jest warstwą zewnętrznej izolacji ochronnej.

Przewody stałooporowe oferowane są na rynku w gotowych zestawach. Moc grzewcza zestawu zależy od mocy jednostkowej przewodu (waha się ona zwykle od 10 do 20 W/m) oraz jego długości (od kilku do kilkudziesięciu metrów).

Uwaga! Nie należy obawiać się przepalenia przewodów stałooprowych, jeśli ustawimy na takiej podłodze meble. Najlepiej, aby miały one nóżki, ale już niewielka przestrzeń, nawet około 1 cm, umożliwia oddawanie ciepła przez tę część posadzki. Warto też zwrócić uwagę na to, że ciepło ogrzewa wylewkę w całej jej grubości.

Zmiennooporowe . W przewodach tych osobne żyły miedziane połączone są ze sobą na całej długości kompozytem półprzewodnikowym. Ilość wydzielonego ciepła przez kabel zależy od temperatury otoczenia, w jakiej się on znajduje. Gdy ta spada, przewód oddaje więcej ciepła, i odwrotnie. Stąd ich popularna nazwa - samoregulujące.

Ich zaletą jest to, że nie ulegną przepaleniu nawet jeśli podłoga będzie pokryta w jakimś miejscu dywanem. Niestety, są one znacznie droższe niż stałooporowe.

Przewodów zmiennooporowych nie kupuje się w gotowych zestawach. Po dobraniu ich mocy, są one przez instalatora przycinane na odpowiednią długość na miejscu montażu.

Wybór sposobu ogrzewania

Projektant lub instalator określa moc oraz długość kabla grzejnego w ogrzewaniu podłogowym na podstawie strat ciepła dla danego pomieszczenia. Parametry te można też dobrać orientacyjnie, wykorzystując specjalne tabele znajdujące się na stronach internetowych producentów. W tabelach tych podana jest zalecana moc jednostkowa przewodu (W/m2) dla wybranego rodzaju pomieszczenia - kuchni, łazienki, salonu czy holu.

Na dobór przewodów grzejnych ma wpływ również to, czy będą one stosowane w ogrzewaniu akumulacyjnym czy bezpośrednim.

Akumulacyjne. Stosuje się je przede wszystkim w podłogach na gruncie, na parterze domu. W rozwiązaniu tym wykorzystuje się pojemność cieplną warstwy betonowej o grubości od 8 do 10 cm. Układa się w niej kable, tak aby ich moc grzejna wynosiła 150-170 W/m2. Są one zasilane prądem w czasie obowiązywania tańszej taryfy, a wylewka akumuluje (gromadzi) wytworzoną przez nie energię cieplną i stopniowo oddaje ją podczas kolejnych godzin w ciągu doby.

Uwaga! W najpopularniejszej taryfie dwustrefowej G12, mniej za energię zapłacimy nocą (zwykle w godzinach 22-6) oraz w ciągu dnia (w godzinach 13-15).

Bezpośrednie. Ogrzewanie tego typu układa się przede wszystkim na piętrze, aby nie obciążać stropu - jest płytsze od akumulacyjnego, montuje się je bezpośrednio pod płytkami, panelami. Kable grzejne umieszcza się w wylewce betonowej o grubości od 3 do 5 cm. Ich moc to 120-140 W/m2. Pobierają prąd przez całą dobę (z przerwami regulowanymi termostatem temperaturowym i czasowym), korzystając z prądu według jednej taryfy.

W praktyce fachowcy zalecają, aby wydajność kabli grzejnych stosowanych w ogrzewaniu bezpośrednim była wyższa o około 30% od obliczeniowych strat ciepła dla danego pomieszczenia.

Przykładowo dobierzmy przewody do ogrzewania bezpośredniego pokoju o powierzchni 25 m2 w dobrze ocieplonym domu. Zakładamy ich moc na poziomie 130 W/m2. Wówczas w pomieszczeniu tym należy zastosować przewody o całkowitej mocy 3250 W (25 m2 × 130 W/m2).

Jeśli zdecydujemy się na przewody stałooprowe, to z dostępnego typoszeregu dobieramy 2 kable po 1626 W i długości 90 m każdy. Ich koszt wyniesie 2000 zł. Natomiast, gdy będą to przewody samoregulujące, wtedy też będą to dwa odcinki po 90 m, ale o mocy 18 W/m. Zapłacimy za nie 8000 zł. W obu sytuacjach dojdzie jeszcze koszt termostatu 418 zł i taśmy montażowej - 114 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie