Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Płytki ceramiczne w różnych stylach i rozmiarach. Modna glazura

Redakcja/Tekst: Ewa Stroik

Płytki ceramiczne są dziś nie tylko praktycznym wykończeniem, które chroni ściany przed wsiąkaniem wilgoci, lecz także ozdobą wnętrza. I dlatego stosujemy je coraz chętniej - tradycyjnie w łazience, ale też w kuchni czy w salonie. Jakie płytki ceramiczne są obecnie modne?

Kolekcja Goldgreen - Tubądzin

Popularność, jaką cieszą się płytki ceramiczne, ma solidne podstawy. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, poza tym ekologiczne, nietoksyczne i nie powodują alergii. Jeśli dodać do tego, że producenci prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić ten produkt i wprowadzają ciągle nowe, zaskakujące elementy dekoracyjne, to wybór płytek jako materiału wykończeniowego jest często przesądzony. Właściwości aranżacyjne, jakie oferują płytki ceramiczne zależą od preferencji estetycznych oraz panującej mody. Zawsze jednak należy uwzględnić również dopasowanie wzoru, koloru i formatu do danego pomieszczenia (kształt, rozmiar, przeznaczenie, meble, oświetlenie).

Płytki ceramiczne na starym podłożu - bez kucia, skrobania i kurzu >>

Płytki ceramiczne: klasyczne czy nowoczesne wnętrza?

Jeśli chodzi o płytki ceramiczne, wyróżnia się dwa główne nurty stylistyczne – nowoczesny oraz klasyczny, na podstawie których tworzy się nowe trendy. Płytki w stylu klasycznym są sprawdzonym rozwiązaniem w każdym tradycyjnym wnętrzu. Cenią je zwłaszcza osoby lubiące prostotę i ponadczasowy design. Klasyczne kafelki nigdy nie wyjdą z mody i dobrze dopasują się do wszelkich dodatków. Płytki klasyczne występują głównie w odcieniach bieli, szarości, czerni i beżu. Wybór ornamentyki płytek zależy od charakteru pomieszczenia.

Po pierwsze należy rozpatrzyć format, który wpływa na optyczne kształtowanie przestrzeni. Podobną funkcję pełni wzór. Najczęściej stosowane są nowoczesne motywy geometryczne oraz kwiatowe. Aby stworzyć poczucie głębi w pomieszczeniu, warto wykorzystać płytki ceramiczne o wzorach geometrycznych, najlepiej układających się w pewien rytm. Natomiast wzory kwiatowe to jeden z najbardziej wdzięcznych motywów do dekoracji ścian. Są efektowne, tworzą we wnętrzu przyjazny klimat.

Perły Ceramiki UE 2020 dla płytek Opoczno. Aż siedem nagród w prestiżowym konkursie >>

Łazienka inspiracje: co położyć na ściany w łazience? >>

Płytki ceramiczne: gwiazdy wielkiego formatu

Płytki ceramiczne w wielkich formatach są piękne i pozwalają tworzyć imponujące wnętrza, jednak nie są rozwiązaniem do każdej przestrzeni. Dobrze wykonany projekt wnętrz zazwyczaj zawiera kompozycję dużych i małych płyt, dekoracji, mozaiki i dodatków takich jak listwy. Bardzo często spotyka się projekty, w których kilka dużych płyt tworzy dominantę uzupełnioną klasycznymi formatami. Duży format pozwala ograniczyć gęstość siatki fug, umożliwia okładanie ścian i podłóg pojedynczymi slabami materiału i tworzenie niespotykanego efektu. Płytki ceramiczne wielkoformatowe są materiałem uniwersalnym – można je stosować na wiele różnych, również nieoczywistych sposobów. Dzięki możliwości tworzenia na ich powierzchni grafik odwzorowujących kamień i inne materiały stały się bardzo atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrz.

Sztuka nieoczywistych połączeń - poznaj kolekcje płytek 40x120 cm od Opoczno >>

Płytki ceramiczne: produkty alternatywne

Płytki imitujące beton i cement są alternatywą dla typowych ścian spotykanych w loftach. Pozwolą stworzyć aranżację w surowym klimacie. Takie płytki ceramiczne pasują także do pomieszczeń o minimalistycznym wykończeniu. Doskonale sprawdzają się w towarzystwie płytek drewnopodobnych. Z kolei płytki imitujące cegłę mogą mieć barwę białą lub w odcieniach czerwieni i brązów. Jest to bardzo ciepła i harmonijna stylizacja nawiązująca do minimalistycznego stylu. W połączeniu ze stylowymi dodatkami tworzy oryginalne wnętrze. Najczęściej pojawia się we wnętrzach inspirowanych retro, ale też w wersji skandynawskiej oraz nowoczesnych loftach. Oryginalnym rozwiązaniem są też płytki ceramiczne wzorowane na kamieniu naturalnym. Mają przyjemną w dotyku strukturę, technologia produkcji pozwala także oddać wiele detali kolorystycznych danego kamienia. Płytki wzorowane na kamieniach są znacznie lżejsze w porównaniu z surowym kamieniem, mają doskonałe właściwości techniczne. Wybierając płytki wykorzystujące wzór np. marmuru, wprowadzimy do wnętrza powiew luksusu.

Inspirujący duet: płytki ścienne w kolorach roku 2021 >>

Red Dot dla polskiej marki Opoczno! Odważna kolekcja Color Crush z „Oscarem designu” >>

Płytki ceramiczne: kolekcje małe, mniejsze, najmniejsze

W przypadku płytek o niewielkich wymiarach, aby uniknąć wizualnego „poszatkowania” wnętrza, najlepiej ograniczyć ich użycie do jednej, niezbyt dużej płaszczyzny. Może to być obudowa wanny, ściana pod prysznicem czy za umywalką, w strefie mycia. Takie rozwiązanie urozmaici wystrój, ale jednocześnie go nie przytłoczy. W tej kategorii rekordy popularności biją m.in. płytki ceramiczne heksagonalne czy jodełka. Najmniejsze płytki tworzą mozaiki. To rodzaj okładziny, który prezentuje się bardzo efektownie. Subtelnie lśni, pięknie dekoruje i, co bardzo ważne, doskonale nadaje się do wykańczanie półek, wnęk, rozmaitych schowków, których w małych wnętrzach nigdy nie jest za dużo. Ale i w przestronnych salonach kąpielowych mozaika jest idealna do wydzielania stref, układania ozdobnych pasów czy wykańczania obłych powierzchni.

Mozaika znów modna - małe płytki powracają >>

Płytki ceramiczne: piękno mozaiki

Kiedyś jej układanie wymagało cierpliwości i precyzji. Obecnie drobne elementy układane są fabrycznie na tafli na bazie siatki, którą następnie wtapia się w zaprawę. Dzięki tej technice proces układania i przyklejania jest łatwiejszy i szybszy. Ta dekoracja wykonana z drobnych kamyczków o różnej kolorystyce, cechująca się wieloma kształtami i ciekawą fakturą, jest dostępna w postaci ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, metalu i drewna.

Naprawa okładzin z płytek ceramicznych >>

Płytki ceramiczne typu metro w różnych aranżacjach >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Płytki ceramiczne w różnych stylach i rozmiarach. Modna glazura

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej