Pomysł na ścianę przy łóżku
Pierwsze skojarzenie z sypialnią? Wygodne łóżko, ale coraz częściej w asyście atrakcyjnej ściany podkreślającej rangę mebla i jego wezgłowia. Obydwa elementy są centralnym miejscem każdej sypialni, dlatego warto zadbać o ich spójny, estetyczny wygląd. Mamy na to kilka pomysłów.
Jakość odpoczynku w sypialni zależy głównie od dobrze dobranego materaca, dalej odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia, niższej niż w innych pokojach temperatury – najlepiej ok. 19-21 st., i dostępu świeżego powietrza. To główne składniki zdrowego snu, wymieniane przez specjalistów. Niemniej jednak istotny jest też wygląd świątyni spokoju i relaksu, który wpływa na nasze emocje.
Za pomocą kolorów, różnych materiałów wykończeniowych, oświetlenia oraz dodatków można wykreować w sypialni przestrzeń, która przyniesie satysfakcjonujący spokój i zadowoli estetycznie. Odprężeniu sprzyjają kolory neutralne: biele, beże, szarości, taupe czy brązy. Bezpiecznie poczujemy się w objęciach pasteli: łagodnych błękitach, lekkich zieleniach i żółcieniach, zgaszonych różach oraz lawendzie i modnej w tym roku moreli. Ciemne barwy wykreują przytulną i kuszącą atmosferę. Spośród materiałów wykończeniowych najlepiej kojarzonym z wewnętrznym wyciszeniem materiałem jest drewno. Dobrą akustykę i przytulną aurę pomogą stworzyć tapety oraz tkaniny.
Weźmy na warsztat główną dominantę sypialni – ścianę za wezgłowiem łóżka, która ma za zadanie wyeksponować mebel i może stać się jednym z najważniejszych składowych decydujących o charakterze wnętrza. W jaki sposób ją wykończyć, aby podkreślała strefę wypoczynku i nadawała wnętrzu efektowny wygląd? Jakie materiały i kolory dobrać do jej wykończenia?
Tapety na ścianie przy łóżku
Zawsze modnym sposobem na szybką zmianę wystroju sypialni jest wykończenie ściany przy łóżku tapetą. Odpowiednio dobrany kolor i wzór tapety wpłynie na klimat wnętrza. Dlatego wybierz taką, która nie będzie przeszkadzać w zasypianiu, a jednocześnie upiększy pokój. Dobierając wzór tapety można kierować się zasadą, w której wnętrze spokojne, nieco nudne wzbogaci tapeta o odważniejszym wzorze z odrobiną szaleństwa, z niecodziennym rysunkiem, grafiką lub fotografią. Z kolei do pomieszczenia o bogatej stylizacji lepiej wybrać subtelniejszy wzór. Rozważ także wybór tapety z motywem zgodnym z twoimi zainteresowaniami lub opartym na inspiracjach, które wpłynęły na wystrój całego mieszkania.
Płyty ścienne przy łóżku
Drewnopodobne i drewnopochodne płyty znajdują swoje zastosowanie w postaci całościennych okładzin, ale także jako elementy aranżacji łączone z innymi materiałami. Wykończone fornirami, laminatami, lakierami tworzącymi gładkie powierzchnie w dowolnych kolorach lub dodatkowo frezowane odnajdą się we wszystkich nowoczesnych aranżacjach tworząc trwałe, odporne na intensywne użytkowanie i estetyczne powierzchnie. W sprzedaży znajdziemy także całą gamę płyt ściennych ozdobnych, które odwzorowują wzory cegieł, betonu, kamieni, stali, a nawet motywów roślinnych. Płyty można montować na starym podłożu takim jak płytki ceramiczne, drewno, beton, czy płyty karton-gips.
Drewniane deski na ścianie przy łóżku
Drewno to bardzo pożądany, dodający przytulnej aury element wyposażenia wnętrz. W postaci desek gości w naszych domach głównie jako wykończenie podłogi, czasem jako surowiec do produkcji mebli, rzadziej jako wykończenie ścian. A szkoda. Naturalna nuta desek w odcieniach różnych gatunków drewna lub malowanych na kolory, zwłaszcza bieli – polecanej do sypialni, znakomicie zgrywa się z wszelkimi materiałami wykończeniowymi. Deski w zależności od dobranej szerokości oraz wykończenia – jako surowe lub lakierowane, barwione, malowane, szlifowane, szczotkowane czy olejowane mogą stać się ozdobą niemal każdej aranżacji – rustykalnej, skandynawskiej, eklektycznej, loftowej, a nawet minimalistycznej. Kochamy drewno za jego szlachetny wygląd, ciepło, zapach i trwałość.
Lamele ścienne w sypialni
Za łóżkiem w sypialni efektownie będą wyglądać lamele ścienne, które nawiązują do wykończenia ścian tradycyjnym drewnem. To materiał wprost stworzony do prezentowania na pojedynczej ścianie lub jej fragmencie. Jako przestrzenny element doda pomieszczeniu głębi, zachwyci światłocieniem, wysmukli optycznie proporcje pokoju. Forma wąskich, drobnych, regularnie zamontowanych listewek będzie idealnym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji. Do sypialni w stylu mid modern century czy vintage wybierz lamele z bejcowanego, ciemnego drewna. Sypialnia w klimacie skandynawskim kojarzy się raczej z lamelami wykończonymi białym lub jasnoszarym lakierem, a także w odcieniu bardzo jasnego drewna – sosny czy brzozy.
Sztukaterie i boazerie w sypialni
Gładka ściana w ulubionym kolorze udekorowana sztukaterią lub z dodatkiem współczesnej boazerii z pewnością będzie stylowym urozmaiceniem wnętrza. Ozdobne gzymsy, listwy i deszczułki malowane wraz ze ścianą na wspólny kolor to doskonała baza dla klasycznych, ale też i współczesnych aranżacji. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się rozrzeźbiona sztukaterią ściana w towarzystwie tapicerowanego zagłówka łóżka, miękkich poduszek i wiszących lub ściennych, wiszących czy stojących lamp. Dzięki sztukaterii nabiera lekkości i smaku, stając się wyśmienitym tłem dla oprawy łóżka.
Panele tapicerowane i akustyczne w sypialni
Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach – kwadratowe, prostokątne, trójkątne, heksagonalne – panele tapicerowane i akustyczne potrafią pięknie odmienić wnętrze. Układane w dowolne wzory, a zwłaszcza regularne, nadadzą wnętrzu przytulny i nowoczesny wygląd. Pomyśl o zestawieniu paneli ze ścianą wykończoną betonem, tynkiem strukturalnym, tapetą, a może lamelami. Z pewnością wykończona w ten sposób powierzchnia wypadnie intrygująco. Miękkie ekrany poprawią też akustykę wnętrza, tłumiąc pogłos i jednocześnie tworząc otulający, wyciszający zmysły klimat.
Płytki ceramiczne na ścianie w sypialni
Rzadko spotykanym, ale wartym rozważenia sposobem na dekorację ściany przy łóżku są płytki ceramiczne. Choć postrzegane jako zimny w dotyku, niezbyt pasujący do natury sypialni materiał, mogą być ciekawą alternatywą dla typowych rozwiązań wykończeniowych. Elegancki gres o wzorze naturalnego kamienia użyty przy łóżku i jednocześnie w kuchni, łazience, holu czy na balkonie wprowadzi do wnętrz mieszkania harmonię i spójność pasującą do minimalistycznych aranżacji. Sprawdzą się tu kolekcje w odcieniach bieli, beżu, brązu, ale także tajemniczej czerni. Z kolei płytki o wyglądzie desek wniosą do wystroju domowe ciepło, które może stać się bazą wyjściową dla różnych stylów wnętrzarskich – skandynawskiego, boho, industrialnego, czy nowoczesnego.
Skomentuj:
Pomysł na ścianę przy łóżku