Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mozaika znów modna - małe płytki powracają

red.

Mozaiki występują w wielu różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Dają szeroki wachlarz możliwości w dekorowaniu ścian i podłóg - od wykończenia w tradycyjny sposób po barwne kompozycje, które możemy tworzyć według własnego uznania. Co jeszcze sprawia, że tak chętnie ozdabiamy nimi wnętrza?

Mozaika - popularna dekoracja ściany z historią

Najstarsze mozaiki powstawały przy wykorzystaniu kamyków rzecznych, a z czasem także kamieni szlachetnych, szkła oraz złota. Były robione ręcznie przez artystów, dlatego mogli sobie na nie pozwolić tylko ludzie zamożni. Również w bliższych nam czasach mozaika kojarzyła się raczej z luksusem. Dziś to się zmieniło - produkuje się ją na skalę masową, więc ceny są znacznie niższe. Przy układaniu bardzo drobnych elementów warto zatrudnić doświadczonego fachowca, z mozaiką w większych formatach (elementy są umieszczone na większych lub mniejszych plastrach) powinien poradzić sobie również glazurnik z mniejszym doświadczeniem.

 

Mozaika ścienna Diamond Art Deco
Mozaika ścienna Diamond Art Deco
fot. Raw Decor

Mozaika - modne wzory

Dostępne obecnie płytki mozaikowe to zazwyczaj wielokrotnie powtórzony wzór jednej z figur geometrycznych: kwadratu, rombu, koła, sześciokąta. Coraz popularniejsze są wzory zaczerpnięte z egzotycznych kultur, np. marokańska koniczynka czy rybia łuska. Ciekawie wyglądają też kompozycje stworzone z nieregularnych kawałków ceramiki, wyglądem przypominające mozaiki sprzed wieków.

 

Płytki łazienkowe
Płytki łazienkowe
fot. www.mercurymosaics.com

Z jakich jeszcze materiałów może być zrobiona mozaika?

Oprócz mozaik ceramicznych w sklepach znajdziemy również szklane, metalowe i drewniane. Każdy z tych materiałów ma niepowtarzalną fakturę i wygląd, pomogą więc podkreślić charakter wnętrza i staną się jego niebanalną ozdobą. To dobra propozycja nie tylko dla zwolenników naturalnych materiałów.

Metalowa mozaika będzie wyglądała świetnie w nowoczesnej kuchni (na ścianie nad blatem roboczym) - najlepiej w połączeniu drewnianymi szafkami. Jej metaliczny blask będzie się komponował również z chromowanymi detalami, takimi jak bateria zlewozmywakowa czy uchwyty meblowe.

Gdzie zastosować mozaikę drewnianą? Taka dekoracja sprawdzi się w salonie - na ścianie za tv lub jako wykończenie obudowy kominka.

 

Mozaika Dinox, wym. 30,5 x 30,5 cm, cena 57 zł/szt., DUNIN
Mozaika Dinox, wym. 30,5 x 30,5 cm, cena 57 zł/szt., DUNIN
Fot. producent

Mozaika pozwala na tworzenie barwnych obrazów

Drobne płytki tworzące geometryczne wzory są piękną dekoracją ściany, ale mozaika daje też inne, bardziej oryginalne możliwości aranżacyjne. Co powiecie na całą ścianę pokrytą kosteczkami układającymi się w obraz, który przypomina fototapetę? Coraz więcej firm oferuje usługę przygotowania mozaiki ściennej z dowolnie wybranym przez nas wzorem - również na podstawie ulubionego obrazu lub zdjęcia - a nawet własnoręcznie wykonanego rysunku.

 

Dekoracyjna mozaika na ścianie
Dekoracyjna mozaika na ścianie
fot. Orlando Gutiérrez/Zooco Estudio
    Więcej o:

Skomentuj:

Mozaika znów modna - małe płytki powracają