Nowoczesne systemy oświetlenia
Nowoczesne systemy oświetlenia umożliwiają wykorzystanie światła na wiele sposobów. Każde pomieszczenie może zyskać na atrakcyjności i funkcjonalności dzięki kreatywnym rozwiązaniom, zarówno jeśli chodzi o dobór lamp, jak i włączników.
Jeśli chcemy dobrze się czuć, wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać, musimy mieć zapewnioną odpowiednią dawkę światła, także sztucznego. Zaplanujmy oświetlenie tak, by pasowało do funkcji pomieszczenia. Nie powinno to być trudne, ponieważ nowoczesne systemy pozwalają na pewnego rodzaju zabawę światłem w każdym z pomieszczeń – na przykład poprzez łączenie oświetlenia ogólnego z precyzyjnym, które podkreśli detale. Doświetlenie takich elementów jak krawędzie, schody, szuflady od wewnątrz czy stworzenie efektu lustra, pozwoli wydobyć dodatkowe walory przestrzeni. Właściwe oświetlenie może też podzielić wnętrze na ciekawe strefy świetlne.
Oświetlenie w wielofunkcyjnym salonie
Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, często przestronne, dlatego trudno jest go doświetlić tylko jedną lampą. Tu możemy łączyć światło ogólne z miejscowym, a także zastosować regulację natężenia oświetlenia, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie tworzyć nastrój. Centrum strefy relaksu stanowi zwykle sofa lub narożnik. Najlepiej sprawdzą się tu nisko zawieszone lampy wiszące, które tworzą przytulny kącik do wypoczynku. Taką lampę można zamontować nad kanapą lub nad małym stolikiem kawowym.
Oprócz lampy wiszącej można wybrać lampę podłogową lub stołową. Ważne jest to, by ich światło kierowane było na niedużą przestrzeń. Jeśli w salonie mamy stół jadalniany, to moc i kształt lampy muszą być dobrane do jego wielkości. Powinien on zostać w całości, równomiernie oświetlony. Nad okrągły stół wybierzmy lampę kulę. Nad dużym, rodzinnym stołem zawieśmy podłużną lampę z kilkoma mniejszymi kloszami. Często w salonie wyznaczony jest też kącik do pracy – sprawdzą się tu nie tylko lampy biurkowe, lecz także praktyczne kinkiety, które sprawią, że ta strefa będzie mieć wyraźne granice.
Oświetlenie w kuchni
Ważne jest, abyśmy czuli komfort korzystania z kuchni o każdej porze dnia – gdy szykujemy posiłki do szkoły, gotujemy obiad czy szukamy przedmiotów w szufladzie po zmroku. Możemy zastosować tu różne rodzaje oświetlenia – ogólne, włączane od razu po wejściu czy funkcyjne, służące do rozjaśnienia powierzchni blatu. Wykorzystanie opraw liniowych lub punktowych z mlecznym kloszem pozwoli na optymalne rozproszenie światła. Dzięki temu unikniemy efektu odbicia na powierzchniach, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo podczas gotowania.
Przedmioty, po które sięgamy do szuflady, powinny być zawsze na wyciągnięcie ręki – możemy zastosować tu oprawy sterowane sensorowo, które poprawią widoczność, zwłaszcza przy przygaszonym oświetleniu ogólnym. Kuchnia to także różne formy zabudowy, które warto podkreślić. Oświetlenie górnych szafek, np. za pomocą taśm LED, będzie doskonałym uzupełnieniem tego ogólnego.
Oświetlenie w sypialni
Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku. Światło może tu zostać wykorzystane do stworzenia nastroju sprzyjającemu regeneracji. Powinniśmy mieć jednak na uwadze również aspekty praktyczne, ponieważ to tu najczęściej spędzamy czas na czytaniu. W tym wypadku warto przemyśleć, czy lepsze będą stołowe lampki nocne czy kinkiety tuż przy ramie łóżka. Przydatną funkcją w sypialni będzie możliwość regulacji natężenia światła.
Lampy podłogowe zwykle mają wbudowane ściemniacze, w przypadku oświetlenia sufitowego i ściennego – konieczna będzie wymiana tradycyjnego łącznika na ściemniacz. Możemy podświetlić łóżko od spodu przy użyciu taśmy LED, dzięki czemu uzyskamy efekt lewitującego mebla. Jeśli umieścimy światło nad zasłoną, dodamy pomieszczeniu atmosfery, a dodatkowo podkreślimy drapowanie materiału oraz jego kolor. Istotne jest także światło w garderobie – warto zastosować w niej taśmy silikonowe LED, które oświetlą wnętrza szafek i półek.
Oświetlenie w łazience
W łazience pełnej światła kąpiel czy prysznic będą jeszcze bardziej relaksujące. Możemy ją zamienić we własne domowe SPA. Oświetlenie krawędzi mebli tworzy atmosferę wypoczynku, przywodząc na myśl horyzont i widok zachodzącego słońca. Do uzyskania przyjemnej, intymnej atmosfery we wnętrzu warto zastosować punktowe reflektory o regulowanej intensywności.
Warto wiedzieć, że połączenie światła ogólnego i akcentującego zmienia postrzeganie przestrzeni. Przykładowo zastosowanie taśm LED pod szafkami sprawi, że meble nabiorą lekkości, a umieszczenie ich obok lustra pozwoli w komfortowy sposób wykonywać zabiegi pielęgnacyjnie. Dzięki ich wszechstronnym zastosowaniom, za pomocą opraw wpuszczanych oraz nawierzchniowych, możemy także doświetlić półki i wnęki.
Jak rozmieścić włączniki światła…
Optymalne rozmieszczenie włączników w domu jest bardzo ważne. To nie tylko sprawa wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W mieszkaniach włączniki światła i inne łączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju. Jeśli w pokoju zamontowane są drzwi, wówczas umieszczamy łącznik po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie.
W łazience, toalecie lub pomieszczeniach, w których nie ma okien, włączniki światła montujemy na zewnątrz. Ważne, aby przy projektowaniu instalacji wziąć pod uwagę, czy łącznik znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci łącznik powinien być równie dostępny jak dla pozostałych domowników. Wszędzie tam, gdzie występuje para wodna lub wilgoć (łazienka, kuchnia) łączniki elektryczne powinny charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony - IP44 lub IP45.
…i jakie gniazda zainstalować?
Najpowszechniejsze są gniazda wtykowe - kontakty - jednak w pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt grający lub kino domowe, warto przewidzieć multimedialne HDMI, głośnikowe, antenowe, komputerowe, wszystkie przeznaczone do montażu w standardowych puszkach. Gniazda umieszcza się zwykle 20-30 cm nad posadzką. Te, które mają znaleźć się nad blatem w kuchni i w łazience - na wysokości 110-140 cm. Kontakty i łączniki należy montować co najmniej 60 cm od prysznica lub wanny.
Jeżeli gniazd będzie odpowiednio dużo, nie będziemy potrzebować rozgałęziaczy i przedłużaczy. W kuchni planuje się minimum cztery nad blatami - do zasilania np. robota czy czajnika. Niezbędne są też osobne - każde jako wyodrębniony obwód - do lodówki, zmywarki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Z kolei w łazience jedno należy zarezerwować do pralki. Potrzebne są też przy lustrze do zasilania suszarki, maszynki do golenia czy ładowarki szczoteczki elektrycznej.
Lampy - forma i kolor
Producenci oferują osprzęt zarówno o prostej, niewyszukanej formie, pasujący do każdego wnętrza, jak i dizajnerski - możemy kupić modele w stylu loftowym czy retro. Ramki w dwóch kolorach – zazwyczaj białym i brązowym – to już odległa przeszłość. W sprzedaży znajdziemy modele w szerokiej gamie wzorów, kolorów. Coraz szersza gama kolorystyczna osprzętu czy wymienne ramki pozwalające na tworzenie dowolnych zestawień barw to nowości ułatwiające aranżację. Drewno, ceramika, szkło, kamień, włączniki okrągłe, trójkątne, służące jako lusterko lub ramka na zdjęcie – osprzęt stał się istotnym elementem gwarantującym harmonię we wnętrzu. Wersje z miedzi, stopów miedzi albo z materiałów z dodatkiem jonów srebra wykazują właściwości antybakteryjne.
Przyciski i gniazda delikatnie podświetlane diodami LED (wbudowanymi w obudowę) bez problemu można zlokalizować, gdy w pomieszczeniu jest ciemno.
Lampy akustyczne
EcoLamp to dekoracyjne oświetlenie, które jednocześnie pełni funkcję akustycznej wyspy sufitowej. Obudowa lampy wykonana jest z ekologicznego materiału EcoBoard, który charakteryzuje się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku w klasie A. Gęsto sprasowane włókna poliestrowe stanowią doskonałą alternatywę dla paneli z wełny mineralnej. Chłonność akustyczna jednej lampy odpowiada chłonności trzech tradycyjnych wysp sufitowych o wymiarach 60 x 60 cm. Zyskujemy w ten sposób znacznie niższy czas pogłosu i większy komfort pracy, przy jednoczesnej oszczędności miejsca.
EcoLamp zapewnia optymalne natężenie światła w zakresie 2900-5700 lm. W zależności od wybranej wersji, lampa może pełnić funkcję głównego lub pomocniczego oświetlenia. Rozpraszający światło klosz nadaje wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Konstrukcja jest niepalna i ma klasyfikację ogniową B-s1, d0 zgodnie z normą PN-EN 13501-1 + A1:2010. Lampy podwieszone są do sufitu za pomocą systemu regulowanych linek. Moc lampy zależna jest od wybranej wersji oświetlenia LED: 28, 36, 42, 55 W.
Skomentuj:
Nowoczesne systemy oświetlenia