Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konstrukcja lukarny

Tekst Jan Wrześniak

Niby nie jest skomplikowana. Najpopularniejsze typy lukarn składają się ze ściany frontowej (którą w całości może zajmować okno), ścianek bocznych i daszku.

Lukarna o konstrukcji drewnianej - przed ułożeniem pokrycia
Lukarna o konstrukcji drewnianej - przed ułożeniem pokrycia
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Praktycznie jednak zbudowanie takiej konstrukcji może sprawiać problem. Lukarny bowiem wymagają starannego ocieplenia oraz ochrony przed zawilgoceniem wodą opadową i parą wodną z wnętrza domu.

Drewniana. Szkielet stanowi rama frontowa, którą mocuje się do murłaty i krokwi. Następnie wykonuje się konstrukcję daszku. W lukarnach jednospadowych krokwie wspiera się na górnej belce ramy i krokwiach dachu; w lukarnach dwu- i trójspadowych - na płatwiach i belce kalenicowe, j mocowanych do ramy frontowej i krokwi dachu. Na tym etapie układa się pokrycie dachowe (zwykle takie samo jak na dachu domu) oraz wstawia okno.

By można było zabudować ścianki boczne, niezbędny jest szkielet pomocniczy z drewnianych słupków mocowanych co 60 cm między krokwiami dachu i krokwiami lub płatwiami lukarny. Do słupków mocuje się membranę dachową, a później kontrłaty i - zależnie od rodzaju wykończenia - łaty albo płyty drewnopochodne (sklejkę wodoodporną lub płyty OSB/3 o grubości około 1 cm).

Tak wykonaną konstrukcję lukarny ociepla się podczas wykańczania poddasza. Najpierw od wewnątrz układa się wełnę mineralną, później zabezpiecza się ją folią paroizolacyjną przed wilgocią napływającą z wnętrza domu, a na końcu mocuje do metalowego rusztu płyty gipsowo-kartonowe.

Murowana. Tę konstrukcję wykonuje się rzadziej niż szkielet drewniany - najczęściej wtedy, gdy ścianka frontowa stanowi przedłużenie zewnętrznej ściany domu. Bardzo często wzmacnia się ją dodatkowo żelbetową ramą. Ścianka frontowa takiej lukarny zakotwiona jest wówczas w wieńcu stropowym ściany zewnętrznej, a ścianki boczne muruje się na stropie.

Gdy mury są już gotowe, wykonuje się drewnianą konstrukcję daszku. W lukarnach jednospadowych krokwie opiera się z jednej strony na krokwiach dachu, z drugiej na murłacie ułożonej na ściance frontowej; w lukarnach dwuspadowych krokwie opiera się na ściankach bocznych (w trójspadowych także na ścianie frontowej) i łączy w kalenicy.

Jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachowego, ścianki lukarny ociepla się od zewnątrz, używając takiego samego materiału, jaki będzie układany na ścianach zewnętrznych domu. Jeśli ściany mają być wykończone tynkiem cienkowarstwowym, w warstwie zaprawy zbrojącej zatapia się siatkę z włókna szklanego. Dopiero wtedy w ścianie frontowej montuje się okno, a od strony wnętrza ociepla dach.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Konstrukcja lukarny