Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pompa ciepła – wybór najlepszej oferty

Tekst: Stefan Żuchowski
Pompa ciep – wybór najlepszej - Fot.: VAILLANT

Instalacja z pompą ciepła zawiera cały szereg elementów, a jej efektywność i niezawodność zależy nie tylko od jakości zastosowanych rozwiązań, ale również od ich optymalnego doboru i montażu. Z tego powodu tak ważny jest wybór profesjonalnej firmy. Na początkowym etapie inwestycji powinniśmy starać się porównać nie tylko ceny zaproponowane przez poszczególnych instalatorów, ale również ich przygotowanie do wykonania pracy oraz posiadane uprawnienia.

Oferta pomp ciepła na naszym rynku jest bardzo szeroka. Poszczególne grupy urządzeń mogą różnić się znacząco, a ich producenci mogą mieć odmienne wymagania w zakresie montażu. Nie zdziwmy się zatem, jeśli podczas rozmów z kilkoma wykonawcami usłyszymy czasami różniące się znacznie propozycje doboru urządzenia, jego lokalizacji czy też wyposażenia instalacji. Różnice pomiędzy ofertami mogą być tym większe, im bardziej ogólne dane na temat naszego budynku i naszych potrzeb przekazaliśmy wykonawcy. Biorąc to pod uwagę od razu można zauważyć, iż dociekliwość potencjalnego wykonawcy dobrze świadczy o jego przygotowaniu do montażu.

W trakcie rozmowy możemy również otrzymać propozycje rozbudowy instalacji czy wyposażenia w dodatkowy osprzęt. Czasem taka opcja może być dla nas uzasadniona, a innym razem może okazać się zbędnym wydatkiem, którego możliwości wykorzystamy jedynie w niewielkim stopniu. Dlatego warto wnikliwie przeanalizować wcześniej dostępne na rynku możliwości i zastanowić się nad ich przydatnością w kontekście charakterystyki budynku i instalacji, a także naszego trybu życia czy przyzwyczajeń.

Przygotowanie do rozmowy

To ważny etap, który może pozwolić nam bardziej świadomie i trafnie dokonać wyboru oferty. Po pierwsze, w celu uniknięcia otrzymywania nieadekwatnych propozycji powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie informacji dla potencjalnych wykonawców. Część inwestorów ma do dyspozycji gotowy projekt instalacji z pompą ciepła, np. zakupiony wraz z projektem domu. Zawiera on z reguły rozwiązanie z konkretnym urządzeniem. Mimo wszystko projekt jest przydatny nawet wtedy, gdy planujemy zastosować inny model czy nawet inny rodzaj pompy ciepła. Projekt zawiera bowiem szczegółowe informacje na temat potrzeb energetycznych budynku, tzw. strat ciepła, czyli ilości energii jaką dom traci do otoczenia w trakcie mrozów. Wartość ta jest podawana w [W] lub w [W/k].

Jeśli nie dysponujemy szczegółowym projektem instalacji wówczas przydatna może być, tzw. projektowana charakterystyka energetyczna budynku. To dokument zawierający informacje o przewidywanym zużyciu energii na potrzeby ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody czy też chłodzenia domu.

Aby ułatwić sobie porównanie poszczególnych ofert, należy przygotować potencjalnym wykonawcom precyzyjne dane dotyczące strat ciepła w budynku, a także wiele innych informacji. Ich listę prezentujemy poniżej z uwzględnieniem nowego i użytkowanego już domu - Fot.: VAILLANT

Nowy dom

W tej sytuacji należy przygotować co najmniej następujące informacje i dokumenty:

Chociaż nowoczesne pompy ciepła działają coraz ciszej, to planując montaż modelu powietrznego, warto wziąć pod uwagę to, że zaleca się go umieścić w pobliżu domu, w miarę możliwości z dala od okien pomieszczeń mieszkalnych - Fot.: GALMET

Zamieszkały dom

Jeśli poszukujemy wykonawcy do montażu pompy ciepła w budynku istniejącym, wówczas oprócz powyższych informacji niezbędne jest przekazanie informacji o:

Tak przygotowane informacje pozwolą uniknąć znacznych różnic między ofertami, które zostaną przedstawione przez poszczególnych wykonawców.

Co powinna zawierać typowa oferta z powietrzną pompą ciepła? 

Po dostarczeniu wykonawcy niezbędnych informacji możemy oczekiwać oferty, w której znajdzie się proponowany model pompy ciepła, w tym jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Oferta powinna zawierać również informacje na temat ewentualnego osprzętu dodatkowego. Dotyczy to zwłaszcza rozbudowanej instalacji, która miałaby zasilać, np. obieg ogrzewania podłogowego i osobny obieg grzejników. Ważny osprzęt może stanowić, np. zbiornik buforowy, grupy pompowe, naczynia wzbiorcze, itd.

Doświadczony wykonawca zamieści również w ofercie dane o przewidywanej temperaturze zewnętrznej, do której pompa ciepła samodzielnie zasili instalację. Jest to tzw. punkt biwalentny. Dopiero poniżej tej temperatury pompa ciepła będzie wymagała wspomagania ze strony dodatkowego źródła ciepła, z reguły grzałki elektrycznej.

Dla ograniczenia zużycia energii elektrycznej pompę ciepła dobiera się tak, aby w zachodniej, cieplejszej części Polski, tzw. strefie klimatycznej I i II pracowała samodzielnie co najmniej do temperatury – 3 czy – 5oC, w Polsce centralnej, czyli strefie III co najmniej -7 C czy – 8oC, a w części północno-wschodniej oraz regionach podgórskich już do – 10 czy – 12oC.

Oferta może zawierać również informację o szacunkowych rocznych kosztach eksploatacji instalacji z pompą ciepła.

Natomiast dla porównania efektywności poszczególnych pomp ciepła i generowanego przez nie poziomu hałasu niezbędna będzie tzw. karta produktu i etykieta energetyczna.

Wykonawca powinien również podać moc pompy ciepła i grzałki dla skrajnych warunków zimowych występujących w danej strefie. Przykładowo, jeśli w danej lokalizacji zimą temperatura spada do – 16oC, to powinniśmy mieć pewność, że łączna moc pompy ciepła i grzałki będzie co najmniej równa obliczonym stratom ciepła budynku. Oczywiście w szczególnych przypadkach można podjąć decyzję o zastosowaniu pompy ciepła i grzałki, których moc jest minimalnie niższa od strat ciepła budynku. Takiego wyboru dokonuje się, np. gdy moc kolejnej pompy ciepła w typoszeregu jest znacznie wyższa czy też, gdy w domu występuje jeszcze inne źródło ciepła, z którego korzystamy w trakcie mrozów, np. kominek.

 

Analizując w ofercie zaproponowane rozwiązania, w tym wybór pompy ciepła konkretnego producenta, warto zwrócić uwagę, jak rozbudowana jest na naszym terenie sieć serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego - Fot.: VIESSMANN
Jeżeli bierzemy pod uwagę współpracę powietrznej pompy ciepła i fotowoltaiki, zalecaną opcją jest zaplanowanie czasu podgrzewania wody do mycia w pojemnościowym zasobniku przede wszystkim w ciągu dnia - Fot.: BUDERUS
Na etykiecie energetycznej każdej pompy ciepła znajdziemy informacje o jej klasie energetycznej oraz poziomie generowanego przez nią hałasu podczas pracy (wewnątrz i na zewnątrz domu) - Fot.: DE DIETRICH

Często inwestorzy pobieżnie przeglądają ofertę, przechodząc od razu do ceny. To duży błąd. Dopiero przeanalizowanie oferty pod kątem ich zawartości w stosunku do ceny pozwoli podjąć właściwą decyzję.

Co powinna zawierać typowa oferta z gruntową pompą ciepła? 

Oprócz wymienionych wyżej informacji oferta z gruntową pompą ciepła powinna zawierać zaproponowaną wstępnie wielkość i koszt instalacji dolnego źródła ciepła. Nakłady te obejmują: realizację projektu prac geologicznych (dotyczy sond gruntowych), wykonanie odwiertów lub wykopów pod kolektor poziomy, zakup i montaż studzienki/rozdzielacza i armatury oraz cenę płynu niezamarzającego do napełnienia instalacji.

Uwaga! W przypadku kolektorów pionowych końcowy koszt będzie zależał od warunków geologicznych w danej lokalizacji, które zostaną wstępnie określone na etapie sporządzania projektu prac geologicznych, a ostatecznie ustalone w trakcie wykonywania pionowych sond. Niekiedy okazuje się, że jest potrzeba wykonania dłuższych odwiertów niż zostało to określone na etapie sporządzania oferty.

Argumenty świadczące o profesjonalizmie i przygotowaniu firmy wykonawczej to:

Oczywiście same zdjęcia nie pozwolą nam ocenić efektów pracy instalacji. Jeśli chcemy uzyskać bliższe informacje, warto poprosić wykonawcę o kontakt do użytkowników pomp ciepła, którzy korzystają z instalacji co najmniej od roku i nie chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami;

Nakłady początkowe na zakup pompy ciepła zależą od wielkości domu i standardu jego izolacji termicznej. A w przypadku modelu gruntowego, im większe moc urządzenia będzie konieczna, tym wyższy koszt dolnego źródła ciepła, czyli odwiertów lub kolektora płaskiego - Fot.: VIESSMANN
Wybierając nowoczesne modele pomp ciepła, zwróćmy uwagę na możliwości zarządzania pracą całego układu grzewczego. Wiele urządzeń wyposażonych jest w dotykowy, intuicyjny panel sterowania lub sterowanie zdalne za pomocą specjalnej aplikacji - Fot.: BOSCH
Warto zawsze poprosić wykonawcę o referencje z instalacji wyposażonej w pompę ciepła, która przepracowała przynajmniej przez jeden pełny sezon grzewczy. Rozmowa z takim inwestorem z pewnością przyniesie nam wiele cennych informacji na temat eksploatacji urządzenia - Fot.: GALMET

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W celu sprawnego znalezienia dokonania wyboru odpowiedniej oferty montażu pompy ciepła należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować informację i dokumentację niezbędną do ustalenia potrzeb energetycznych budynku. Na etapie oceny poszczególnych ofert korzystamy z kart produktów. Równie ważne jest jednak określenie doświadczenia i umiejętności firmy wykonawczej w czym pomocne będą referencje, opinie oraz posiadane uprawnienia i odbyte szkolenia.

W przypadku wyceny pompy ciepła przydatna będzie również znajomość i doświadczenie w zakresie dostępnych programów dofinansowań do inwestycji (Czyste Powietrze, Moje Ciepło) i przygotowania dokumentacji. Oczywiście informacje na temat dostępnych dofinansowań i procedur możemy uzyskać również u doradców w większości gmin.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę? - Fot.: SAUNIER DUVAL

Profesjonalna firma oferuje zarówno fachowe doradztwo, jak i sprawny montaż pompy ciepła i całej instalacji. Może też dokonać pierwszego uruchomienia systemu, jeśli ma odpowiednią autoryzację producenta pompy ciepła lub zlecić je serwisowi fabrycznemu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pompa ciepła – wybór najlepszej oferty
Jakie źródło ogrzewania wybrać, gdy myślimy o naszym budżecie i zdrowiu?
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła

Skomentuj:

Pompa ciepła – wybór najlepszej oferty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej