Na budowie - jak obliczyć metry kwadratowe?
Metr kwadratowy to jedna z głównych jednostek miary stosowana w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Wszyscy dobrze wiedzą, co to jest metr kwadratowy. Jednak nie wszyscy zawsze wiedzą jak obliczyć metr kwadratowy w praktyce. Spróbujmy wspólnie obliczyć metry kwadratowe podłogi, ścian, skosów i zapotrzebowanie na materiały w metrach kwadratowych.
Metr kwadratowy - definicja
Metr kwadratowy jest jednostką miary powierzchni o kształcie kwadratu o bokach 1 metra długości. Jeden metr kwadratowy jest równy polu kwadratu o wymiarach 1 metr x 1 metr.
Metr kwadratowy ma skróty: m², m kw., mkw
Metr kwadratowy a metr bieżący
Metr bieżący jest jednostką długości (tu liczymy tylko długość, szerokość nie ma znaczenia), metr kwadratowy jest miarą powierzchni (tu liczymy zarówno długość, jak i szerokość). Czym metry kwadratowe różnią? Miarę metra bieżącego stosuje się, gdy długość jest istotniejsza od pozostałych wymiarów. W metrach bieżących kupujemy zazwyczaj produkty takie jak tkaniny, wykładziny, blaty, rury, kable itp. Jednym słowem produkty, w których to długość ma znaczenie, a na inne wymiary nie mamy wpływu bo są narzucone z góry.
Do czego potrzebna jest jednostka metra kwadratowego?
Umiejętność obliczania metrów kwadratowych będzie niezbędne gdy budujemy lub remontujemy swój dom. Zacznijmy od powierzchni działki.
Jak obliczyć metry kwadratowe działki?
Wybieramy działkę do zakupu pod budowę domu. Gdy patrzymy na plany, jeden bok ma 20 m, a drugi 50 m. Możemy obliczyć metry kwadratowe mnożąc te wartości przez siebie wtedy właśnie otrzymujemy powierzchnię działki w metrach kwadratowych (20 m x 50 m = 1000 m²), 1000 metrów kwadratowych. Możemy też skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora metrów kwadratowych>>>
Znając wymiary działki w metrach kwadratowych możemy sprawdzić, czy wedle obowiązujących przepisów lokalnych, możemy postawić na niej dom jednorodzinny, czy bliźniaka itp. Możemy także mniej więcej określić, jaką kubaturę powinien mieć przyszły budynek, aby mieścił się w normach prawnych oraz ile po jego postawieniu pozostanie miejsca na ogród. Powierzchnia ogrodu w metrach kwadratowych przyda się później do zakupu wielu produktów, jak choćby agrowłóknina, trawa z rolki, nasiona trawy, kamień, kora i wiele innych.
Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi i pokoju?
Na powierzchnię pokoju zlicza się powierzchnia podłogi plus powierzchnia ścian. Jak obliczyć powierzchnię podłogi? Najłatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie np. podłoga ma 5 metrów długości i 3 metrów szerokości. Mnożymy długość przez szerokość i wychodzi nam powierzchnia podłogi (5m x 3 m = 15 m²), czyli 15 metrów kwadratowych.
Jak rozpocząć obliczanie metrów kwadratowych ścian? Oczywiście musimy obliczyć metry kwadratowe ścian stosując ten sam wzór, jak w przypadku działki, mnożymy więc długość i szerokość wybranej powierzchni ściany. Jeżeli wszystkie powierzchnie wykładamy tym samym materiałem, mnożymy każdą po kolei, a następnie dodajemy do siebie. Znów posłużę się konkretnymi wymiarami np. ściana 5 m długości i 2,7 m wysokości to jej powierzchnia w metrach kwadratowych wyniesie (5 m x 2,7 m = 13,5 m²) 13,5 metrów kwadratowych. Co jeśli chcemy pomalować w pokoju wszystkie ściany? Nic prostszego - musimy obliczyć metry kwadratowe ściany i pomnożyć je przez 4 i wyjdzie nam całkowita powierzchnia ścian (4 x 13,5 m²=54 m²) 54 metry kwadratowe ściany.
Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju? Dodajemy powierzchnię podłogi i ścian (15 m² +54m²= 69m²) i wychodzi na nam całkowita powierzchnia pokoju równa 69 metrów kwadratowych.
Jak obliczyć potrzebną ilość płytek w metrach kwadratowych do łazienki?
Umiejętność obliczania powierzchni w metrach kwadratowych pokoju przyda się jeśli chcemy zakupić płytki do wyłożenia łazienki . Jak obliczyć metry kwadratowe płytek? Ile powinniśmy ich kupić, aby nie przesadzić z ilością, ale żeby ich nie zabrakło
Korzystając z wcześniejszych wymiarów możemy powierzchnię podłogi a tym samym potrzebną nam ilość płytek do wyłożenia podłogi i jednej ściany w łazience. Podłoga ma 5 metrów długości i 3 metrów szerokości (5m x 3 m = 15 m²), ściana 5 m długości i 2,7 m wysokości (5 m x 2,7 m = 13,5 m²), powierzchnia ściany + powierzchnia podłogi = 28,5 m². Teraz wiemy, że potrzebujemy kupić 28,5 metry kwadratowe płytek. Jeżeli układamy płytki klasycznie powinniśmy kupić 5% płytek więcej (wedle zaleceń producentów płytek ceramicznych dla powierzchni 10 – 50 metrów kwadratowych kupujemy 5% więcej materiału, powyżej 50 metrów kwadratowych kupujemy 3% więcej, poniżej 10 m² kupujemy 10 % więcej płytek).
Remontujemy dom - metry kwadratowe a malowanie ścian
Jak zacząć obliczanie powierzchni potrzebnej do malowania ścian? W przypadku pomieszczeń dla szybszego przeliczenia można zmierzyć szerokości wszystkich ścian, które chcemy pomalować, a następnie po dodaniu tych wartości pomnożyć przez wysokość (oczywiście o ile wysokość dla wszystkich ścian jest taka sama). Po uzyskaniu powierzchni ścian w metrach kwadratowych można odjąć od końcowej wartości 10% (tyle zazwyczaj szacunkowo zajmuje powierzchnia okien i drzwi, jednak gdy mamy niestandardowy projekt powinniśmy powierzchnie zmierzyć osobno i odjąć od końcowej wartości). Następnie naszą powierzchnię ścian do pomalowania musimy dostosować do wydajności farby lub innego materiału budowlanego wybranego przez nas producenta. Jeżeli powierzchnia ścian do pomalowania wyszła 28,5 m², a wydajność farby wynosi 10 m² na jeden metr kwadratowy to już wiemy, że musimy zakupić 3 litry farby.
Jak obliczyć metry kwadratowe skosów i pomieszczeń o nieregularnych kształtach?
Obliczanie metrów kwadratowych skosów nie różni się niczym od obliczania powierzchni podłóg, ścian, czy sufitów. Tu również mnożymy długość przez szerokość powierzchni. Jeżeli ściana skosu ma kształt trójkąta, jej powierzchnię liczymy za pomocą wzoru: ½ a x h.
Jeżeli pomieszczenia, które chcemy przeliczyć mają nieregularne kształty, najlepiej będzie, jeżeli ich powierzchnie sprowadzimy do prostych figur (jak np. kwadraty, prostokąty, trójkąty), obliczymy metry kwadratowe powierzchni każdej z nich i zsumujemy.
Praca fachowców a metr kwadratowy
Najczęstszym przelicznikiem wyceny pracy fachowców są godziny robocze, dniówki lub właśnie metry kwadratowe. Jeżeli chcemy wyliczyć, ile zapłacimy fachowcowi za pracę wykonaną na danej powierzchni, np. kładzenie tynków, musimy stawkę za metr kwadratowy pomnożyć przez powierzchnię w m², na której praca ma być wykonana. Czyli np. za tynkowanie ręczne ścian w Warszawie płacimy średnio 25 zł/ metr kwadratowy. Do otynkowania mamy 60 m². 25 zł x 60 metr kwadratowy = 1500 zł. Pamiętajmy, że w tym przypadku fachowcy zazwyczaj nie odejmują powierzchni okien i drzwi ze względu na konieczność obróbki tych elementów, co jest czasochłonne.
Skomentuj:
Na budowie - jak obliczyć metry kwadratowe?