Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Prasowanie: nowoczesne żelazka, deski i steamery. Wygodne prasowanie koszul z użyciem pary

Tekst: Ewa Stroik
Prasowanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń - Alexander_Safonov/Shutterstock

Prasowanie może być dziś łatwe, wygodne i bardzo dokładne. Zadbają o to już nie tylko tradycyjne żelazka, ale modele z rozbudowanymi funkcjami, a także generatory i stacje pary oraz systemy prasowania. Jeśli do tego zaopatrzymy się w komfortową deskę, żadne zagniecenia nam niestraszne!

Aby prasowanie nie kojarzyło się tylko z uciążliwym obowiązkiem, trzeba postawić na nowoczesny sprzęt z wygodnymi funkcjami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń wartych uwagi. Dodatkowo producenci wciąż ulepszają je poprzez wprowadzanie innowacyjnych technologii. Żelazka nie tracą na popularności – zwłaszcza że mają coraz więcej funkcji, są łatwe w konserwacji i zapewniają świetny efekt pracy. Ale coraz więcej zwolenników mają też najnowocześniejsze urządzenia, dzięki którym możemy już nie tylko wyprasować ubrania, a dodatkowo zdezynfekować tkaniny.

Prasowanie: nowoczesne żelazka do ubrań

Tradycyjne żelazko najlepiej wybrać wtedy, gdy prasujemy niezbyt często i niedużo. Stopa podgrzewana jest tu za pomocą energii elektrycznej, co wymaga sporo czasu. Natomiast w trakcie pracy urządzenie musi cały czas dotykać prasowanego materiału. Większość takich modeli wyróżniają prosta obsługa i brak dodatkowych funkcji. Jeśli prasowanie to w naszym przypadku częsta czynność, zdecydujmy się na żelazko parowe. Jest lekkie i możemy prasować nim ubrania w sposób tradycyjny lub poprzez wykorzystanie pary wodnej. Ta funkcja zmiękcza i rozluźnia tkaniny, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zagniecenia łatwo rozprostować. Za sprawą pary wodnej nie musimy używać siły, przyciskać stopy żelazka do ubrania. Wystarczy niewielki wyrzut pary, aby włókna tkaniny poddały się rozprostowaniu.

Ważnym elementem żelazka jest stopa. Możemy zdecydować się na model ze stopą: ceramiczną, stalową, szafirową, eloksalową, ceramiczno-tytanową, ceramiczno-turmalinową (nowość na rynku; wykorzystana tu płytka turmalinowa odpowiada za błyskawiczne nagrzewanie się). Wybierając żelazko, warto zwrócić uwagę na budowę stopy: jaki kształt ma koniec stopy, bo odpowiednio wyprofilowany ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Ponadto wybierzmy żelazko, które ma funkcję samooczyszczenia i automatyczny wyłącznik. W niektórych żelazkach zastosowana jest technologia tzw. bezpiecznej temperatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które polega na tym, że nie trzeba regulować temperatury stopy, bo jest ona utrzymywana na stałym poziomie – bezpiecznym dla wszystkich tkanin.

Nowoczesne żelazka - mat. producentów

Prasowanie z użyciem pary wodnej

Sprawne i dokładne prasowanie nawet bardzo pogniecionych tkanin za pomocą pary wodnej umożliwiają generatory pary i stacje parowe.

Generator pary

Przypomina żelazko, które podłączone jest do pojemnika z wodą. Podczas prasowania pojemnik z wodą pozostaje w niezmiennej pozycji, a prasujemy żelazkiem, które jest mniejsze i lżejsze od żelazka klasycznego. Generator pary pozwala też na prasowanie ubrań pionowo, a więc bez zdejmowania ich z wieszaka. Jest to bardzo przydatne w przypadku płaszczy, długich sukienek czy firan lub zasłon. Cechą charakterystyczną generatorów pary (oraz żelazek parowych) jest to, że prasując nimi, nie przypalimy tkaniny. Wysokiej klasy generatory mają funkcje dodatkowe – ochronę przed przypaleniem tkanin, a także tryb Turbo, dzięki któremu możliwe jest prasowanie grubych tkanin. Ponadto para wodna ma właściwości bakteriobójcze, co sprawdza się przy dezynfekcji tkanin w mieszkaniu alergika.

Stacja parowa

Stacja parowa oprócz generatora pary i stopy żelazka wyposażona jest w specjalną deskę, którą można ustawiać pod różnymi kątami, w tym w pionie. To sprawia, że prasowanie jest jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe. Stacja upraszcza proces prasowania narzut, odświeżania kołder (bo gorącą parą można nie tylko prasować). Wielopoziomowa deska to także nieoceniona pomoc przy odświeżaniu odzieży wierzchniej. Stacja parowa sprawdza się zarówno przy dużej liczbie nagromadzonych rzeczy, jak i przy ostatnich poprawkach przed wyjściem z domu. Pamiętajmy jednak, że ma dość spore rozmiary, więc trzeba znaleźć dla niej miejsce.

Generator pary z wbudowaną kamerą i sztuczną inteligencją automatycznie dopasowuje ustawienia temperatury oraz ilości pary; możliwe prasowanie w pionie, Perfect Care 9000 PSG9050/20 - Philips
Prasowanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń - fot. producentów

Deski do prasowania

Deskę do prasowania można znaleźć prawie w każdym domu. W zależności od rozmiaru konkretnego modelu można wyprasować nie tylko spodnie czy koszule, ale także długie sukienki, a nawet zasłony. Kompaktowe modele mają 100-110 cm długości i 30-32 cm szerokości, a duże deski do 145 cm długości i 45 cm szerokości. Podstawa może być wykonana z płyty wiórowej, tworzywa termoplastycznego lub metalu. Model z płytą wiórową najlepiej nadaje się do prasowania na sucho bez pary, opcje z metalowej siatki lub metalu perforowanego nadają się do żelazek parowych i wytwornic pary. Jako materiał na podłoże wykorzystywana jest pianka gumowa, syntetyki lub filc. Podkładki piankowe mają krótszą żywotność. Ważna jest też możliwość regulacji wysokości deski, co sprawia, że prasowanie jest komfortowe oraz podstawka na żelazko, która pozwala na jego wygodne ustawienie. Dostępne są też małe deski bez stojaka, które kładziemy na stole – to całkiem wygodne rozwiązanie, jeśli mamy mało prasowania.

Nowoczesna deska do prasowania - Vileda
Deski do prasowania - Fot. producentów

Prasowanie: bez żelazka i deski

Jeśli mamy żelazko, to potrzebujemy też deski do prasowania. Ale jest jeszcze inna opcja. Oba te sprzęty z powodzeniem zastąpi parownica do ubrań. Z pomocą steamera bardzo szybko wyprasujemy nawet najbardziej wymagającą odzież, również tę z aplikacjami, guzikami i falbanami czy marszczeniami. Dodatkowo urządzenie odświeży ubrania wierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, takie jak marynarka czy płaszcz. Z użyciem parownicy zadbamy także o przestrzeń domową – odświeżymy poduszki, wyprasujemy obrus lub zasłony. Możemy też wybrać urządzenie, które jednocześnie suszy i prasuje odzież – ubrania są suche i wyprasowane w kilka minut.

Prasowanie bez żelazka i deski - Fot. producentów

Jak prasować krócej, ale efektywniej?

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Zestaw do robienia na drutach
Nowoczesność i wygoda w domu inteligentnym
Pastelowe meble: moda, styl i urok

Skomentuj:

Prasowanie: nowoczesne żelazka, deski i steamery. Wygodne prasowanie koszul z użyciem pary

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej