Poddasze. Okna w połaci dachu
Poddasze może być doświetlone przez okna dachowe lub pionowe montowane w lukarnach. Okna połaciowe wpisują się w każdy rodzaj pokrycia dachowego.
Projekt wnętrz poddasza dobrze jest zacząć od narysowania na planie obszaru, na którym wysokość od posadzki do sufitu wynosi 190 cm i więcej. To przestrzeń najbardziej komfortowa i efektywna.
Można więc zdecydować się na nie nawet wtedy, gdy budynek jest już gotowy. W pomieszczeniach pod dachem o małym kącie nachylenia bardziej funkcjonalne będą okna wyższe, natomiast w tych pod dachami stromymi – okna niższe. Aby wstępnie ustalić, jak wiele okien ma być w pomieszczeniu, należy podzielić jego metraż przez osiem. Otrzymany wynik to minimalna powierzchnia szyb potrzebna do doświetlenia wnętrza. Jednak wielkość ramy okiennej nie jest równa wielkości szyby. Informację o powierzchni przeszklenia wybranego modelu można znaleźć w karcie produktu.
Z kolei decyzję o wyborze lukarny trzeba podjąć na etapie projektu. Późniejsze jej wstawienie będzie wymagało pozwolenia na budowę. Warto też wiedzieć, że okna pionowe montowane w lukarnach dostarczają nawet o 50% mniej światła niż odpowiednio usytuowane okna dachowe. Wyjątkiem jest okno dachowe – lukarna. To kompletny zestaw wysokiej jakości elementów instalacyjnych, który umożliwia montaż dowolnych okien dachowych w atrakcyjnych zestawach czterech lub sześciu okien.
Skomentuj:
Poddasze. Okna w połaci dachu