Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?

Materiały prasowe
Paszport roślin - Fot. PIORiN

W dobie wzrostu sprzedaży internetowej roślin, coraz większą rolę odgrywa paszport roślinny. Jeśli sprzedajesz sadzonki, drzewa, krzewy czy rośliny doniczkowe online, musisz wiedzieć, że każda z nich musi posiadać ten dokument. Bez paszportu nie możesz legalnie sprzedawać roślin przez Internet – nawet jeśli są one z twojego własnego ogrodu. Dowiedz się, jak uzyskać paszport roślinny i dlaczego jest to tak istotne.

Co to jest paszport roślinny?

Paszport roślinny to urzędowy dokument, który potwierdza, że roślina jest wolna od szkodników i chorób (agrofagów). Paszporty są wymagane przy sprzedaży internetowej sadzonek, cebulek, drzewek czy roślin doniczkowych. Obowiązkiem ich stosowania są objęte zarówno małe sklepy, jak i osoby prywatne, sprzedające rośliny np. na platformach takich jak Allegro, OLX, czy Facebook.

Kto musi mieć paszport roślinny?

Każda osoba sprzedająca rośliny przez Internet musi posiadać paszport roślinny. Wymóg ten dotyczy zarówno małych, jak i dużych sprzedawców. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz pojedyncze rośliny z domowej hodowli, czy prowadzisz sklep ogrodniczy, musisz spełniać wymogi PIORiN (Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa).

Jak zdobyć paszport roślinny?

Aby legalnie sprzedawać rośliny przez Internet, musisz zarejestrować się w urządowym rejestrze podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez PIORiN. Proces rejestracji jest prosty i można go załatwić online. Na stronie PIORiN znajdziesz formularz rejestracyjny, który po wypełnieniu i zatwierdzeniu nada ci numer wpisu do rejestru.

Paszport roślin - Fot. PlantHealth4Life

Jak uzyskać upoważnienie do wydawania paszportów roślin?

Po zarejestrowaniu się w rejestrze musisz uzyskać upoważnienie do samodzielnego wydawania paszportów roślin. Aby to zrobić, należy zdać egzamin, który obecnie można odbyć online. Wystarczy dostęp do Internetu, by przystąpić do testu w dogodnym dla ciebie momencie.

Dlaczego paszport roślinny jest tak ważny?

Paszport roślinny nie tylko potwierdza, że twoje rośliny są wolne od agrofagów, ale również umożliwia ich śledzenie od momentu produkcji do momentu sprzedaży. W przypadku wykrycia problemu z rośliną, paszport pozwala na zidentyfikowanie jej pochodzenia, co ułatwia szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia dla zdrowia roślin. Jest to kluczowe dla ochrony europejskich upraw i środowiska naturalnego.

Kampania #PlantHealth4Life

W ramach zwiększenia świadomości na temat zdrowia roślin, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Komisja Europejska prowadzą kampanię #PlantHealth4Life. Ma ona na celu promowanie odpowiedzialnego podejścia do uprawy i sprzedaży roślin oraz dbania o zdrowie roślin, które jest nieodłącznie związane z ochroną życia na Ziemi.

Dbaj o zdrowie roślin – zyskaj paszport roślinny i bądź odpowiedzialnym sprzedawcą!

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii oraz mediów społecznościowych PIORiN, z których można dowiedzieć się więcej o inicjatywie #PlantHealth4Life.

https://www.efsa.europa.eu/pl/plh4l

https://www.instagram.com/one_healthenv_eu

https://x.com/EFSA_EU

https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny

https://www.facebook.com/pioringovpl

https://www.instagram.com/pioringovpl/

https://twitter.com/pioringovpl/

O kampanii

#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej Unii Europejskiej. W tym roku kampania obejmie 21 państw członkowskich i jeden kraj kandydujący, dwukrotnie zwiększając swój zasięg z poprzedniego roku. Te kraje to: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Łotwa, Litwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Czarnogóra.

Źródło: EFSA

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?

Skomentuj:

Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej