Projektowanie szaf
Projektowanie mebli na wymiar ma tę przewagę nad gotowymi, że możemy je lepiej dopasować do swoich potrzeb pod względem estetycznym i funkcjonalnym - oraz do posiadanej przestrzeni. Projektowanie szafy możemy zlecić stolarzowi lub podjąć się tego zadania na własną rękę. Jak stworzyć projekt szafy?
Jak zaprojektować wnętrze szafy na wymiar?
Niestandardowa wnęka w układzie mieszkania, niewielka powierzchnia, ogromna ilość ubrań, które trzeba gdzieś schować – to wszystko zachęca do zakupu szafy na zamówienie. Jak zaprojektować wymarzoną szafę?
Pomiary pomieszczenia
Przede wszystkim musisz wykonać pomiary. Jednocześnie pamiętaj o cokole (że szafka nie będzie stała idealnie dokładnie przy ścianie), o tym, że musisz zostawić co najmniej 5 cm na cokół (odejmij od całkowitej wysokości). Nie zapomnij o ważnych punktach - przełącznikach i gniazdach. Oblicz głębokość minimum i zapisz ważne wymiary na kartce. Później wprowadzisz je do danych programu, który służy do projektowanie szafy.
Następnie wyobraź sobie wnętrze szafy i całościowo zaprojektowany mebel. Czy będzie niestandardowy, czy zwykły? Z lustrem czy błyszczącą fasadą? Drzwi będą musiały być często otwierane czy nie? Odpowiedzi na te pytania pomogą w doborze materiału elewacji, systemu otwierania drzwi. Na koniec przygotuj materiały do samego szkicu. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o wszystkich szczegółach. Pomyśl też o ilości przechowywanych rzeczy, od tego zależy jej wnętrze i szerokość szafy.
Ważne zasady projektu szafy
Programy do projektowania szaf (online i nie online) są w stanie wygenerować dowolny projekt szafy, ale ten zależy w 100% od danych, które wprowadzisz do programu. Trzymaj się zatem następujących zaleceń:
- Szerokość drzwi nie powinna przekraczać 800 mm dla bezpieczeństwa całej konstrukcji.
- Jeśli półki mają więcej niż 1000 mm (1 m), wymagana będzie dodatkowa przegroda - do podparcia, w przeciwnym razie szybko zaczną opadać.
- Gdy szafa przesuwna ma głębokość mniejszą niż 500 mm, zamiast zwykłego pręta stalowego na całej długości produktu będzie kilka małych wsporników poprzecznych. Pomieszczą one dłuższe płaszcze zwykle wiszące w garderobach.
- Aby obliczyć głębokość, której użyjesz, odejmij 100 mm – tyle miejsca potrzebują prowadnice.
- Szafy przesuwne na wymiar wykonywane są bez zwykłych uchwytów, dzięki czemu drzwi mogą swobodnie przesuwać się po szynie. Jako uchwyt służy profil ościeżnicy lub otwór wycięty w elewacji. Nie przeszkadza to, jeśli chodzi o rozstawienie półek czy wysuwane kosze. To jak zaprojektować szafę i czy lepszym wyborem dla ciebie będą szafy wnękowe czy standardowe jest już indywidualną kwestią.
- Nie zaleca się umieszczania lustra na drzwiach harmonijkowych, konstrukcja może nie wytrzymać obciążenia.
- Nie projektuj szuflady większej niż samo skrzydło szafki, w przeciwnym razie po prostu się nie otworzy. Optymalne wymiary wyliczy za ciebie program.
- Nawet jeśli zaprojektujesz szafę marzeń w sensie designu, to kluczowym punktem jest jej funkcjonalność. Musisz tak zaprojektować wnętrze szafy, aby swobodnie sięgać do nawet najdalszej półki.
Projektant online
Dla niewprawionej osoby, a nawet projektanta narysowanie wbudowanej szafy na zamówienie jest trudnym zadaniem. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest konfigurator szaf online. Jednocześnie umieszczenie szafy w przestrzeni domu czy mieszkania może być trudne: trzeba wyznaczyć na nią idealne miejsce, aby nie zajmowała dużo wolnej przestrzeni. Aby to zrobić szybko i skutecznie, lepiej zaprojektować szafę za pomocą programu, gdzie uzyskasz projekt jakiego potrzebujesz.
Krok 1. Zdecyduj o kształcie pokoju
Podstawą, od której warto zacząć, jest wybór kształtu pomieszczenia, w którym znajdzie się projektowana szafa lub system garderobiany. Może to być pomieszczenie z jedną ścianą, dwiema ścianami („w kształcie litery L”) lub trzema ścianami („w kształcie litery U”), mogą to być wymiary szafy, która będzie stała w przedpokoju – wystarczy wybrać żądaną opcję, na co pozwala kreator szaf. Kiedy już rozwiążemy problem wolnej przestrzeni, możemy przejść do kolejnego kroku.
Krok 2. Wprowadź dane
W drugim etapie projektant, zaproponuje określenie wymiarów wnętrza szafy. Na tym etapie konieczne jest, aby wpisać w projekt ważne wymiary. Od tego zależy dobry projekt szafy i to czy części szafy będą do siebie pasować. Zastanów się, czy szafa ma mieć szuflady, a jeśli tak to ile. Czy ma to być nieduża szafa wolnostojąca do sypialni, czy może „szafa na wymiar” na „dłuższe płaszcze”, buty i garderobę całej rodziny. „Wymiary online” muszą być zgodne z tymi, które wykonałeś w realu.
Krok 3. „Zaprojektuj szafę”
Za pomocą suwaka lub kółka myszy możesz dostosować skalę dogodną dla swojej pracy. Teraz dodaj niezbędne elementy do powstałego projektu. Są to drzwi przesuwne, fronty szafy, a także szuflady i wszelkie elementy znajdujące się w szafie. Najczęściej program jest zaprojektowany tak, aby automatycznie uwzględniał przestrzeń mieszkania i pozwalał dostosować projekt do własnych potrzeb. Automatycznie podmienia wszystkie elementy techniczne szafy lub systemu garderobianego. Użytkownik musi dodać tylko główne elementy do przestrzeni pokoju. Zadecydować, jakie mają być drzwi szafy czy ma to być system drzwi przesuwnych lub ile ma być półek w szafie.
W dobrym programie przy dodawaniu lub zmianie elementów ostateczna cena szafy, lub systemu zostanie automatycznie przeliczona - pomoże to w stworzeniu projektu szafy, pod kątem możliwości finansowych.
Skomentuj:
Projektowanie szaf