Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Oszczędzanie energii – od czego zacząć?

AZ
Oszczędzanie energii – od czego zacząć? - GTV

Ceny energii elektrycznej w ostatnich latach notują spore wzrosty. Polska energetyka opiera się w większości na węglu kamiennym i brunatnym – opłaty związane z emisją CO2 do atmosfery sprawiają, że energia staje się coraz droższa. Dlatego tak wiele mówi się o jej oszczędzaniu. Aby poszukać oszczędności, wbrew pozorom na samym początku nie trzeba podejmować radykalnych kroków. Od czego zacząć oszczędzanie energii we własnym domu?

Niższe rachunki za prąd i troska o środowisko

Prąd, który trafia do domowych gniazdek pokonuje wcześniej dość długą drogę. Elektrownie węglowe podgrzewają ogromne ilości znajdującej się w ich instalacjach wody, z której powstaje para. Rozgrzana do kilkuset stopni Celsjusza pod wysokim ciśnieniem napędza turbinę połączoną z generatorem prądu. Później energia elektryczna po liniach wysokiego i niskiego napięcia jest transmitowana do odbiorców.

Polityczne ustalenia, których stroną jest również Polska sprawiają, że energia elektryczna pochodząca ze spalania węgla jest coraz droższa, bo została objęta opłatami emisyjnymi. Transformacja energetyczna nie nastąpi błyskawicznie, więc aby płacić niższe rachunki za energię, warto poszukać oszczędności. Niższe zużycie prądu przekłada się ponadto na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji oraz pyłów do atmosfery.

Odbiorcy energii elektrycznej mogą dziś stać się prosumentami, czyli jednocześnie produkować energię poprzez ogniwa fotowoltaiczne, a jej nadwyżki oddawać do sieci, uzyskując w ten sposób oszczędności. Wymaga to jednak pokaźnych inwestycji. Oszczędzanie można jednak zacząć od prostych kroków, na przykład wymieniając stare oświetlenie na nowoczesne LED-y, dostępne między innymi w ofercie wiodącego producenta – GTV. Od czego jeszcze zacząć oszczędzanie energii elektrycznej?

Oszczędzanie energii w domu – sprawdź od czego zacząć

Sposobów na redukcję zużycia prądu jest naprawdę wiele. Stosując jednocześnie większość spośród nich można uzyskać znaczne oszczędności!

Lodówka należy do najbardziej prądożernych urządzeń w domu. Zużycie energii można ograniczać regulując jej temperaturę – mniej wypełniona nie wymaga tak wysokiej temperatury. Drzwiczki powinno otwierać się jedynie na chwilę. Ponadto, lodówka nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła, w tym grzejników i ciepłych potraw.

Najbardziej energooszczędne są kuchenki indukcyjne. Z kolei wybierając pomiędzy modelem gazowym a ceramicznym, z punktu widzenia oszczędności, lepiej postawić na ten pierwszy. Używając piekarnika warto korzystać z termoobiegu i ograniczyć niepotrzebne otwieranie drzwiczek. Potrawy powinny być gotowane pod przykryciem, jeżeli pozwala na to przepis, a woda tylko w takiej ilości, jaka jest potrzebna.

Telewizor, kino domowe, sprzęt audio, a zwłaszcza laptop nie muszą być włączone przez 24 godziny na dobę. Urządzenia, które nie są akurat wykorzystywane, najlepiej wyłączyć i odłączyć od prądu.

Pralka i zmywarka pobierają tyle samo prądu i wody, niezależnie od zawartości. Aby poszukać oszczędności energii elektrycznej, należy planować pranie i zmywanie w taki sposób, aby odbywały się przy całkowitym wypełnieniu.

Całkiem dużo energii elektrycznej pobiera odkurzacz. Wielu użytkowników przyzwyczaiło się do korzystania z tego urządzenia przy mocy zwiększonej do maksimum. Jednak zużycie prądu jest wówczas naprawdę wysokie, a odkurzanie niekoniecznie skuteczniejsze. Wyższą moc powinno się wybierać, gdy sprzęt nie radzi sobie z konkretnym zabrudzeniem.

W polskich domach często nadużywa się oświetlenia. Żarówki pozostają zapalone w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa. Warto wyrobić w sobie nawyk gaszenia światła, gdy nie jest ono potrzebne. W niektórych pomieszczeniach można postawić na detektory ruchu.

Największe oszczędności związane z oświetleniem przyniesie natomiast jego modernizacja. Źródła światła LED są o kilkaset procent bardziej energooszczędne od tradycyjnych. W dodatku cechuje je znacznie dłuższa żywotność. LED-y w niczym nie ustępują tradycyjnym źródłom oświetlenia. Do dyspozycji pozostają świetlówki o zróżnicowanej barwie światła, którą można dopasować do preferencji domowników i aranżacji kolorystycznej wnętrza. Z kolei nowoczesne oprawy LED, plafony i lampy cechuje bardzo ciekawy design – sprawdzają się w zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Kilka prostych kroków może przyczynić się do, mocno odczuwalnych w skali miesiąca i roku, oszczędności w rachunkach za energię elektryczną!

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?

Polecane

Wiosenne porządki w domu
Less waste - ekologia w prowadzeniu domu
Ile kosztuje mieszkanie dwupokojowe? Aktualne ceny w największych miastach

Skomentuj:

Oszczędzanie energii – od czego zacząć?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej