Premiera książki „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi"
Anda Rottenberg mówi, że nie dba o wystrój wnętrz – pod warunkiem, że nic jej nie przeszkadza. W czterech kątach Agnieszki Morawińskiej nie ma elementów wyposażenia bez historii. Sypialnia Małgorzaty Szumowskiej i Mateusza Kościukiewicza jest wypełniona książkami. Stos od strony okna należy do Mateusza, od strony ściany – do Małgorzaty. W swojej książce „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi" Piotr Korduba i Jarosław Trybuś zaglądają do mieszkań i opowiadają o ludziach i miejscach.
Ciekawie, oryginalnie i bez pomocy projektanta
Autorzy zaglądają do 24 warszawskich mieszkań. Żadne z nich nie zostało urządzone przez pracownię projektową. Jak piszą, są one „elementem identyfikacji tożsamościowej" użytkowników. Widać w nich prywatne i zawodowe historie właścicieli, poprzeplatane praktykami codziennego życia.
– Opisując te mieszkania, interesowała nas przestrzeń pozostająca w związku ze swymi użytkowniczkami i użytkownikami – tłumaczą. – Chcieliśmy pokazać współczesne życie, które w nich się toczy. Ale z całym dobrodziejstwem i przekleństwem historycznego kontekstu. Ważnym kryterium doboru miejsc było ich usytuowanie. Są więc mieszkania w blokach, kamienicach, wieżowcach i apartamentowcach. Nie ma w willach czy domach jednorodzinnych.
Przykładem jest mieszczące się na 10. piętrze wieżowca na osiedlu Służew nad Dolinką mieszkanie wnuczki wybitnego architekta Oskara Hansena. Kojarzony najczęściej z niezwykłym letnim domem w leżącym nad Bugiem Szuminie, Hansen swoje mieszkanie urządził według własnej koncepcji funkcjonalnej: z desek, listew, płyt meblowych i sklejki. Co to oznaczało w czasach niedoboru wszystkiego w połowie lat 80. XX wieku? Odpowiedź znajdziemy w książce Korduby i Trybusia. Tym bardziej warto do niej zajrzeć, ponieważ mieszkanie to nigdy wcześniej nie było pokazywane światu.
O autorach
Jarosław Trybuś - historyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, autor m.in. Warszawy niezaistniałej (2012) i Przewodnika po warszawskich blokowiskach (2011). Współkurator (z Grzegorzem Piątkiem) wystawy Budynków życie po życiu na Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem (2008). Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury. W latach 2012–2022 wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy głównej Rzeczy warszawskie (2018).
Piotr Korduba - historyk sztuki, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosłem artystycznym, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi. Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Autor m. innymi książek Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009); Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską], Ludowość na sprzedaż (Warszawa 2013).
Skomentuj:
Premiera książki „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi"