Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ocieplenie celulozą - wady i zalety

Robert Gutowski
Ocieplanie celulozą - Fot. www.eko-izolacje.pl

Obecne rozwiązania technologiczne w budownictwie coraz częściej są skierowane w stronę ekologii. Ich popularność rośnie i chętniej sięgają po nie nie tylko duże firmy, ale także indywidualni odbiorcy. O ekologii przy budowie domu myślimy już na etapie projektowania. Tu ważne jest nie tylko racjonalne zaprojektowanie kubatury i wybór głównego materiału budowlanego, ale także metody ocieplenia budynku. Ocieplenie celulozą to rozwiązanie, które niewątpliwie warto wziąć pod uwagę.

Na czym polega ocieplanie celulozą? 

Celuloza używana do izolacji w budownictwie jest materiałem pochodzenia organicznego, który wytwarza się głównie ze specjalnie wyselekcjowanego papieru gazetowego. Na etapie produkcji jest on rozdrabniany i odpowiednio impregnowany, co nadaje mu cechy wysokiej ognioodporności. I taki właśnie rozdrobniony, skompresowany materiał, zapakowany w worki producenta, przyjeżdża  w miejsce, gdzie wykonywane będą prace izolacyjne. Do jego rozprowadzenia używa się specjalnej maszyny wdmuchującej, w której jest dodatkowo rozdrabniany i napowietrzany przed aplikacją.

Ocieplenie domu celulozą jest bardzo korzystne z wielu względów. Jest to materiał, który bardzo dobrze ogranicza straty ciepła w okresie chłodu, ale także dzięki swoim właściwościom, zapobiega przegrzewaniu domu w miesiącach letnich. Dzięki metodzie wdmuchiwania ma szerokie zastosowanie izolacyjne, również w miejscach trudnodostępnych. Celulozą można ocieplać m.in. dachy skośne, stropodachy, stropy, ściany, podłogi, wszelkiego rodzaju przegrody.

Ocieplenie celulozą można stosować zarówno w dopiero powstających obiektach budowlanych, jak i starszych budynkach – w tym wypadku bardzo często jako materiał naprawczy w miejsce nieodpowiednio wykonanego ocieplenia. Metoda ta jest bardzo skuteczna zarówno w ocieplaniu domków jednorodzinnych, jak i budownictwie wielorodzinnym.

Ile kosztuje ocieplanie celulozą?

Firmy, które się tym zajmują, zazwyczaj  podają koszt za wykonanie izolacji 1 metra kwadratowego o wysokości 1 centymetra. Ceny zaczynają się od 1,50 zł. Ostateczny koszt ocieplenia zależy od grubości zasypywanej warstwy i współczynnika izolacji cieplnej waty celulozowej.

Celuloza jako izolator budynku - jak działa? 

Powszechnie stosuje się trzy metody ocieplania celulozą: wdmuchiwanie, otwarty nadmuch oraz mokry natrysk. Ocieplenie celulozą poprzez wdmuchiwanie świetnie sprawdza się jako ocieplenie w miejscach trudnodostępnych. Materiał dociera tam, gdzie klasyczne docieplenia zawodzą. Celuloza wdmuchiwana pod ciśnieniem otacza elementy konstrukcyjne, uniemożliwiając powstawanie mostków termicznych. Metoda często stosowana jest w celu naprawy istniejącego już, nieskutecznego ocieplenia.

Ocieplenie celulozą poprzez otwarty nadmuch pozwala na izolację dużych powierzchni, najczęściej jest stosowany na poddaszach nieużytkowych.

Metoda natryskowa jest najbardziej czasochłonną i dlatego najrzadziej wykorzystywaną. Nakładanie na mokro jest możliwe dzięki aktywowaniu przy pomocy dodatku wody naturalnie występującego w celulozie kleju. Metoda ta ma też swoje techniczne ograniczenia.

Wady i zalety ocieplania celulozą

Ocieplenie celulozą posiada szereg zalet  i niewątpliwie jest propozycją wartą uwagi. Podsumujmy je:

Przy wszystkich zaletach tej metody można się spodziewać, że jest ona droższa od powszechnie używanych, jak np. styropian. Jej zastosowanie wymaga także wyspecjalizowanej ekipy i sprzętu, których znalezienie w krótkim terminie może stanowić trudność. To chyba jedyne wady ocieplenia domu celulozą.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego
Ocieplenie celulozą - wady i zalety
XPS PRO 30 – specjalistyczny materiał do izolacji fundamentów

Skomentuj:

Ocieplenie celulozą - wady i zalety

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej