Nad dachami Poznania - nowoczesne mieszkanie na 14. piętrze
tekst: EWA STARĘGA, zdjęcia: DAGMARA MAROSZEK-BŹDZIUCH / MUFKA FOTOGRAFIA, projekt i stylizacja: AGATA JANOWSKA
Widok na Poznań z czternastego piętra plus nowoczesna aranżacja z niebanalnymi rozwiązaniami. W 74-metrowym mieszkaniu znajdziemy motyw stalowej siatki w odcieniu miedzi, szare podłogi, fragmenty sufitów w czerni, ale też wnoszącą przytulny klimat kwiecistą tapetę, czy wyrazistą rudą kanapę.
Nowoczesne mieszkanie zlokalizowane na poznańskim Piątkowie w nowo wybudowanej, wielopiętrowej inwestycji nieprzypadkowo stało się kolejnym etapem w życiu Barbary i Rafała. Małżeństwo z dorosłymi już, samodzielnie radzącymi sobie dziećmi szukało mieszkania tylko dla siebie. O wyborze 74-metrowego lokum na czternastym piętrze zdecydował 50-metrowy taras i widok na Poznań. Z wymarzonego, dużego tarasu właściciele mogą podziwiać panoramę miasta i okoliczną zieleń.
Mieszkanie z takim potencjałem nie mogło obyć się bez realizacji wnętrz z udziałem profesjonalistów. Ich projekt i wykończenie właściciele powierzyli architektce Agacie Janowskiej. Trafili do niej jeszcze na etapie budowy inwestycji, zlecając projekt zmian elektryki w mieszkaniu. Współpraca od początku układała się tak dobrze, że Barbara i Rafał postanowili urządzić całe mieszkanie z architektką. Wielogodzinne rozmowy o funkcjonalnych i estetycznych potrzebach, które dla właścicieli były równie ważne, zaowocowały projektem dopasowanym do potrzeb i gustu domowników. Agata Janowska dostała wytyczne do stworzenia wnętrza ponadczasowego, gustownego, bez efektu onieśmielającego luksusu.
Ponieważ miało to być lokum dla dwojga, zrezygnowano z czterech pokoi pierwotnie zaplanowanych przez dewelopera. Przestrzeń podzielono na dwie strefy: dzienną, z holem wejściowym z dużymi szafami na ubrania i pralko- suszarkę, z salonem otwartym na kuchnię i jadalnię, a także z łazienką dla gości oraz część prywatną domowników z sypialnią, łazienką, garderobą i miejscem do czytania książek. Z obydwu stref jest wyjście na taras poprzez wielkoformatowe, przesuwne okna, które są kolejnym atutem mieszkania. Otwierają wnętrze na otaczający widok, optycznie powiększają przestrzeń i dostarczają sporą dawkę naturalnego światła. Dzięki nim, pomimo wystroju opartego na ciemnej palecie barw, mieszkanie wydaje się przestronne i nie przytłoczone nieco surową aranżacją.
Otwartą strefę dzienną podzielono funkcjonalnie na część jadalnianą – widoczną zaraz po przekroczeniu progu apartamentu, wypoczynkową oraz aneks kuchenny. Jadalnię od salonu oddzielna ażurowa ścianka. Swoim oryginalnym wyglądem odwraca ona uwagę od wiszącego przy niej telewizora. Lekkie przepierzenie tworzy kompozycja pionowych lameli wykończonych laminatem w kolorze drewna oraz stalowej siatki malowanej w miedzianej barwie. W podobnym, nieco rudym odcieniu dobrano ramkę telewizora, co daje zaskakujący efekt wiszącego tu obrazu. Kącik jadalniany podkreśla, wykonana nad stołem, wnęka w suficie podwieszanym.
Wykończona czarnym, dekoracyjnym tynkiem świetnie zgrywa się z czernią wiszącej tu lampy-obręczy oraz z czarnymi elementami stołu i krzeseł.
Po drugiej stronie ażurowej przegrody kącik wypoczynkowy wyznacza zaś wnęka w suficie w jasnoszarym wykończeniu. Oświetlają ją umieszczone po obwodzie listwy LED’owe oraz zawieszona na środku, oryginalna lampa zbudowana z przenikających się kół oraz poziomej listwy – również LED’owych. Oświetlenie to ważny element wystroju mieszkania. Światło nowoczesnych opraw decyduje o przytulnym i intymnym klimacie pomieszczeń, podkreśla tło aranżacji – ścian i sufitów wykończonych dekoracyjnymi tynkami.
Na oszczędne umeblowanie kącika wypoczynkowego składa się przede wszystkim narożnik kanapy w oszałamiającym, rudym kolorze, który wybrał Rafał. Towarzyszy mu kilka stolików, dywan i rattanowy fotel – wszystkie w czerni. Płomienny kolor sofy wybija się szczególnie mocno na tle otaczającej ją szarej podłogi, ścian i sufitu oraz czarnych elementów. Minimalna liczba salonowych mebli stojących na podłodze w połączeniu z dużymi powierzchniami okien tworzy wrażenie przestronnego wnętrza. Uwagę przyciąga ciemna, prawie czarna ściana z zamontowanym w niej kominkiem na parę wodną. Ściana wykończona wielkoformatowymi płytkami ceramicznymi poprzedza wejście do aneksu kuchennego. W niedużej, ale wygodnie urządzonej kuchni powtórzono te same co w całej części dziennej kolory – czerń, szarość, biel. Ograniczona paleta barw tworzy intrygującą, reprezentacyjną aranżację z mocnym, rudym akcentem w kontrze. Odważny wystrój, oprócz płomiennej barwy, ociepla przyjemny, głęboki odcień drewna. Jest obecny w zabudowie kuchennej i meblach strefy jadalni.
Podążając śladem liniowej, malowanej na czarno wnęki na oświetlenie w suficie korytarza, dochodzimy do szklanych drzwi oddzielających część dzienną od prywatnej.
Ryflowana tafla doświetla korytarz przenikającym przez nią naturalnym światłem. Za drzwiami otwiera się widok na sypialnię gospodarzy połączoną ze strefą wypoczynku, w której zaplanowano miejsce do czytania i oglądania telewizji oraz na toaletkę Barbary. Na tle powściągliwej w kolorach i dekoracjach aranżacji strefy dziennej, część prywatna wypada znacznie bardziej kobieco i przytulnie. W dość jasnej sypialni łączą się różne odcienie niebieskiego, beżu i różowy detal – fotel na biegunach. Beżowe ściany i zasłonki współgrają kolorystycznie z jasnym odcieniem podłogi, wykonanej z paneli laminowanych o wzorze drewna. Ułożono je w tradycyjną jodełkę, której motyw wprowadza do wnętrza przyjazny, tradycyjny nastrój. Ciepłe barwy przełamano zimnymi, niebieskimi akcentami. Odcienie błękitu i granatu odnajdziemy na tapecie zdobiącej jedną ze ścian. Toaletkę i szafki nocne wykonano z płyty meblowej lakierowanej w błękicie. A wysoki, tapicerowany zagłówek łóżka zamówiono w tapicerce w kolorze wzburzonego morza. Nie brakuje tu także elementów nawiązujących do wystroju części dziennej – czarne listwy przypodłogowe, wnęka w suficie nad łóżkiem, czy drzwi o surowym, nieco loftowym charakterze prowadzące do osobistej łazienki gospodarzy. A łazienka to królestwo Barbary, zwłaszcza ze względu na wymarzoną wannę. Szykowny, przyścienny model wanny o owalnym kształcie, zachowujący charakter wolno stojącego urządzenia, wnosi do wnętrza szczyptę luksusu. Stylowy wystrój podkreśla też ułożona przy wannie tapeta z motywem kwiatowym oraz opalizujące, eleganckie płytki na ścianach i podłodze. Malowana na czarno wnęka na suficie oraz wnęka z czarnym grzejnikiem, wyłożona czarną mozaiką, przypominają o wystroju dziennej strefy mieszkania.
Architektce świetnie udało się zrealizować wnętrza zgodne z wyobrażeniami jego mieszkańców. Doceniają oni liczne, funkcjonalne zabudowy do przechowywania rzeczy, a także pomysł na klimatyczny kominek i małą lodówkę na wino w zabudowie kuchennej. Każdy ma tu swoje ulubione miejsce i własny widok na Poznań z 50-metrowego tarasu.
Projektantka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie architektury wnętrz i entuzjastka modelowania przestrzeni za pomocą światła i koloru. Jej unikalne podejście łączące użyteczność z estetyką umożliwia kształtowanie wyjątkowych wnętrz, skrojonych na miarę potrzeb i oczekiwań użytkowników. Priorytetem jest zachowanie idealnego balansu pomiędzy zrozumieniem i realizacją wizji klienta, a obecnością unikatowego designu i innowacyjnych rozwiązań. W ramach współpracy z biurem YouNick Design zespół, który współtworzy Agata, oferuje kompleksowy wachlarz usług, począwszy od wstępnej wizji projektu, aż po jego szczegółowe wykonanie.
Skomentuj:
Nad dachami Poznania - nowoczesne mieszkanie na 14. piętrze