Pielęgnacja ogrodu

 • Domowy kompost

  Co nadaje się do recyklingu

  Zbyt pochopnie wyrzucamy wiele produktów. To co trafia do śmieci, często może być jeszcze wykorzystane z pożytkiem dla środowiska.

 • 4241869 https bi

  Żywopłot - odgradzamy się od sąsiadów

  Można różnie ogradzać posesje, ale starannie pielęgnowany żywopłot zawsze będzie najpiękniejszą granicą ogrodu i doskonałym tłem dla innych roślin.

 • 4334594 https bi

  Mrówcza inwazja

  Mrówki to naturalny serwis sprzątający, a ich pracowitość jest przysłowiowa. Co jednak zrobić, gdy przejmują rządy w ogrodzie?

 • Niezwykłe doniczki na kwiaty domowe

  Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu

  Dni są coraz dłuższe, do kwiatów dociera więcej światła, które budzi je do życia. Wzrasta zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Dlatego w tym okresie zaczynamy je nawozić.

 • Prawidłowo prowadzona glicynia (<i>Wisteria</i>) kwitnie bardzo obficie.

  Kiedy ciąć pnącza

  Każdy, kto ma w ogrodzie pnącza, co roku zastanawia się, czy, jak i kiedy je przycinać. Pokazujemy, jak należy formować glicynię, żeby pięknie kwitła, i aktinidię, żeby obficie owocowała.

 • DONICZKA ZE STAREJ WAZY, którą ozdobiłam techniką decoupage'u. Pokrywka wprawdzie nie jest już potrzebna, ale służy za dodatkową ozdobę.

  Donice i doniczki z recyklingu

  Masz w domu stare, lecz urokliwe miski, garnki lub wiaderka? Spójrz na nie jak na lokum dla kwiatów. W sklepach można kupić pojemniki na kwiaty różnej wielkości, w rozmaitych kształtach i kolorach. Ale z pewnością więcej radości sprawi nam doniczka lub osłonka ozdobiona własnoręcznie.

 • Kompozycja z zielistką, kalateą, begonią

  Zimowe kompozycje z roślin doniczkowych w mieszkaniu

  Gdy w ogrodzie leży śnieg, barwną kompozycję możemy stworzyć w domu, sadząc rośliny w jednym, dużym pojemniku.

 • Zioła i rośliny w kuchni. Pomysły na hodowlę zielonych dodatków

  Zimowy ogródek na parapecie

  Miniwarzywnik na oknie dostarczy nam świeżych listków do dosmaczania i przybierania potraw, będzie też miłą dla oka forpocztą wiosny.

 • OLIWKA, także prowadzona jako drzewko bonsai, potrzebuje zimą chłodu i sporo światła. Niekiedy w tym czasie zrzuca liście.

  Jakie rośliny trzeba trzymać w chłodzie zimą?

  Najwięcej kłopotów zimą sprawiają nam gatunki, które w tym czasie potrzebują chłodu.

 • Amaryllist^pfe mit Weihnachtsdeko SLOWA KLUCZOWE: Advent Amaryllis Blume Blumen Dekoration Feiertage Fenster Florales Geschirr Hippeastrum M´tze Niemand Pflanze Pflanzen Tablett Topfblume Topfblumen Topfpflanze Topfpflanzen Weihnachten Weihnachtsdekoration Weihnachtsmannm´tze Weihnachtspflanzen Weihnachtsschmuck Zimmerpflanze Zimmerpflanzen adventlich floral weihnachtlich <bertopf <bert^pfe Hochformat

  Jak pielęgnować w domu hipeastrum?

  Kwiaty hipeastrum należą do największych, jakie można podziwiać zimą. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu nie tylko na Boże Narodzenie.

 • Zypressengesteck: 5/5 Cupressus macrocarpa 'Goldcrest' / Zypresse Cornus / Hartriegel, Citrus / Orangenscheiben Christbaumschmuck, rote Sterne SLOWA KLUCZOWE: GAP Weihnachtsbaumkugeln Stepabfolge Praxis mini Weihnachtsbaum rot gold ZZZ hoch Topf weihnachtlich Weihnachten Dekoration Cupressus macrocarpa Cupressus innen Gesteck Floristik Fenster 000 Advent

  Choinka w doniczce

  Mają urok choinki, ale nie sypią igłami, a po świętach wcale nie muszą trafić na śmietnik. I przez wiele sezonów mogą być świątecznym drzewkiem.

 • s

  Heliokonie [Przegląd odmian]

  Piękne helikonie są ozdobą tropików. Czy w domach też mogą wspaniale kwitnąć?

 • <01AR8KVB - A small christmas tree decorated with white stars

  Najlepsze iglaki w donicy na choinkę

  Niektóre iglaki mogą rosnąć w donicy ustawionej w ogrodzie czy na balkonie. A na święta powędrować do mieszkania i zastąpić choinkę. Jakie rośliny będą najlepsze w tej roli?

 • dAutumn border seen through the foliage of Acer japonicum Autumn Glory - Karl Foerster Garden Story

  Jesienna rabata pod drzewem

  Ten ogrodowy zakątek zaprojektowano w taki sposób, by dzięki kwiatom i liściom najbarwniej prezentował się jesienią.

 • 24.05.2004 PIASECZNO SZKOLKA ROSLIN OZDOBNYCH KRZEWY LISCIASTE KWIATY WIOSNA AZALIA RHODODENDRON FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - 4.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WODA OGRODY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (136) - CZASOPISMA

  Azalia czy różanecznik?

  W maju zakwitają azalie, a zaraz potem ich bliscy kuzyni - różaneczniki. Od wielobarwnych kompozycji z tych krzewów wprost nie można oderwać wzroku.

 • 01A9564D - Uvularia grandiflora

  Jagodowiec [Prezentacja rośliny]

  Aż dziwne, że jagodowiec jest tak mało znany - ma skromne potrzeby, a jest szalenie efektowny.

 • Sadzonki sałaty i ziół, nadające się od razu do spożycia powinny być dobrze rozrośnięte. Lepiej, żeby jeszcze nie kwitły.

  Co sadzić w ziołowym ogródku?

  Masz mały ogród, a marzy Ci się grządka pełna ziół. Jest na to rozwiązanie stwórz kwiatowo-ziołową rabatkę. Zobacz jakie rośliny sadzić w towarzystwie bazylii, mięty czy lubczyku...

 • Efektowne zestawienie: biały hiacynt w naczyniu z białego szkła. Cebula wspiera się na brzegu, korzenie są lekko zanurzone w wodzie.

  Hiacynty(Hyacinthus orientalis). Uprawa i pielęgnacja

  Hiacynty zasługują na to, by zaprezentować pełnię ich urody - także tej części, która zwykle ukryta jest pod ziemią.

 • Kwitnące kaktusy

  Kaktusy po zimie. Uprawa i pielęgnacja kaktusów w domu

  Kwitnące kaktusy to przepiękny widok. Oto odmiany o najbardziej efektownych kwiatach - oraz garść porad, jak je pielęgnować, by po zimie rozwinęły swe pąki.

 • Stefanotis, gardenia i jaśmin na wiszącym stelażu towarzysząc domownikom w posiłkach, napełniają jadalnię cudownym zapachem.

  Jaką doniczkę wybrać.Nietypowe donice w domu

  Popularne kwiaty doniczkowe, wyeksponowane w oryginalny sposób, staną się niezwykle efektowną ozdobą wnętrza.

 • Owoce wielu odmian awokado po dojrzeniu nadal są zielone. Pod skórką mają kremowy miąższ i pestkę w cienkiej łupince. Ważą 170-200g.

  Awokado - właściwości, jak jeść, przepisy

  Ten niezwykły owoc kształtem przypomina gruszkę lub ogromną śliwkę, ma delikatny smak i jest bardzo zdrowy. A w dietach modelek i aktorek często zastępuje masło.

 • Peonia

  Uprawa piwonii w ogrodzie

  Piwonie krzewiaste sadzimy głęboko, w taki sposób, by nasady pędów zostały przysypane ziemią do wysokości 10 cm. Wokół rozkładamy warstwę ściółki.

 • Azalia. Różowo kwitnąca 'Norma' dorasta do półtora metra.

  Jak opiekować się różanecznikami?

  Trudno się oprzeć urokowi tych bujnych krzewów najpiękniejszych właśnie o tej porze roku. Podziwiamy i cenimy ich oszałamiającą feerię barw i obfitość kwiatostanów.

 • Róże. Róża 'Sombreuil' o kremowych kwiatach należy do najstarszych klimbingów.

  Jak uprawiać różane pnącza

  Są eleganckie i pełne finezji. Nie potrzebują ani tyle miejsca co róże krzewiaste, ani takiej troski jak wielkokwiatowe. Za to gdy kwitną, zmieniają całkowicie wygląd nawet najskromniejszego ogródka.

 • Truskawka 'Selva'

  Tajniki uprawy truskawek

  Truskawki i poziomki możemy uprawiać na podwyższonych grządkach okrytych czarną folią, w ozdobnym warzywniku tuż przy kuchennym wyjściu do ogrodu lub na rabatach bylinowych.

 • KORZENIE wyrastające poza doniczkę pod srebrzystą warstwą martwych komórek, które są rezerwuarem wody (welamen), mają żywą tkankę. Gdy welamen jest wilgotny - zielenieje. Korzenie te wycinamy dopiero, gdy zaschną 'na wiór'.

  Jak prawidłowo przesadzać storczyki?

  Teraz jest najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych, także storczyków. Instrukcja krok po kroku.

 • eStrau und Kranz aus Prunus spinosa ( Schlehe ) und Betula ( Birke ), Birkenstmme zusammengebunden

  Wiosna w domu

  Kiedy wreszcie rozwiną się pąki na drzewach? Niecierpliwi mogą ściąć kilka pędów, wstawić je do wody, a gdy zakwitną - udekorować nimi mieszkanie.

 • wiosenne cięcie drzew i krzewów

  Wiosenne cięcie krzewów

  Czas na cięcie i formowanie krzewów w ogrodzie. Strzyc je, czy też tylko lekko skrócić im pędy. A może poprzestać na wycięciu uschniętych gałązek? Oto sprawdzone rady.

 • 20.02.2009 WARSZAWA - BUW - WYSTAWA STORCZYKOW " ORCHIDEA 2008 " N/Z PAPHIOPEDILUM MAUDIAE VINICOLOR FOT. ALINA GAJDAMOWICZ / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (230) - 12 2010 SLOWA KLUCZOWE: KWIATY ROSLINY STORCZYKI WYSTAWY

  Storczyk Sabotek: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

  Masz okazałą kolekcję storczyków na parapecie, a marzysz o kolejnym? Może warto spróbować swoich sił w uprawie Sabotka?

 • Katleja (Cattleya) ma kwiaty o średnicy od 3 do 15 cm. Drobnokwiatowe odmiany kwitną najdłużej (2-3 miesiące). Lubi wilgoć, zimuje w temp. 8-15°C. Brassia (Brassia) 'Painter Big Spider' kwitnie co roku, jeśli od września do grudnia w dzień stoi w temperaturze 18-22°C, a w nocy 13-15°C. Sabotek (Paphiopedilum) tworzy kwiaty o wysokości 30 cm, a ich dolny płatek ma kształt bucika. Po kwitnieniu rozetka liści zamiera, ale od razu rozwija się nowa. Zygopetalum (Zygopetalum) dorasta do pół metra wysokości. Ma pachnące kwiaty o średnicy do 9 cm. Nie lubi zraszania - często moczone liście gniją. Dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) i na młodych, i na starych pędach tworzy obfitość kwiatów, jeżeli od czerwca do października stoi pod 'chmurką', a od września jest też chronione przed deszczem.

  Storczyki. Trochę inne orchidee. Pielęgnacja cymbidium, dendrobium, sabotek, miltonia, katleja

  Popularnym falenopsisom niewiele trzeba, by na okiennych parapetach kwitły niemal bez przerwy. Bardziej oryginalne orchidee mają nieco inne zwyczaje i wymagania.