Sterylna jak w laboratorium, a może elegancka jak salonowe wnętrze? Zainspiruj się zdjęciami gotowych realizacji nowoczesnych kuchni w różnych stylach. Co je wyróżnia? Jak według nich urządzić kuchnię jedyną w swoim rodzaju?
Nowoczesne kuchnie: naturalne i przytulne
Odmiany nowoczesnych stylizacji w duchu skandynawskim, boho, japandi, urban jungle czy biophilia łączy ciepły, przyjazny wystrój, w którym jest wygodnie, swobodnie, z drobnymi niedoskonałościami, a przede wszystkim z nawiązaniem do natury. W takich wnętrzach nie może zabraknąć motywu drewna, wikliny, kamienia oraz żywych roślin. W palecie kolorów rządzi biel i często spotykany beż lub szarość, ale nie obce jest im towarzystwo gładkich, barwnych szafek, czasem z dodatkiem czerni. Aranżacje kuchenne zdobią otwarte półki ścienne z wyeksponowanymi naczyniami, przyprawami, ziołami i kwiatami w doniczkach lub wiszące na relingach akcesoria kuchenne. Jeśli tkaniny, to naturalne z lnu, bawełny czy wełny.
Nowoczesne kuchnie: sterylne i bez uchwytów
Minimalistyczne, oszczędne w wyrazie kuchnie doceniają proste formy, naturalne materiały i rolę światła, które ma być nie tylko funkcjonalne, ale przyciągać uwagę detalem i kreować nastrój. Naturalny kamień, spieki i konglomeraty o wzorze kamienia to najchętniej wybierane do tego stylu materiały na cienkie, centymetrowe blaty. Są one też często powtarzane do wykończenia ścian lub frontów, tak aby stworzyć duże, jednolite powierzchnie. Meble powstają głównie z gładkich, monokolorowych płyt, niekiedy urozmaiconych frontami z motywem drewna, stali, betonu lub szkła. Kierując się zasadą „mniej znaczy więcej”, przestrzeń ogranicza się tylko do niezbędnych sprzętów i rozwiązań.
Nowoczesne kuchnie: eleganckie i z tradycją w tle
Zwolennicy współczesnej elegancji, preferujący połączenie designu i luksusu z klasycznymi elementami mają do wyboru całą gamę nowoczesnych materiałów wykończeniowych, w których dominują wyraziste wzory ciemnych granitów, jasnych marmurów, drewniane forniry w naturalnym bądź bejcowanym kolorze, z podkreśleniem usłojenia drewna. Proste, współczesne formy mebli urozmaicają elementy w różnych odcieniach złota i mosiądzu: uchwyty meblowe, listwy, baterie zlewozmywakowe czy okapy. Sufity i ściany dekorują sztukaterie oraz tapety, a wisienką na przysłowiowym torcie jest designerska lampa wisząca najczęściej nad blatem wyspy.
Nowoczesne kuchnie: z lekką nutą vintage
Aranżacje nawiązujące do wzornictwa połowy XX wieku w połączeniu ze współczesną stylistyką zyskują coraz więcej wielbicieli. W kuchniach inspirowanych latami 50. i 60. ubiegłego wieku głównym składnikiem koncepcji są wyraziste, meble, często o miękkich, zaokrąglonych kształtach, zaplanowane z wykorzystaniem symetrii. Dobrej jakości materiałom z wysuwającym się na pierwszy plan wykorzystaniem drewna i kamienia towarzyszą oryginalne połączenia kolorystyczne i faktury, geometryczne wzory. Gładkie, matowe fronty potrafią stylowo zastąpić panele ze wzorem w delikatne, efektowne lamele. Ściany nad blatem zdobią proste kafle, wciąż modne lastryko lub płyty ze wzorem kamienia.
Nowoczesne kuchnie: z elementami industrialnymi
Styl industrialny, nawiązuje do lat 50. XX wieku, kiedy to w Nowym Jorku w opuszczonych fabrykach i magazynach zaczęli urządzać swoje pracownie artyści. Współcześnie wnętrza inspirowane tym trendem mają znacząco ocieplony wizerunek, który rzadko zawiera podniszczone, oryginalne, fabrycznego pochodzenia elementy z betonu, cegły, metalu czy drewna, co jednak się zdarza. W aranżacjach kuchni z wykorzystaniem tego stylu sięgamy najczęściej po wysokiej jakości odwzorowania tych materiałów w postaci blatów, płyt meblowych, stalowych, malowanych na czarno elementów czy stylizowanych lamp.
Skomentuj:
Nowoczesne kuchnie na różne sposoby