Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oryginalny fotel Chierowskiego. Kultowy fotel 366

Red./C
Fotele 366 - Fot. serwis prasowy firmy 366 Concept

Fotele należą do najbardziej popularnych mebli wypoczynkowych. Jednym z najbardziej popularnych foteli jest fotel Chierowskiego. Został on zaprojektowany w latach sześćdziesiątych. Był wówczas obiektem pożądania bardzo wielu osób. Dzisiaj fotel ten znów należy do niezwykle cenionych mebli. Jest bardzo ceniony przez zagranicznych projektantów wnętrz. Budzi też coraz większe zainteresowanie rodzimych projektantów. Warto ten fotel poznać trochę bliżej, aby dowiedzieć się, dlaczego warto zaprosić go do swojego domu.

Fotel 366 – co warto wiedzieć o jego projektancie?

Autorem fotela jest Józef Chierowski. Jego potoczna nazwa nawiązuje więc do nazwiska autora. Józef Chierowski żył w latach 1927 – 2007. Był studentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom ukończenia uczelni uzyskał w 1952 roku. Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni. Był między inny kierownikiem Katedry Projektowania Form przemysłowych oraz Katedry Architektury Wnętrz. Wykonywał też projekty wnętrz (między innymi dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) i mebli. Największą sławę przyniósł mu jednak fotel 366.

Czym charakteryzuje się fotel Chierowskiego?

Specjalnością Józefa Chierowskiego było wzornictwo przemysłowe. Słynny fotel z czasów PRL został przez niego zaprojektowany w 1962 roku. Być może fotel ten nigdy by nie powstał, gdyby nie pewne tragiczne wydarzenia. Józef Chierowski związany był nie tylko z uczelnią, na której studiował, ale także z mającą siedzibę w Świebodzicach Dolnośląską Fabryką Mebli. W 1962 roku w fabryce wybuchł pożar, który strawił zarówno hale produkcyjne, jak i większość maszyn. Dolnośląska Fabryka Mebli po pożarze poszukiwała projektu mebla, którego produkcja nie byłaby zbyt skomplikowana i czasochłonna.

J. Chierowski wykorzystał szansę i zaprojektował zupełnie nowy fotel. Jego projekt spodobał się kierownictwu zakładu, został więc skierowany do produkcji. W 1959 roku zaprojektowany przez niego fotel pokazano na Krajowych Targach w Poznaniu. Design fotela wprawił w zachwyt zarówno kierownictwo fabryki mebli, gości odwiedzających targi, jak i konsumentów. Zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego fotel posiadał trapezowe siedzisko z oparciem, zwężające się do dołu nóżki nawiązujące do stylu obowiązującego dekadę wcześniej. Autor fotela dodał do niego także podłokietniki o łagodnym, lekko zaokrąglonym kształcie.

Konstrukcję fotel najczęściej wykonywano z naturalnego drewna bukowego, rzadziej dębowego albo jesionowego.  Zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego był niezwykle wygodny i świetnie sprawdzał się nawet w niewielkich mieszkaniach. Fotele tapicerowane były wysokiej jakości tkaniny, dzięki czemu obicie było naprawdę wytrzymałe i trwałe. Designem fotelu Chierowskiego zachwycili się wszyscy. Wykorzystywano go nie tylko w prywatnych mieszkaniach i domach. W fotele 366 wyposażano też placówki dyplomatyczne. Był to również popularny towar eksportowy. Produkcję tych foteli zakończono w latach 80.

Józef Chierowski (1927-2007) polski projektant wnętrz i mebli oraz pianin dla Wytwórni Instumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy. - Fot. serwis prasowy firmy 366 Concept

Fotel 366 powraca w wielkim stylu

W drugiej dekadzie XXI wieku w aranżacji wnętrz pojawił się styl retro i vintage. Powróciło więc zainteresowanie meblami z lat sześćdziesiątych. Zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego fotel znów przeżywa swoje złote lata. Można go coraz częściej znaleźć nie tylko we wnętrzach zaaranżowanych w stylu retro i vintage. Fotel okazał się bardzo uniwersalnym meblem pasującym również do wnętrz w stylu skandynawskim.

Ile kosztuje fotel Chierowskiego?

Cena tego fotela zależy przede wszystkim od tego, jaki mebel interesuje nabywcę. Oryginalne, a więc wyprodukowane w czasach PRL-fotele można znaleźć na giełdach staroci czy na Internecie. Dobrze zachowany fotel nie jest drogi. Przy odrobinie szczęścia można go kupić nawet za dwieście złotych. Fotele, które mają jakąś wadą, można kupić jeszcze taniej. Wystarczy fotel oddać do renowacji, aby jego cena wzrosła nawet pięciokrotnie. Nowy fotel wzorowany na tym z PRL- będzie droższy. Cena nowego fotela zaczyna się od pięciuset złotych.

Do jakich wnętrz pasuje fotel Chierowskiego?

Wspominaliśmy, że fotel Chierowskiego doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, vintage i retro. Możliwości wykorzystanie tego fotela, zarówno oryginalne z PRL-u, jak i nowego, który jest na nim wzorowany, są o wiele większe. Fotel 366 można wykorzystać także urządzając wnętrza w stylu minimalistycznym. Ten kultowy mebel będzie pasował także do nowoczesnych wnętrz oraz tych w typie loftowym. Z powodzeniem można wykorzystać nie tylko w aranżacji wnętrz mieszkalnych.

Jest odpowiedni również do miejsc publicznych, przychodni, biur czy kawiarni. Produkowane obecnie fotele Chierowskiego występują w wielu wariantach kolorystycznych. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się fotele z obiciem w kolorze szarym, żółtym, bordowym i ciemnozielonym. Firma, która posiada wyłączną licencję na produkcję foteli wzorowanych na tych Chierowskiego do kompletu proponuje także stoliki, sofy, podnóżki i bujane fotele.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców

Skomentuj:

Oryginalny fotel Chierowskiego. Kultowy fotel 366

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej